Oczy skierowane na Rzym. Klub Piątka może namieszać

Największym wydarzeniem kolejki, poprzedzającej przerwę reprezentacyjną, będzie starcie AS Romy z Lazio. W drugim pojedynku drużyn z górnej połowy tabeli zmierzą się Inter z ACF Fiorentiną.

Ciro Immobile cieszy się z gola PAP/EPA / MASSIMO PICA / Na zdjęciu: Ciro Immobile cieszy się z gola
Włosi pożegnali się z myślą o tym, że któryś z reprezentantów Serie A zwycięży w Lidze Mistrzów. Żaden nie dostał się do ćwierćfinału. Kataklizm nie jest wykluczony również w zbliżających się dużymi krokami barażach o awans do MŚ 2022, w których zagra kadra Włoch. Nerwy może nieco uspokoić zbliżająca się kolejka ligowa, w której największym wydarzeniem będą derby della Capitale.

Kluby z Rzymu zmieniły przed sezonem trenera. Lazio ma pewność, że nie zdobędzie trofeum w pierwszym roku z Maurizio Sarrim, a AS Roma, prowadzona przez Jose Mourinho, ma jeszcze szansę na wygranie Ligi Konferencji Europy. W Serie A jedni i drudzy walczą o awans do kolejnej edycji pucharów i jak dotąd o punkt bliżej celu jest piąte w tabeli Lazio. Giallorossi są niewiele niżej, na szóstej lokacie.

Jak dotąd głośne zwycięstwa Sarriego w Lazio były dwa. Pierwsze, prowadzeni przez niego rzymianie, odnieśli w zakończonym wynikiem 3:1 meczu z Interem Mediolan - mistrzem Włoch trenowanym przez poprzednika Sarriego, Simone Inzaghiego. Drugie było w derbach della Capitale z AS Romą. We wrześniu Biancocelesti pokonali lokalnego wroga 3:2 dzięki strzałom Sergeja Milinkovicia-Savicia, Pedro Rodrigueza i Felipe Andersona.

Formalnym gospodarzem rewanżu będzie AS Roma, więc to jej kibice będą stanowić większość na trybunach Stadio Olimpico. Od kwietnia 2017 roku Giallorossi nie przegrali z Lazio meczu "domowego". Na niekorzyść dla zespołu Mourinho może przemawiać krótszy czas na przygotowanie się do derbów. W czwartek walczył on o awans do ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy i dopiero golem na 1:1 strzelonym Vitesse Arnhem, w przedostatniej minucie podstawowego czasu, uniknął dogrywki.

AS Roma powalczy o przedłużenie serii ośmiu meczów w Serie A bez porażki. Poprzednia, dłuższa passa zakończyła się w maju 2019 roku pod wodzą Claudio Ranierego. Na kolejną możliwość pokazania się w derbach czeka Nicola Zalewski. Po stronie Lazio napastnik Ciro Immobile chce bić kolejne rekordy klubu. Jak dotąd w sześciu derbach strzelał minimum gola dla Biancocelestich tylko Silvio Piola. Immobile trafiał w czterech.

W 30. kolejce dojdzie do dwóch starć klubów z górnej połowy tabeli. W tym drugim Inter podejmie ACF Fiorentinę, której zawodnikami są Bartłomiej Drągowski i Krzysztof Piątek. Nerazzurri stracili rytm i nie punktują regularnie, przez co ich strata do lidera Milanu wynosi cztery "oczka". Viola z kolei goni zespoły znajdujące się na miejscach premiowanych awansem do europejskich pucharów.

Napoli liczy na poprawienie wyników na Stadio Diego Armando Maradona. Drużyna Piotra Zielińskiego podejmie nierówne Udinese Calcio, które w dobrym dla siebie dniu jest niebezpieczne dla topowych zespołów calcio. Juventus dał plamę w meczu z Villarrealem w Lidze Mistrzów i starcie u siebie z ostatnią w tabeli Salernitaną będzie idealną okazją do poprawienia sobie samopoczucia.