Błysk Wojciecha Szczęsnego. Polak rozpoczął odkupienie win

Wojciech Szczęsny rozpoczął ten sezon koszmarnie. Teraz wychodzi na prostą, a wraz z nim pozostali piłkarze Juventusu FC. W wygranym 1:0 meczu z AS Romą obronił uderzenie z rzutu karnego.

piłkarze Juventusu cieszą się z obronionego rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego PAP/EPA / ALESSANDRO DI MARCO / Na zdjęciu: piłkarze Juventusu cieszą się z obronionego rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego
Jose Mourinho nie mógł liczyć na miłe przywitanie w Turynie. W niedalekiej przeszłości prowokował kibiców Juventusu po zwycięstwie Manchesteru United na Allianz Stadium. Z ironicznym uśmiechem przykładał dłoń do ucha i nasłuchiwał reakcji Włochów. Urządził sobie na dodatek spacer po boisku, skąd przeganiali go do szatni między innymi Leonardo Bonucci oraz Paulo Dybala. Trzy lata później Portugalczyk po raz pierwszy stawił się w stolicy Piemontu z piłkarzami AS Romy.

Od 16. minuty prowadził 1:0 Juventus. Stara Dama nie dominowała w kwadransie otwierającym spotkanie, ale to ona krótko po nim przeprowadziła akcję bramkową. Mattia De Sciglio wykonał wrzutkę z lewego skrzydła, a niemal w tej samej sekundzie główkowali Rodrigo Bentancur oraz Moise Kean. Urugwajczyk ostatecznie asystował, a Włoch strzelił do siatki.

Jednym ze smaczków wieczoru była konfrontacja Wojciecha Szczęsnego z byłym klubem. Reprezentant Polski wypracował sobie markę w calcio w barwach Giallorossich. Rozegrał z nimi dwa sezony. Po tym okresie Juventus powierzył Szczęsnemu rolę następcy Gianluigiego Buffona i wykupił z Arsenalu. Bramkarz Bianconerich lubi błyszczeć na tle Romy i na rozgrzewkę poradził sobie ze strzałami Gianluci Manciniego oraz Tammy'ego Abrahama.

W 44. minucie Szczęsny załatwił sobie większe wyzwanie. Polak został napomniany żółtą kartką za faul na Henrichu Mchitarjanie, a AS Roma miała szansę na wyrównanie z rzutu karnego. Tammy Abraham chciał wykonać jedenastkę, ale powierzył piłkę dotąd bezbłędnemu w tym elemencie Jordanowi Veretoutowi. Tym razem Francuz nie pokonał Wojciecha Szczęsnego - ten wybrał dobry narożnik i dosięgnął piłkę. Świetna interwencja Polaka uchroniła prowadzenie Juventusu.

Zmarnowanie rzutu karnego było kolejnym ciosem dla rzymian po stracie gola oraz Nicolo Zaniolo. Włoch zszedł z boiska już w pierwszej połowie z powodu kontuzji, a jego zmiennikiem był Stephan El Shaarawy. Giallorossi mieli ponadto pretensje do sędziego, że ten nie zastosował przywileju korzyści przy podyktowaniu rzutu karnego i nie uznał ich gola.

Druga połowa była pod napięciem. Piłkarze mieli bardzo dużo do powiedzenia sędziemu i przeciwnikom. Nieco rwane tempo odpowiadało Juventusowi. Miał on szanse na powiększenie przewagi, ale nie wykorzystali ich Federico Bernardeschi i Moise Kean. Z kolei AS Roma zaczęła mieć problem.

Wojciech Szczęsny nie interweniował w drugiej połowie. Jeden z bohaterów szlagieru mógł liczyć na reakcje swoich obrońców, a także na niedokładność przeciwników. W niedzielę zachował czyste konto po raz trzeci z rzędu.

Juventus FC - AS Roma 1:0 (1:0)
1:0 - Moise Kean 16'

W 44. minucie Jordan Veretout (Roma) nie wykorzystał rzutu karnego. Wojciech Szczęsny obronił.

Juventus: Wojciech Szczęsny - Danilo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Mattia De Sciglio (88' Alex Sandro) - Juan Cuadrado, Manuel Locatelli, Rodrigo Bentancur, Federico Bernardeschi (75' Arthur Melo) - Federico Chiesa (71' Alvaro Morata), Moise Kean (71' Dejan Kulusevski)

Roma: Rui Patricio - Rick Karsdorp, Gianluca Mancini, Roger Ibanez, Matias Vina - Bryan Cristante, Jordan Veretout (81' Eldor Szomurodow) - Nicolo Zaniolo (26' Stephan El Shaarawy), Lorenzo Pellegrini, Henrich Mchitarjan - Tammy Abraham

Żółte kartki: Szczęsny, De Sciglio, Danilo (Juventus) oraz Abraham, Szomurodow, Mancini, Karsdorp (Roma)

Sędzia: Daniele Orsato