W tym artykule dowiesz się o:
Kibice mistrzów świata nie muszą się martwić o przyszłość
Obecnie o sile niemieckiej kadry stanowią tacy piłkarze jak Manuel Neuer, Mats Hummels, Andre Schuerrle, Mario Gomez czy Thomas Mueller.
Kibice trzeciej drużyny rankingu FIFA mogą być spokojni o następców, na horyzoncie są gracze, którzy mają predyspozycje, by być wiodącymi postaciami na mistrzostwach świata w Katarze w 2022 roku.
Oficjalny serwis Bundesligi sporządził "jedenastkę przyszłości". W zestawieniu znaleźli się młodzi niemieccy zawodnicy, którzy już są uznanymi postaciami jednej z najlepszych lig Europy, a z biegiem czasu powinni błyszczeć w drużynie narodowej.
Bramkarz - Timo Horn (1.FC Koeln)
Horn jest zawodnikiem klubu z Kolonii od dziewiątego roku życia. Kiedy w 2012 roku zespół spadł z Bundesligi, urodzony w 1993 roku Niemiec został pierwszym bramkarzem.
Po awansie zdążył rozegrać już około 80 meczów w Bundeslidze, a na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zdobył z reprezentacją srebrny medal. Portal Transfermarkt wycenia Horna na 10 milionów euro.
Prawy obrońca - Mitchell Weiser (Hertha Berlin)
Jego ojciec Patrick był zawodnikiem między innymi FC Koeln i Wolfsburga. Mitchell spędził niespełna trzy lata w Bayernie Monachium, w tym dwa pod wodzą Pepa Guardioli.
W drużynie z Monachium rozegrał 16 meczów w Bundeslidze. Czas spędzony w najlepszym klubie w Niemczech procentuje obecnie w Berlinie. W stolicy Niemiec Weiser występuje od 2015 roku.
Środkowy obrońca - Niklas Suele (TSG 1899 Hoffenheim, Bayern Monachium)
Suele pokazał się szerszej publiczności w drużynie Hoffenheim. Walory mierzącego 194 cm obrońcy docenił Bayern Monachium, do którego trafi po zakończeniu obecnego sezonu. 21-letni zawodnik podpisał z Bawarczykami czteroletni kontrakt.
W sierpniu 2016 roku zadebiutował w reprezentacji Niemiec (2:0 z Finlandią). Mimo młodego wieku jest już doświadczonym zawodnikiem, ma w dorobku srebrny medal igrzysk olimpijskich.
Środkowy obrońca - Jonathan Tah (Bayer Leverkusen)
Zawodnik Bayeru ma iworyjskie korzenie, serwis Bundesligi widzi w nim podobieństwa do Jerome'a Boatenga. Tah jest "twardy jak skała i nie do przejścia".
Piłkę nożną zaczął trenować już jako czterolatek, w wieku 13 lat przeniósł się do Hamburgera SV, a zawodnikiem ekipy z Leverkusen jest od 2015 roku. W 2011 roku zaczął przygodę z młodzieżowymi reprezentacjami Niemiec, w dorosłej kadrze rozegrał już trzy spotkania.
Lewy obrońca - Benjamin Henrichs (Bayer Leverkusen)
Przeszedł wszystkie szczeble reprezentacyjnej kariery od kadry U-15. W 2016 roku został nagrodzony złotym medalem Fritza Waltera. To nagroda przyznawana najlepszym zawodnikom młodego pokolenia w Niemczech.
Piłkarz związany przez całą karierę z Bayerem Leverkusen w listopadzie 2016 roku meczem z San Marino (8:0) zadebiutował w reprezentacji prowadzonej przez Joachima Loewa.
Defensywny pomocnik - Julian Weigl (Borussia Dortmund)
- Julian Weigl będzie piłkarzem klasy światowej - przyznał nie kto inny jak Toni Kroos.
Zawodnik Borussii Dortmund mimo młodego wieku dobrze radzi sobie z presją, jest dojrzały jak na 21-latka. Według dziennikarzy bundesliga.com już wkrótce będzie stanowił o sile środka pola reprezentacji Niemiec wespół z Joshuą Kimmichem.
Defensywny pomocnik - Joshua Kimmich (Bayern Monachium)
Kimmich od 2015 roku jest zawodnikiem Bayernu. Mimo młodego wieku jest podstawowym zawodnikiem ekipy mistrza Niemiec.
Potencjał 22-letniego pomocnika docenił Joachim Loew, który zdecydował się zabrać go na Euro 2016. W pierwszej reprezentacji Niemiec Kimmich rozegrał już 13 meczów.
Ofensywny pomocnik - Julian Brandt (Bayer Leverkusen)
20-letni Brandt jest porównywany do Mario Goetzego i to nie tylko z powodu dziecięcej twarzy. Gracz Bayeru w ubiegłym roku z kadrą olimpijską sięgnął po srebrny medal igrzysk olimpijskich, w dorosłej kadrze rozegrał pięć spotkań.
Trudno oczekiwać, by Brandt mógł odegrać wielką rolę na mundialu w Rosji, choć w szerokiej kadrze powinien się znaleźć. W 2022 roku w Katarze powinien już być czołowym graczem reprezentacji.
Ofensywny pomocnik - Leon Goretzka (Schalke)
Były piłkarz Bochum Dariusz Wosz, który miał okazję prowadzić Goretzkę jako trener drużyny młodzieżowej, powiedział o nim: "Jest wyjątkowym piłkarzem, jakiego nie widziałem od dawna".
W 2013 roku Goretzka przeniósł się do Schalke, gdzie ma pewne miejsce w składzie. 22-latek był kapitanem drużyny olimpijskiej, która sięgnęła w Rio po srebrny medal.
Ofensywny pomocnik - Serge Gnabry (Werder Brema)
Gnabry przez pięć lat był zawodnikiem Arsenalu. Młodzieniec nie miał większych szans na walkę o miejsce w pierwszym składzie. W barwach londyńskiego klubu rozegrał zaledwie dziesięć spotkań.
W 2016 roku przeniósł się do Werderu Brema. Powrót do Niemiec dobrze zrobił utalentowanemu skrzydłowemu. W obecnym sezonie Bundesligi zdobył już dziesięć goli, dzięki czemu jest w dziesiątce najlepszych strzelców tych rozgrywek.
Zaliczył kapitalny debiut w dorosłej reprezentacji Niemiec - zdobył trzy gole. Wprawdzie rywalem było słabe San Marino (8:0), ale wyczyn Gnabry'ego poszedł w świat. Przed byłym graczem Arsenalu rysuje się świetlana przyszłość.
Napastnik - Timo Werner (RB Lipsk)
RB Lipsk okazało się znakomitym miejscem dla Timo Wernera. Już wcześniej bardzo dobrze spisywał się w VfB Stuttgart, a w Lipsku jeszcze się rozwinął.
- Wiele biega, jest szybki i ma dobre wykończenie. Jeśli dalej będzie się tak spisywał, to myślę, że czeka go dobra kariera w reprezentacji - przyznał sam selekcjoner Joachim Loew.
21-latek zadebiutował w dorosłej kadrze w marcowym meczu towarzyskim z Anglią (1:0). Napastnik imponuje formą strzelecką w Bundeslidze, gdzie ustępuje tylko najlepszej trójce (Aubameyang, Lewandowski, Modeste).