PKO Ekstraklasa: Pogoń Szczecin zagrała na przekór problemom. Pomogło szczęście i bramkarz

Kosta Runjaić stracił w ostatnich dniach czterech doświadczonych piłkarzy. Sytuacja Pogoni Szczecin była niekomfortowa, mimo to zwyciężyła 1:0 z Piastem Gliwice. Pomógł jej rykoszet, ratowały interwencje najlepszego bramkarza PKO Ekstraklasy.

Jakub Bartkowski WP SportoweFakty / Karol Słomka / Na zdjęciu: Jakub Bartkowski
Pogoń Szczecin, po krótkiej przygodzie w eliminacjach Ligi Konferencji Europy, musi koncentrować się na zajęciach w PKO Ekstraklasie. Trener Kosta Runjaić stracił alibi, miał klasyczny tydzień przygotowań do meczu z Piastem Gliwice. Niemiec musi odpierać zarzuty o tak samo jałową grę szczecinian w ofensywie jak w poprzednim sezonie. W czterech spotkaniach Pogoń zdobyła trzy bramki, więc można było odnieść wrażenie, że przespała okres przygotowań.

Spokoju w Szczecinie nie było także z powodu kontuzji. W ostatnich dniach ze składu wypadło czterech doświadczonych piłkarzy Damian Dąbrowski, Michał Kucharczyk, Rafał Kurzawa i Alexander Gorgon. Wszyscy mogli znaleźć się w podstawowym składzie Runjaicia. Szczęście w nieszczęściu Pogoni, że wykurował się bramkarz Dante Stipica, ale jedenastka i tak została mocno odmłodzona. Byli w niej poza obowiązkowym młodzieżowcem Kacprem Kozłowskim także Maciej Żurawski oraz Sebastian Kowalczyk.

Gospodarze na przekór problemom zdobyli prowadzenie 1:0 w 34. minucie. Ich rozegrania długo były pozbawione wigoru oraz pomysłu, skuteczne okazało się mniej konwencjonalne rozwiązanie. W pokonaniu Frantiska Placha strzałem z dystansu pomógł rykoszet od byłego obrońcy Pogoni, Jakuba Czerwińskiego. Tor lotu piłki zaskoczył Słowaka, a ta po odbiciu się od słupka znalazła się w siatce. Z premierowego gola dla klubu cieszył się Jean Carlos Silva.

Pierwsza połowa nie była szczęśliwa dla byłych piłkarzy Pogoni w barwach Piasta. Najlepszą szansę na pokonanie Dantego Stipicy miał Michał Żyro. Napastnik znalazł się sam w polu karnym, a piłka została przepuszczona do niego po płaskim dośrodkowaniu z prawego skrzydła. Pozostało umiejętnie dostawić stopę i oddać soczyste uderzenie, ale skończyło się kiksem i salwą śmiechu.

Kosta Runjaić i Waldemar Fornalik wyglądali jak bracia. W czarnych koszulkach stanęli blisko linii bocznej i sugestywnie dyrygowali piłkarzami. Niemiec zastanawiał się nad sposobem na utrzymanie zaliczki, ponieważ kilkakrotnie w polu karnym Pogoni podniosła się temperatura po dośrodkowaniach Piasta.

Gliwiczanie ruszyli jeszcze mocniej do przodu po powrocie z szatni. Już bez Michała Żyry, a z Alberto Torilem w ataku. Możliwość wyrównania miał Arkadiusz Pyrka, którego obrona Pogoni zablokowała w ostatnim momencie. Piast zaczął ryzykować i zostawiał gospodarzom wolne przestrzenie. W 65. minucie groźną próbę zza szesnastki sparował ponad poprzeczkę Dante Stipica.

Piastowi uciekał czas, więc Waldemar Fornalik starał się dać kolejny impuls z ławki. Dominik Steczyk oraz Michael Ameyaw zastąpili Patryka Lipskiego i Arkadiusza Pyrkę. Wszedł również Damian Kądzior. Przemeblowana drużyna z Gliwic miała czego żałować przede wszystkim w 75. minucie. W niej Alberto Toril strzałem z bliska nie pokonał Dantego Stipicy, który tym samym wyrósł na najważniejszego piłkarza w drugiej połowie.

Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 1:0 (1:0)
1:0 - Jean Carlos Silva 34'

Pogoń: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Konstantinos Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Luis Mata - Maciej Żurawski (62' Kacper Smoliński) - Sebastian Kowalczyk, Kacper Kozłowski (80' Mariusz Fornalczyk), Kamil Drygas, Jean Carlos Silva (80' Paweł Stolarski) - Luka Zahović (74' Piotr Parzyszek)

Piast: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Tomas Huk (84' Ariel Mosór), Jakub Czerwiński, Jakub Holubek - Patryk Sokołowski, Patryk Lipski (68' Dominik Steczyk) - Arkadiusz Pyrka (68' Michael Ameyaw), Michał Chrapek, Kristopher Vida (76' Damian Kądzior) - Michał Żyro (46' Alberto Toril)

Żółta kartka: Chrapek (Piast)

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)