Nowy trener podjął decyzję ws. gwiazd Cracovii

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Jacek Zieliński
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Jacek Zieliński
zdjęcie autora artykułu

- Moim zadaniem jest pomóc piłkarzom się odblokować, bo ostatnio w Cracovii jest wiele pesymizmu - mówi Jacek Zieliński. Nowy trener Pasów podjął pierwsze decyzje personalne po powrocie na Kałuży 1.

Nowy trener w szatni to z reguły nowe porządki. Tak było w przypadku Legii Warszawa, w której przed kilkoma tygodniami swoje zasady wprowadził Marek GołębiewskiWięcej TUTAJ.

Czy podobnie jest w Cracovii po trwających ponad cztery lata rządach Michała Probierza? Nowy-stary szkoleniowiec Pasów Jacek Zieliński na razie nie podejmuje gwałtownych ruchów.

Zapytany o zmianę kapitana, której domaga się część kibiców Cracovii, odpowiada: - Nigdy nie miałem zasady wyznaczania kapitana. Nominowała go drużyna. Kapitan to przedłużenie ręki trenera w szatni i to ona powinna go wybrać. Nie mam zamiaru niczego zmieniać.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Messi sprzedaje luksusowy apartament. Zrobi niezły interes

To oznacza, że opaskę na ramieniu nadal będzie nosił Rumun Sergiu Hanca, a jego pierwszym następcą pozostanie Holender Pelle van Amersfoort. Warto jednak zastrzec, że trener Probierz nie uznawał demokracji w szatni i to on wskazywał kapitana.

Gdy latem 2018 roku z klubu odszedł Miroslav Covilo, jego następcą - decyzją szkoleniowca - został Michał Helik. Dwa miesiące później został zdegradowany, a kapitanem mianowany został Janusz Gol. Hance natomiast Probierz przekazał opaskę w maju ubiegłego roku, gdy od drużyny odsunięty został Gol.

Probierz został zwolniony 9 listopada, a Zieliński pierwszy trening z zespołem przeprowadził dwa dni później. Przed zaplanowanym na poniedziałek debiutem będzie miał łącznie 10 dni na pracę z drużyną. Czy po tygodniu widzi już, w czym tkwił problem krakowian?

- Najprościej się mówi, gdy ogląda się zespół w telewizji, ale nie będąc w szatni, nie znając sytuacji od środka, można mieć mylne wrażenie. Nie będę się więc silił na oceny. Zdajemy sobie sprawę z tego, gdzie tkwią problemy. Wiedza to zawodnicy. Do tego, by się z tym uporać, potrzebny jest czas - tłumaczy.

Pasy nie są w najgorszym położeniu. Po 11 kolejkach mają na koncie 16 punktów i zajmują 11. miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy. Przegrały dwa ostatnie mecze z Radomiakiem (1:2) i Wisłą Kraków (0:1), ale wcześniej były niepokonane przez 8 kolejek. W jakim kierunku Zieliński chce pchnąć zespół?

- Mam jakieś spojrzenie na to, jak Cracovia ma grać. Chcielibyśmy przestawić trochę grę, jeśli chodzi o styl, ale trudno powiedzieć, jak to szybko się stanie. Chcielibyśmy wykorzystać umiejętności piłkarskie, kreatywność zawodników, by odnajdywali się w grze kombinacyjnej - mówi trener, co oznacza diametralną zmianę w grze Pasów.

- Cracovia traci wiele bramek, pracujemy nad każdym elementem. W pierwszej kolejności musimy sprawić, by zawodnicy uwierzyli, że potrafią grać w piłkę. Puchar Polski, Superpuchar, czwarte miejsce w lidze nie wzięło się z przypadku. Moim zadaniem jest pomóc piłkarzom się odblokować, bo ostatnio w Cracovii jest wiele pesymizmu - podkreśla Zieliński.

Mecz 15. kolejki Cracovia - Raków Częstochowa zostanie rozegrany w poniedziałek 22 listopada o godz. 20:30.

Czytaj również -> Boniek zwrócił się do Zielińskiego

Źródło artykułu: