"Złota" głowa Holendra uratowała Barcelonę

W fatalnej sytuacji kadrowej do wyjazdowej potyczki z Mallorcą przystąpiła Barcelona. Zespół Xaviego wygrał potyczkę z beniaminkiem 1:0. Jedyną bramkę w spotkaniu chwilę przed przerwą zdobył Luuk de Jong.

Michał Piegza
Luuk de Jong PAP/EPA / Cati Cladera / Na zdjęciu: Luuk de Jong
Ten mecz stał pod znakiem zapytania. Problemy kadrowe ma Barcelona, nie lepiej wyglądała sytuacja w drużynie gospodarzy, którzy ostatnio wyraźnie obniżyli loty i w La Lidze spadali na coraz niższe pozycje.

Od początku przewaga w spotkaniu należała do Katalończyków. W 10. minucie Ilias Akhomach przymierzył z okolic linii pola karnego. Manolo Reina z problemami piłkę odbił na rzut rożny.

Barcelona cały czas miała więcej z gry, ale zbyt wielu klarownych okazji nie była sobie w stanie stworzyć. Dopiero po niespełna dwóch kwadransach pokazał się Luuk de Jong. Holender najpierw sytuacyjnie uderzył mając przed sobą tylko bramkarza. Piłka odbiła się od słupka.

Kilkadziesiąt sekund później de Jong pięknie przymierzył "nożycami" z pola karnego, trafił jednak w poprzeczkę. Holender swego dopiął przy trzeciej próbie. Mallorca starała się zaatakować, ale to Barcelona zadała cios. Z prawej strony na piąty metr dośrodkował Oscar Mingueza, a Luuk de Jong strzałem głową trafił do siatki, wykorzystując zawahanie Reiny.

Po przerwie Barcelona wciąż miała mecz pod kontrolą. Goście atakowali, ale większego zagrożenia pod bramką gospodarzy nie byli w stanie wykreować. Mallorca nie kwapiła się do ofensywy, z boiska momentami wiało nudą.

Ciekawiej zrobiło się na murawie w końcówce. Beniaminek La Ligi w końcu przyspieszył grę i zaczął szukać wyrównania. W polu karnym Marca-Andre ter Stegena kilka razy zrobiło się groźnie, ale miejscowym brakowało celnych strzałów. W 92. minucie jednak powinien być remis. Z kilku metrów uderzył Jaume Costa, bramkarz instynktownie odbił piłkę.

Ostatecznie Katalończycy dowieźli skromną wygraną do końca. W La Lidze zespół prowadzony przez Xaviego wskoczył na 5. miejsce. Mallorca z trwogą musi patrzeć za siebie.

RCD Mallorca - FC Barcelona 0:1 (0:1)
0:1 - Luuk de Jong 44'

RCD Mallorca: Manolo Reina - Pablo Maffeo, Franco Russo, Martin Valjent, Jaume Costa - Iddrisu Baba (61' Ruiz de Galarreta), Rodrigo Battaglia (85' Abdon Prats) - Antonio Sanchez (70' Jordi Mboula), Dani Rodriguez, Lee Kang-In (71' Javier Llabres) - Angel Rodriguez (61' Fer Nino).

FC Barcelona: Marc-Andre ter Stegen - Ronald Araujo, Gerard Pique, Eric Garcia, Oscar Mingueza (76' Clement Lenglet) - Nico Gonzalez (71' Alvaro Sanz), Frenkie de Jong, Riqui Puig - Ilias Akhomach (80' Estanis), Luuk de Jong, Ferran Jutgla.

Żółte kartki: Costa, Prats, Maffeo, D. Rodriguez, Valjent (Mallorca) oraz Lenglet (Barcelona).

Sędzia: Antonio Mateu.