Bolesna porażka Napoli. Konkurent Piątka nie próżnował

50 tysięcy kibiców w Neapolu zobaczyło pięć goli, ale nie opuszczali trybun zadowoleni z wyniku. Kandydat na mistrza Włoch rozczarował i przegrał 2:3 z Fiorentiną.

Piotr Zieliński (z prawej) walczy o piłkę Getty Images / Francesco Pecoraro / Na zdjęciu: Piotr Zieliński (z prawej) walczy o piłkę
Napoli mierzyło się z Fiorentiną na Stadio Diego Armando Maradona po raz drugi w sezonie. Poprzednio Azzurri zostali wyeliminowani przez podopiecznych Vincenzo Italiano z Pucharu Włoch. Ekscytujący mecz zakończył się wynikiem 5:2, a jednym z goli przypomniał o sobie w Italii Krzysztof Piątek.

Piątek tym razem nie dostał szansy pokazania się na boisku. Przez cały mecz zagrał w niedzielę Piotr Zieliński, a na ławce rezerwowych Fiorentiny był Bartłomiej Drągowski.

Napoli było niebezpieczne w kwadransie otwierającym spotkanie. Pierwsza groźna akcja została przeprowadzona przez Lorenzo Insigne, Piotra Zielińskiego oraz Victora Osimhena. Niewiele później Nigeryjczyk próbował pokonać uderzeniem Pietro Terracciano, ale ten nie pozwolił sobie na przepuszczenie piłki. Fiorentina zostawiała gospodarzom za dużo przestrzeni na własnej połowie boiska, ale wyciągnęła wnioski.

Azzurri nie wykorzystali okresu przewagi i gra wyrównała się. Fiorentina przetrwała najgorsze i to ona wyszła na prowadzenie 1:0 w drugim kwadransie. Nicolas Gonzalez pokonał Davida Ospinę uderzeniem na zakończenie ataku przeprowadzonego przez centrum boiska.

Luciano Spalletti zaczął zmieniać. W przerwie wprowadził Hirvinga Lozano zamiast Matteo Politano. Nie minęła godzina i Napoli miało dwóch napastników. Dries Mertens dołączył do Victora Osimhena. Azzurri zaczęli grać va banque i to częściowo opłaciło się. Nie trzeba było długo czekać na efekt, ponieważ akcja bramkowa na 1:1 została przeprowadzona właśnie przez asystenta Victora Osimhena i strzelca Driesa Mertensa.

Podobna sytuacja była w Fiorentinie, ponieważ do bramki strzelił dopiero co wprowadzony z ławki zawodnik - Jonathan Ikone w 66. minucie. Goście odzyskali prowadzenie i tym razem nie pozwolili go sobie odebrać, a poszli za ciosem.

W 72. minucie Arthur Cabral strzelił na 3:1 i wprowadził w konsternację 50 tysięcy kibiców Napoli na trybunach Stadio Diego Armando Maradona. Wszystko zaczęło się od nieodpowiedzialnego zachowania Stanislava Lobotki, a konkurent Krzysztofa Piątka pokonał Davida Ospinę uderzeniem w kierunku dalszego narożnika.

Napoli do końca próbowało uratować się przed poniesieniem porażki. Victor Osimhen długo próbował wstrzelić się w bramkę Fiorentiny aż w 84. minucie zdobył swoim uderzeniem gola kontaktowego na 2:3.

SSC Napoli - ACF Fiorentina 2:3 (0:1)
0:1 - Nicolas Gonzalez 29'
1:1 - Dries Mertens 58'
1:2 - Jonathan Ikone 66'
1:3 - Arthur Cabral 72'
2:3 - Victor Osimhen 84'

Napoli: David Ospina - Alessandro Zanoli, Amir Rrahmani, Kalidou Koulibaly, Mario Rui (86' Faouzi Ghoulam) - Fabian Ruiz (56' Dries Mertens), Stanislav Lobotka (80' Diego Demme) - Matteo Politano (46' Hirving Lozano), Piotr Zieliński, Lorenzo Insigne (80' Eljif Elmas) - Victor Osimhen

Fiorentina: Pietro Terracciano - Lorenzo Venuti, Nikola Milenković, Igor (85' Lucas Martinez Quarta), Cristiano Biraghi - Gaetano Castrovilli, Sofyan Amrabat, Alfred Duncan (65' Youssef Maleh) - Nicolas Gonzalez (85' Jose Callejon), Arthur Cabral (86' Aleksandr Kokorin), Riccardo Saponara (65' Jonathan Ikone)

Żółta kartka: Milenković, Cabral, Ikone (Fiorentina)

Sędzia: Maurizio Mariani

***

Lazio zagrało z Genoą o umocnienie w strefie premiowanej awansem do europejskich pucharów. Pierwszą szansę na gola miał Francesco Acerbi, ale nie strącił piłki w bramkę po dośrodkowaniu. Skuteczniejszy był w 32. minucie Adam Marusić i strzelił na 1:0 dla rzymian. Tuż przed przerwą przewagę podwoił Ciro Immobile, a w drugiej połowie dorzucił jeszcze dwa gole. Po hat-tricku Immobile ma 24 gole zdobyte w sezonie Serie A na koncie. Mecz zakończył się wynikiem 4:1 dla Lazialich.

2:1 - Luis Muriel 90'

Venezia FC - Udinese Calcio 1:2 (0:1) 0:1 - Gerard Deulofeu (k.) 35' 1:1 - Thomas Henry 86' 1:2 - Rodrigo Becao 90'