Szaleństwo w meczu Juventusu. Wojciech Szczęsny bohaterem!

Wojciech Szczęsny stracił trzy gole na Stadio Olimpico, a i tak został bohaterem starcia z AS Romą. Polak uratował prowadzenie 4:3 Bianconerich, broniąc strzał z rzutu karnego Lorenzo Pellegriniego.

Paulo Dybala PAP/EPA / RICCARDO ANTIMIANI / Na zdjęciu: Paulo Dybala
Wojciech Szczęsny powrócił na Stadio Olimpico. Bramkarzem AS Romy był od 2015 do 2017 roku. W niej zapracował na uznanie we Włoszech i na transfer do Juventusu. Od czasu rozstania z Rzymem rozegrał już kilka bardzo dobrych meczów przeciwko Giallorossim. Na przykład w rundzie jesiennej tego sezonu obronił strzał Jordana Veretouta z rzutu karnego i pomógł drużynie zwyciężyć 1:0. W rewanżu doszło do bardzo podobnej historii, ale po kolei.

Polak bronił już w 6. minucie rewanżu, ale uderzenie Tammy'ego Abrahama nie sprawiło mu problemu. Kolejna próba Anglika była już skuteczna. Abraham strzelił gola na 1:0 w 11. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jordana Veretouta. Karygodnie spisali się w obronie Daniele Rugani i Rodrigo Bentancur, a Szczęsny nie miał dużo do powiedzenia przy uderzeniu z bliska. AS Roma miała czego bronić, choć nie na długo.

W 18. minucie Juventus doprowadził do remisu 1:1. Paulo Dybala dostał podanie od Federico Chiesy i oddał techniczne uderzenie zza linii pola karnego w narożnik bramki. Argentyńczyk miał dużo miejsca, a spóźniona interwencja Matiasa Viny nie tylko nie pomogła, ale jeszcze utrudniła reakcję Ruiemu Patricio.

Massimiliano Allegri przyglądał się meczowi z trybun. Przykrą informacją dla trenera Juventusu była kontuzja Federico Chiesy, którego zmiennikiem w 31. minucie był Dejan Kulusevski. Trudno jest zastąpić Włocha pod względem dynamiki czy kreatywności.

Druga połowa rozpoczęła się podobnie jak pierwsza. AS Roma strzeliła gola i zrobiło się po nim 2:1. Henrich Mchitarjan dostał podanie od Lorenzo Pellegriniego, ruszył z rajdem przez centrum boiska, a uderzenie Ormianina okazało się zaskoczeniem dla Wojciecha Szczęsnego po rykoszecie od Mattii De Sciglio. Piłka obrała nietypową parabolę i ponownie została tylko odprowadzona wzrokiem do siatki.

W 53. minucie było już 3:1 dla Giallorossich i wydawali się być o krok od odniesienia zwycięstwa. Gol Lorenzo Pellegriniego był najpiękniejszym tego wieczoru. Reprezentant Włoch strzelił z rzutu wolnego, ponad murem, w samo okienko. Można było piać z zachwytu. Sędzia gwizdnął po faulu Matthijsa de Ligta na Tammym Abrahamie.

Juventus przegrywał już 1:3, a mimo to potrafił objąć w tym meczu prowadzenie 4:3. Potrzebował na odwrócenie rezultatu zaledwie siedmiu minut. Uderzenia Manuela Locatelliego, Dejana Kulusevskiego oraz Mattii De Sciglio pozwoliły Bianconerim przebyć drogę z piłkarskiego piekła do nieba. Pościg uczestnika Ligi Mistrzów robił wrażenie.

Przed końcem szalonego meczu była jeszcze wielka szansa na wyrównanie. W 83. minucie Lorenzo Pellegrini zabrał się za wykonanie rzutu karnego, który Davide Massa przyznał za zagranie piłki ręką przez Matthijsa de Ligta. Na dodatek Holender zobaczył drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę. Przewagę 4:3 uratował Wojciech Szczęsny, który wyczuł intencję Pellegriniego i popisał się świetną obroną. Polak podsumował występ jeszcze jedną interwencją w doliczonym czasie, kiedy to powstrzymał na przedpolu Abrahama.

3:4 - Mattia De Sciglio 77'

W 83. minucie Lorenzo Pellegrini (Roma) nie wykorzystał rzutu karnego. Wojciech Szczęsny obronił.

Roma: Rui Patricio - Roger Ibanez, Bryan Cristante, Chris Smalling - Ainsley Maitland-Niles, Lorenzo Pellegrini (87' Borja Mayoral), Jordan Veretout (78' Carles Perez), Henrich Mchitarjan, Matias Vina - Felix Afena-Gyan (71' Eldor Szomurodow), Tammy Abraham

Juventus: Wojciech Szczęsny - Juan Cuadrado, Matthijs De Ligt, Daniele Rugani, Mattia De Sciglio - Weston McKennie, Manuel Locatelli, Rodrigo Bentancur (63' Arthur Melo) - Paulo Dybala (82' Giorgio Chiellini), Moise Kean (63' Alvaro Morata), Federico Chiesa (31' Dejan Kulusevski)

Żółte kartki: Veretout, Ibanez, Cristante (Roma) oraz Cuadrado, De Ligt, Locatelli (Juventus)

Czerwona kartka: Matthijs de Ligt (Juventus) /81' - za drugą żółtą/

Sędzia: Davide Massa

***

Aż osiem goli padło w Udine. Piłkarze Atalanty BC byli głodni ofensywnego futbolu po przerwie świąteczno-noworocznej, a efektem ich natarcia było zwycięstwo 6:2 z Udinese Calcio. Neroblu wbili gospodarzom po trzy bramki w obu połowach, a najskuteczniejszym z nich był autor dubletu Luis Muriel.

Jakub Kiwior i Arkadiusz Reca zagrali od początku w meczu Spezii Calcio z Genoą CFC. Ich drużyna zdobyła prowadzenie już w początkowym kwadransie i dzięki strzałowi na 1:0 Simone Bastoniemu wygrała. Poza kadrą Genoi był ponownie Aleksander Buksa.

Udinese Calcio - Atalanta BC 2:6 (0:3)
0:1 - Mario Pasalić 17'
0:2 - Luis Muriel 22'
0:3 - Rusłan Malinowski 43'
1:3 - Nahuel Molina 59'
1:4 - Luis Muriel 76'
2:4 - Beto 88'
2:5 - Joakim Maehle 89'