Pierwsze punkty Malawi. Maroko dopełniło formalności

Reprezentacja Malawi sprawiła dużą niespodziankę, zwyciężając 2:1 z Zimbabwe. Maroko było stroną przeważającą i pewnie wygrało z Komorami (2:0).

Rafał Szymański
Richard Mbulu z Malawi (po lewej) Getty Images / Lefty Shivambu/Gallo Images / Na zdjęciu: Richard Mbulu z Malawi (po lewej)
Zimbabwe prowadziło od 38. minuty gry. Onismor Bhasera zacentrował w pole karne do Ishmaela Wadiego, który strzałem głową skierował piłkę do siatki. Radość faworytów nie trwała długo.

Reprezentanci Malawi odpowiedzieli jeszcze przed zejściem do szatni. Gabadinho Mhango dopadł do piłki po dośrodkowaniu Francisco Madingi, a następnie  pokonał golkipera rywali.

Piłkarz Orlando Pirates skompletował dublet w 58. minucie. Tym razem Mhango wykorzystał błąd defensorów i wygrał pojedynek z Petrosem Mharim. Wynik już się nie zmienił. Malawi pokonało 2:1 Zimbabwe i awansowało na trzecie miejsce w tabeli grupy B Pucharu Narodów Afryki.

W drugim piątkowym meczu Maroko mierzyło się z Komorami. Pierwsza bramka padła już w 16. minucie. Obrońcy zablokowali strzał Ayouba El Kaabiego, ale dobitka Selima Amallaha była już skuteczna.

Marokańczycy naciskali rywali i zmarnowali doskonałą okazję w 78. minucie. Salim Ben Boina obronił strzały Naifa Aguerda, Romaina Saissa oraz Adama Masiny. Chwilę po tej sytuacji bramkarz sprokurował rzut karny. Do piłki podszedł Youssef En Nesyri, który uderzył w lewy dolny róg. Ben Boina wyczuł intencje snajpera Sevilli i popisał się kapitalną interwencją.

W samej końcówce Zakaria Aboukhlal przypieczętował zwycięstwo drużyny Vahida Halilhodzicia. Sfinalizował akcję i gol został uznany po konsultacji VAR. Maroko przewodzi stawce grupy C.

Malawi - Zimbabwe 2:1 (1:1)
0:1 - Ishmael Wadi 38'
1:1 - Gabadinho Mhango 43'
2:1 - Gabadinho Mhango 58'

Maroko - Komory 2:0 (1:0) 1:0 - Selim Amallah 16' 2:0 - Zakaria Abouklal 88'