Żurkowski pokonał Szczęsnego. Juventus goni najlepszych

Nie zabrakło goli w Empoli. Szymon Żurkowski zaprezentował się indywidualnie lepiej niż Wojciech Szczęsny, ale to Juventus odniósł zwycięstwo 3:2.

Juventus FC PAP/EPA / Claudio Giovannini / Na zdjęciu: Juventus FC
Juventus zareagował na remisy prowadzących w tabeli Milanu i Interu. Zadyszka zespołów z Mediolanu otwiera przed niemrawymi na początku sezonu Bianconerimi możliwość włączenia się do walki o mistrzostwo Włoch. Po remisie z Villarrealem CF, przyjechali oni do Empoli. Beniaminek z kolei zwolnił po obiecującym powrocie do elity.

Juventus miał pierwsze szanse na zdobycie prowadzenia. Bianconeri nie trafili do bramki po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Kolejna okazja została zmarnowana przez Denisa Zakarię, którego uderzenie w sytuacji sam na sam, zostało odbite przez bramkarza. Zakaria w sumie oddał dwa groźne strzały zanim zszedł z boiska z powodu urazu.

Piłkarze z Turynu zdobyli prowadzenie 1:0 w 32. minucie. Po okresie stosunkowego spokoju na boisku, Juventus umieścił piłkę w bramce uśpionego beniaminka. Moise Kean oderwał się od obrońców Empoli i strzałem głową zakończył dośrodkowanie z lewego skrzydła Adriena Rabiota. Obecność Keana w jedenastce Bianconerich była drobnym zaskoczeniem, ale ten odpłacał się trenerowi Massimiliano Allegriemu za zaufanie.

Do remisu doprowadził Szymon Żurkowski. W 39. minucie padła polska bramka, a kibice na trybunach ponownie uwierzyli w możliwość sprawienia niespodzianki przez Empoli. Pomocnik strzelił na 1:1 w zamieszaniu po wrzutce z rzutu rożnego. Zachował się on bardziej przytomnie od grupki zdezorientowanych gości. Wobec uderzenia z bliska niewiele mógł zdziałać Wojciech Szczęsny. Był to piąty gol w sezonie Żurkowskiego i obecnie nie ma w lidze skuteczniejszego Polaka.

Żurkowski potwierdził, że jest dobrze dysponowany, ponieważ już wcześniej pokazał się w dwóch atakach Empoli. W pierwszym z nich został osaczony przez obrońców Juventusu, a w drugim przypadku oddał strzał, ale blok sprawił, że skończyło się na rzucie rożnym.

Juventus zdążył odzyskać prowadzenie w pierwszej połowie. Konkretnie zrobił to w doliczonym czasie. Juan Cuadrado zachował się przytomnie w polu karnym Empoli i po przeprowadzeniu dryblingu, obsłużył podaniem Dusana Vlahovicia. Bramkostrzelny Serb również zachował zimną krew, przyjęciem zgubił ostatnich przeciwników i oddał uderzenie z kilkunastu metrów na 2:1. Vlahović nie traci skuteczności po transferze z Fiorentiny do Juventusu.

Juventus schował się po przerwie na własnej połowie boiska, ale było to działanie z premedytacją. W 66. minucie ponownie zranił grającego zawodnie w obronie przeciwnika. Dusan Vlahović dostał podanie od wprowadzonego z ławki rezerwowych Alvaro Moraty i przerzucił piłkę ponad Guglielmo Vicarim w sytuacji sam na sam. Jego miękka podcinka na 3:1 była elegancka.

Empoli podniosło temperaturę końcówki meczu golem na 2:3 w 76. minucie. Również gospodarzom przydało się wejście na boisko zmiennika. Piłka trafiła do Andrei La Mantii, a ten oddał sytuacyjne uderzenie w kierunku bliższego słupka w bramce Juve. Szczęsny mógł popisać się zdecydowanie lepszą interwencją, ponieważ sparował piłkę do własnej siatki.

Empoli FC - Juventus FC 2:3 (1:2)
0:1 - Moise Kean 32'
1:1 - Szymon Żurkowski 39'
1:2 - Dusan Vlahović 45'
1:3 - Dusan Vlahović 66'
2:3 - Andrea La Mantia 76'

Empoli: Guglielmo Vicario - Petar Stojanović (85' Liam Henderson), Ardian Ismajli, Sebastiano Luperto, Liberato Cacace (70' Fabiano Parisi) - Szymon Żurkowski, Kristjan Asllani, Filippo Bandinelli (70' Marco Benassi) - Nedim Bajrami (85' Valerio Verre), Federico Di Francesco (70' Andrea La Mantia) - Andrea Pinamonti

Juventus: Wojciech Szczęsny - Danilo, Leonardo Bonucci, Matthijs De Ligt, Luca Pellegrini - Juan Cuadrado, Arthur Melo, Denis Zakaria (36' Manuel Locatelli), Adrien Rabiot - Dusan Vlahović, Moise Kean (62' Alvaro Morata)