KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Legenda polskiej piłki prawomocnie skazana!

Aferę "Lista Fryzjera" uznaje się za najgłośniejszy skandal korupcyjny w polskiej piłce w XXI wieku. W środę zapadły ważne decyzje w tej sprawie. Portal pilkarskamafia.blogspot.com ujawnia, co postanowił sąd.

Mateusz Domański
Mateusz Domański
Piotr R WP SportoweFakty / Paweł Pietranik / Na zdjęciu: Piotr R.
Jak już informowaliśmy, Ryszard F., pseudonim "Fryzjer", usłyszał prawomocny wyrok - cztery i pół roku pozbawienia wolności. Były działacz piłkarski został uznany winnym ponad 100 postawionym przed nim zarzutom, w tym założeniu i kierowaniu grupą przestępczą zajmującą się przyjmowaniem i wręczaniem łapówek w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich. Grupa miała działać w latach 2003-2006.

Wyroków zapadło jednak więcej, a szczegóły zaprezentowano na pilkarskamafia.blogspot.com.

Grzegorz G. (były sędzia międzynarodowy z Radomia) "został uniewinniony od jednego z zarzutów, za który został skazany przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu, z opisu innego czynu wyeliminowano, że działał wspólnie i w porozumieniu z obserwatorem PZPN Witem Ż. Sąd Apelacyjny orzekł prawomocny wyrok za cztery zarzuty: 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, 6 tys. zł grzywny, zakaz zajmowania stanowisk związanych z organizacją i uczestnictwem w profesjonalnych zawodach sportowych przez dwa lata oraz zwrot nienależnie przyjętych korzyści majątkowych. Grzegorz G. został uniewinniony łącznie od dwóch zarzutów".

ZOBACZ WIDEO: Gwiazdor Bayernu dał prawdziwy popis! Lewandowski i koledzy dumni
Jacek G. (były sędzia międzynarodowy z Warszawy) "został uniewinniony od ostatniego z trzech zarzucanych mu czynów, a tym samym Sąd Apelacyjny uznał jego niewinność. Od dwóch zarzutów były arbiter został uniewinniony przez Sąd Okręgowy".

Były piłkarz Świtu Nowy Dwór Mazowiecki Radosław J. został "skazany na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, zakaz zajmowania stanowisk związanych z organizacją i uczestnictwem w profesjonalnych zawodach sportowych przez dwa lata".

Z kolei Piotr R. (były piłkarz Lecha Poznań) "po uniewinnieniu od jednego z dwóch zarzutów, został prawomocnie skazany za jeden zarzut na rok i dwa miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, 10 tys. zł grzywny, zakaz zajmowania stanowisk związanych z organizacją i uczestnictwem w profesjonalnych zawodach sportowych przez dwa lata oraz zwrot 15 tys. zł nienależnie przyjętych korzyści majątkowych. Sąd Okręgowy wcześniej także uniewinnił Piotra R. od jednego zarzutu".

Co ciekawe, R. odpierał zarzuty o korupcję. Na Facebooku pisał: "odnosząc się do nieprawomocnego wyroku sądu pragnę podkreślić, że nadal będę walczył o swoją niewinność. Nie przyznaje się do zarzucanych mi przewinień, złożyłem wyjaśnienia ustosunkowując się merytorycznie do wszelkich zarzutów".

"Podkreślę jeszcze raz, że w sprawie brak jest dowodów jednoznacznie potwierdzających popełnienie przeze mnie zarzuconych czynów" - dodawał.

Wyżej wymienione zostały tylko wybrane wyroki, dotyczące najbardziej rozpoznawalnych osób zamieszanych w tę wielką aferę.

"Lista Fryzjera", ujawniona w 2006 roku na łamach "Przeglądu Sportowego" była niczym bomba, która spadła na głowy działaczy rodzimej piłki nożnej. Przedstawiała ona nazwiska sędziów, z którymi Ryszard F., działacz Amiki Wronki miał utrzymywać kontakt, w praktyce to właśnie ci sędziowie mieli dopuścić się korupcji i pomóc w ustawianiu wyników spotkań I i II ligi.

Czytaj także:
> Młody Polak o grze u boku Buffona. Jedna rzecz sprawiała mu trudność
> Simeone tłumaczy się z kontrowersyjnego zachowania. "To pewien rodzaj fałszu"

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7)
 • prym Zgłoś komentarz
  Ja wiem , że w więzieniu jak zapytasz kto winien niech podniesie rękę , to w tłumie nie zobaczysz żadnej łapy.W sądzie podobnie.
  • mirek gra Zgłoś komentarz
   dla tego nie ogladam i nie jaram sie tym bagnem
   • Jagsi Zgłoś komentarz
    A co z cracowią co mecze kupowała?
    • Fajka13 Zgłoś komentarz
     Czy ta "legenda", tzw. reksio, nadal jest "ałtorytetem" i firmuje swym "legendarnym" nazwiskiem szkółkę piłkarską???? Czemu go promujecie, a nie piętnujecie?
     Czytaj całość
     Takich jak on bylo setki, ale przebić sie tylko mógł ten co doopy dał !!! Kiedy w koncu prawdę napiszecie? Że np. opłacają się trenerowi, by ich do składów wstawial, dziennikarzom, by pisali promocyjne artykuły..itp. itd. TO CAŁY MAFIJNY SYSTEM !!!. I to nie od dziś !!!
     • Legionowiak 2.0 Zgłoś komentarz
      Rysiek Faron, Witek Żelazko, Grzechu Gilewski i Radek Jankowski, te nazwiska warto pamiętać! Ten wyrok to obraz polskiego sądownictwa za reżimu PiS! To jest kpina z nas, kibiców! Szkoda,
      Czytaj całość
      że przez 17 lat nie powstała Sejmowa Komisja ds. afery Fryzjera! Ta sprawa to porażka państwa polskiego, niestety!
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×