LM: Inter Mediolan docisnął pedał gazu w drugiej połowie. Ajax Amsterdam rozwiał wątpliwości

Kolejna partia meczów piątej kolejki Ligi Mistrzów za nami. Awans do 1/8 finału z pierwszego miejsca w grupie C zapewnili sobie piłkarze Ajaxu Amsterdam, a znaczny krok w stronę fazy pucharowej wykonał Inter Mediolan.

Krzysztof Sędzicki
Edin Dzeko (z lewej) celebruje zdobycie bramki PAP/EPA / MATTEO BAZZI / Na zdjęciu: Edin Dzeko (z lewej) celebruje zdobycie bramki
Mediolańczycy mieli świadomość, że zwycięstwo z Szachtarem Donieck może im otworzyć drogę do wyjścia z grupy. Jednak co ciekawe, zarówno oba mecze w poprzednim sezonie, jak i pierwsze spotkanie w tegorocznej Champions League z drużyną z Ukrainy Nerazzurri bezbramkowo zremisowali.

- Od początku sezonu gra w fazie pucharowej była jednym z naszych celów. Jesteśmy w dobrej sytuacji. Wiemy że to kluczowy mecz, zwłaszcza że kolejne starcie będzie na trudnym terenie w Madrycie. Szachtar ma jakość i mogą nam sprawić dużo kłopotów, ale będziemy bardzo dobrze przygotowani - zapowiadał na konferencji prasowej przed meczem trener Interu Simone Inzaghi.

W pierwszej części gry częściej przy piłce byli wicemistrzowie Ukrainy, ale więcej okazji stwarzali gospodarze. Te statystyki nie mają jednak większego znaczenia, bo po 45 minutach na Stadio Giuseppe Meazza w Mediolanie był bezbramkowy remis, który nie zadowalał żadnej ze stron.

Po przerwie ekipa z Serie A docisnęła pedał gazu, i to dosłownie, bo patrząc na szybkość rajdu Ivana Perisicia lewą stroną w 62. minucie, można było odnieść wrażenie, że startuje w zawodach sprinterskich. Chorwat zacentrował piłkę w pole karne, zrobiło się małe zamieszanie, ale Edin Dzeko wyjaśnił je mocnym strzałem do bramki pokonując tym samym Anatolija Trubina.

Pięć minut później Perisić miał już na koncie asystę, a Dzeko - drugą bramkę. Dośrodkowanie sprzed linii końcowej napastnik Interu zamknął strzałem głową. Dzięki temu jego drużyna wykonała ogromny krok w stronę 1/8 finału Ligi Mistrzów. Jeśli wieczorem Real Madryt pokona Sheriff Tyraspol, "czarno-niebiescy" zapewnią sobie awans.

Pewni gry w gronie 16 najlepszych drużyn Starego Kontynentu byli przed tą kolejką już piłkarze Ajaxu Amsterdam, którzy pokonali w Stambule Besiktas 2:1, choć od 22. minuty przegrywali, gdy rzut karny wykorzystał Rachid Ghezzal. W drugiej połowie dwa ciosy zadał jednak Sebastien Haller i piłkarze z Holandii tym samym są już pewni nie tylko awansu, ale i zwycięstwa w grupie C

Inter Mediolan - Szachtar Donieck 2:0 (0:0)
1:0 - Edin Dzeko 62'
2:0 - Edin Dzeko 67'

Inter: Samir Handanović - Milan Skriniar, Andrea Ranocchia, Alessandro Bastoni - Matteo Darmian (79' Danilo D'Ambrosio), Nicolo Barella (78' Arturo Vidal), Marcelo Brozović, Hakan Calhanoglu (86' Stefano Sensi), Ivan Perisić (86' Federico Dimarco) - Lautaro Martinez (68' Joaquin Correa), Edin Dzeko.

Szachtar: Anatolij Trubin, Dodo, Vitao, Marlon, Mykoła Matwijenko - Taras Stepanienko, (46' Marcos Antonio) Maycon - Tete (80' Marlos), Pedrinho (73' Artem Bondarenko), Manor Solomon - Fernando (80' Mychajło Mudryk).

Sędziował: Ovidiu Hategan (Rumunia)

Żółte kartki: Vitao (Szachtar)