I liga: Wisła Płock najlepsza na początku meczów, Arka Gdynia w końcówkach

W rundzie jesiennej I ligi padły 383 gole. Najrzadziej piłka lądowała w siatce w premierowych kwadransach, zaś najczęściej w końcówkach.

Szymon Mierzyński
W ramach osiemnastu kolejek odbyły się dotąd 162 spotkania. Średnio w każdym z nich zanotowano 2,36 bramki. To oznacza, że futbolówka trafiała między słupki co 38 minut. Zgodnie z ogólną tendencją także ekipy z zaplecza ekstraklasy rozkręcały się wraz z upływem czasu. Statystyki pokazują jednak kilka osobliwości.

Najsilniejszy z beniaminków, Wisła Płock trafiała do siatki głównie w pierwszej połowie. Z 18 bramek aż 15 podopieczni Marcina Kaczmarka zdobyli właśnie przed przerwą. W drugich częściach ich skuteczność drastycznie spadała, co więcej, w drugich kwadransach byli całkowicie bezproduktywni.

Taki "martwy" fragment zdarzył się jeszcze tylko Flocie Świnoujście. Zespół Bogusława Baniaka nie strzelił żadnego gola w pierwszym kwadransie po zmianie stron. Silny natomiast był wtedy PGE GKS Bełchatów, który w minutach 46-60 uzbierał aż siedem trafień. W następnym kwadransie górowała Olimpia Grudziądz (osiem bramek), zaś końcówki bezsprzecznie należały do Arki Gdynia. Drużyna Pawła Sikory strzeliła w nich aż dziesięć goli.

Co ciekawe, liderujący Górnik Łęczna nie był najlepszy w żadnym z kwadransów. Podopieczni Jurija Szatałowa notowali wprawdzie równie dobre początki jak Wisła Płock, ale ich pięć bramek to tylko 20 procent ogólnego dorobku, podczas gdy w przypadku Nafciarzy współczynnik ten wynosi 27,8 proc.