Bohater Milanu z rozciętą nogą. Piotr Zieliński zawiódł w hicie

AC Milan na czele ligi włoskiej. Rossoneri wywalczyli pierwsze miejsce w tabeli zwycięstwem 1:0 z Napoli. Hartem ducha wykazał się Olivier Giroud, niewiele wniósł do gry Piotr Zieliński.

Pierre Kalulu i Piotr Zieliński PAP/EPA / CESARE ABBATE / Na zdjęciu: Pierre Kalulu i Piotr Zieliński
Tym razem kolejka nie ułożyła się po myśli piłkarzy Napoli i Milanu. Ich konkurenci, w rywalizacji o mistrzostwo Włoch, zwyciężyli we wcześniejszych meczach. Inter Mediolan zajął tymczasowo pierwsze miejsce w tabeli dzięki zdemolowaniu 5:0 Salernitany. Z kolei przyczajony na czwartym miejscu Juventus wygrał 1:0 ze Spezią Calcio. Nadal jednak uczestnicy hitu mieli los w swoich rękach. Na lepszego czekała pozycja lidera Serie A.

Na początku często podnosiła się wrzawa na Stadio Diego Armando Maradona. Drużyna z Neapolu ruszyła do ataku, spędzała dużo czasu na połowie Milanu. Ona starała się ładować energią publiczność, a kibice odwdzięczali się tym samym. Inna sprawa, że żaden ze strzałów Napoli nie stanowił zagrożenia dla Mike'a Maignana.

Po stronie Milanu najwięcej energii miał trener Stefano Pioli. Nie minął kwadrans i zobaczył on żółtą kartkę za protestowanie. Miał dużo do powiedzenia nie tylko sędziemu, ale również schowanym w grze podopiecznym. Milan przez dwa kwadranse praktycznie nie zaszkodził gospodarzom, był ostrożny, nawet kunktatorski.

Luciano Spalletti martwił się żółtymi kartkami obu środkowych obrońców. Po napomnieniu dostali Kalidou Koulibaly oraz Amir Rrahmani. Obaj musieli uważać w fizycznych starciach z zawodnikami Milanu. Trener Napoli nie miał powodu do chwalenia Piotra Zielińskiego, którego brakowało w centrum wydarzeń.

Trenerzy nie zdecydowali się na zmiany w jedenastkach w przerwie. Opłaciło się to Milanowi, który w 49. minucie zdobył prowadzenie 1:0. W zamieszaniu przytomnie zachował się Olivier Giroud. Francuz znalazł się w odpowiednim miejscu, oderwał się od obrońców w błękitnych koszulkach i dostawił stopę do wstrzelenia zza pola karnego Davida Calabrii. W pierwszej połowie zanosiło się na zmianę Girouda, ponieważ po faulu Kalidou Koulibalego miał poważnie rozciętą nogę. Pozostał na boisku i przypomniał, że jest specjalistą od goli w wielkich meczach.

Publiczność zaczęła kwitować poczynania gospodarzy gwizdami, ponieważ nie potrafili oni zareagować na prowadzenie Milanu. Gospodarze wyglądali znacznie gorzej niż na początku meczu, a goście odwrotnie. Każda minuta przybliżała coraz pewniejszych siebie Rossonerich do zwycięstwa.

W 82. minucie zakończył się bezbarwny występ Zielińskiego. Końcówka meczu już bez Polaka i bardzo nerwowa, wypełniona faulami i kłótniami. Stawka spotkania sprawiała, że Milan postanowił dowieźć korzystny wynik 1:0 wszystkimi możliwymi sposobami. Pomógł w tym Zlatan Ibrahimović, który wrócił do gry po kontuzji.

SSC Napoli - AC Milan 0:1 (0:0)
0:1 - Olivier Giroud 49'

Napoli: David Ospina - Giovanni Di Lorenzo, Amir Rrahmani, Kalidou Koulibaly, Mario Rui - Fabian Ruiz (76' Dries Mertens), Stanislav Lobotka (82' Hirving Lozano) - Matteo Politano (67' Adam Ounas), Piotr Zieliński (82' Andre-Franck Zambo Anguissa), Lorenzo Insigne (67' Eljif Elmas) - Victor Osimhen

Milan: Mike Maignan - Davide Calabria (80' Alessandro Florenzi), Pierre Kalulu, Fikayo Tomori, Theo Hernandez - Sandro Tonali (68' Rade Krunić), Ismael Bennacer - Junior Messias (80' Alexis Saelemaekers), Franck Kessie, Rafael Leao (90' Zlatan Ibrahimović) - Olivier Giroud (68' Ante Rebić)

Żółte kartki: Koulibaly, Rrahmani, Osimhen, Ounas (Napoli) oraz Giroud, Hernandez, Maignan, Florenzi (Milan)

Sędzia: Daniele Orsato