ŁKS Łódź i Cracovia odłożyły emocje na długo. Koszmar "Pasów"

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: piłkarze ŁKS-u Łódź
WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: piłkarze ŁKS-u Łódź

To był prawdziwy maraton dla koneserów. Piłkarze ŁKS-u awansowali do 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski po wygranej z Cracovią, ale dopiero po serii rzutów karnych.

W tym artykule dowiesz się o:

Choć faworytem spotkania był zespół "Pasów", drużyna z Krakowa miała do wyrównania rachunki z ŁKS-em. Dwa sezony temu ekipa Michała Probierza dwa razy przegrała ze spadającym wówczas z PKO Ekstraklasy zespołem z Łodzi. Trener gospodarzy Kibu Vicuna w ciepłych słowach wypowiadał się przed meczem o Cracovii.

- Oglądaliśmy ich mecz z Pogonią Szczecin. Udało im się tam zagrać dobrze wysokim pressingiem. Moim zdaniem w tym meczu będzie dużo walki fizycznej. Trzeba będzie uważać na dośrodkowania. Będziemy więc starali się grać piłką. Musimy być odważni, jeżeli chcemy osiągnąć dobry wynik - powiedział na przedmeczowej konferencji prasowej.

Delikatnie rzecz ujmując, w pierwszej połowie oba zespoły nie forsowały tempa. Więcej z gry mieli goście. W 15. minucie niezłą okazję zmarnował Jakub Myszor, a w 30. jego koledzy nie potrafili wykorzystać poślizgnięcia Jana Kuźmy we własnym polu karnym i sami zgubili piłkę. Łodzianie odpowiedzieli celnym strzałem Macieja Wolskiego, ale odpowiednio w bramce ustawiony był Karol Niemczycki.

Niestety dla ełkaesiaków, także w pucharowym meczu podtrzymana została przykra tradycja, że zespół stracił piłkarza z powodu kontuzji. Tym razem trafiło na Piotra Janczukowicza, którego jeszcze przed przerwą zastąpić musiał Maciej Radaszkiewicz, nominalny napastnik zespołu rezerw.

Po zmianie stron zarówno ŁKS jak i Cracovia próbował coś kreować z przodu, ale brakowało dokładności. Zespoły uciekały się więc do strzałów z dystansu. Niewiele do szczęścia zabrakło Pelle van Amersfoortowi w 52. minucie. W ostatnim kwadransie drugiej części gry Holender miał jeszcze jedną doskonałą okazję, ale pomylił się o kilka centymetrów przy strzale lewą nogą z 11. metrów, podobnie zresztą jak chwilę później rezerwowy Rivaldinho.

Piłka do bramki wpaść nie chciała, więc na Stadionie Króla w Łodzi doszło do dogrywki. Po tak niemrawych 90 minutach trudno było spodziewać się fajerwerków w kolejnych trzydziestu. Ale parę razy pod bramkami było ciekawie. Niezłe okazje w pierwszej części dogrywki miał po jednej stronie Radaszkiewicz, a po drugiej Rakoczy. Z kolei pod koniec dodatkowego czasu gry piłkę meczową zmarnował Tosik.

W konkursie rzutów karnych zdecydowanie lepiej spisali się łodzianie. Tosik, Dominguez i Kelechukwu wykorzystali swoje próby, a piłkarze Pasów wykorzystali tylko jedną z czterech jedenastek.

ŁKS Łódź - Cracovia 0:0 (k. 3:1)

Karne:  X - van Amersfoort (Kozioł obronił) 1:0 - Jakub Tosik 1:1 - Rivaldinho 2:1 - Dominguez X - Rodin (nie trafił w bramkę) 3:1 - Kelechukwu X - Kakabadze (poprzeczka)

ŁKS: Marek Kozioł - Bartosz Szeliga (61' Jakub Tosik), Maciej Dąbrowski, Adam Marciniak, Oskar Koprowski - Jan Kuźma (61' Mateusz Bąkowicz) - Maciej Wolski, Mikkel Rygaard (80' Michał Trąbka), Antonio Dominguez, Piotr Gryszkiewicz (79' Kelechukwu Ebenezer Ibe-Torti) - Piotr Janczukowicz (39' Maciej Radaszkiewicz)

Cracovia: Karol Niemczycki - Otar Kakabadze, Matej Rodin, Jakub Jugas, Luis Rocha - Karol Knap, Florian Loshaj (62' Damir Sadiković) - Sergiu Hanca (79' Rivaldinho), Jakub Myszor (61' Kamil Ogorzały), Pelle van Amersfoort - Filip Balaj (61' Mathias Hebo Rasmussen)

Sędziował: Sebastian Jarzębak (Bytom)

Żółte kartki: Gryszkiewicz, Dominguez, Tosik (ŁKS) - Loshaj, Rocha (Cracovia)