Trenerzy PGNiG Superligi z nowym celem. "Stawiamy na współpracę"

W dniach 6-7 sierpnia w podwarszawskim Józefowie odbyło się sympozjum dla trenerów pracujących w klubach PGNiG Superligi. Dyskutowano m.in. o wdrożeniu nowych zasad sędziowania w piłce ręcznej. Był też gość specjalny.

Krzysztof Kempski
Krzysztof Kempski
sympozjum dla trenerów pracujących w klubach PGNiG Superligi Materiały prasowe / Na zdjęciu: sympozjum dla trenerów pracujących w klubach PGNiG Superligi
Zagadnieniem, które poruszono, była także wymiana doświadczeń pomiędzy trenerami. Sympozjum zorganizowała Superliga sp. z o.o. oraz Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Uczestnicy spotkania wzięli udział w panelach dyskusyjnych prowadzonych przez sędziów, delegatów i ekspertów.

- Celem sympozjum jest transferowanie wiedzy oraz wymiana doświadczeń pomiędzy trenerami. Tak, żeby każdy mógł wyciągnąć jak najwięcej korzyści dla siebie i dla swoich zespołów - powiedział Damian Drobik, dyrektor sportowy ZPRP.

PGNiG Superliga rośnie w siłę

Gościem specjalnym wydarzenia był David Davis - były piłkarz ręczny, a obecnie uznany trener. Jako zawodnik w 2005 roku wraz z reprezentacją Hiszpanii zdobył tytuł mistrzów świata. Davis to również srebrny medalista mistrzostw Europy z 2006 roku oraz brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie z 2008 roku. W karierze trenerskiej pracował z reprezentacjami Rosji oraz Egiptu. Jako asystent trenera wygrał Ligę Mistrzów EHF w 2017 roku z drużyną Vardaru Skopje. W latach 2018-2021 był trenerem węgierskiego zespołu Telekom Veszprem.

ZOBACZ WIDEO: Są nim zachwyceni. Oto jak Hiszpanie nazywają Lewandowskiego

- Podczas sympozjum opowiadałem o tym, jak z grupy ludzi zrobić drużynę. Każdy trener zmaga się z tym na początku sezonu. To kluczowy aspekt, który pozwala osiągać dobre wyniki w dłuższej perspektywie. PGNiG Superliga ma pięć drużyn w europejskich pucharach. Dwie walczą w Lidze Mistrzów, trzy są w równie silnej Lidze Europejskiej. Oznacza to, że liga jest mocniejsza niż kiedykolwiek wcześniej i rozwija się w dobrym kierunku - mówił Davis.

Reprezentacja Polski a liga

O przygotowaniu mężczyzn do imprezy mistrzowskiej opowiadał selekcjoner reprezentacji Polski Patryk Rombel. Trener, wspólnie z Łukaszem Wichą, zwracał uwagę na rolę przygotowania fizycznego do turnieju mistrzowskiego. Rombel opowiedział również o roli analiz wideo i danych statystycznych w przygotowaniu kadry. Podkreślał również wartość, jaką niesie za sobą dzielenie się wnioskami i doświadczeniem z innymi trenerami pracującymi w drużynach piłki ręcznej.

- Uważam, że każde spotkanie związane z wymianą doświadczeń jest nieocenione. Więcej takich spotkań w gronie trenerów, sędziów czy działaczy daje nam wgląd w to, jak pracują inni. Pozwala nam to wyciągnąć najlepsze i najtrafniejsze elementy, które możemy wdrażać w naszej pracy. Taka wymiana jest bezcenna. Życzyłbym sobie i innym, żeby do takich spotkań dochodziło jak najczęściej - chwalił ideę spotkania Rombel.

Nowe zasady sędziowania w piłce ręcznej

Podczas sympozjum Bartosz Leszczyński, międzynarodowy sędzia oraz twórca programu Elite 20-23, przybliżył trenerom zmiany, jakie zachodzą w zasadach gry w piłkę ręczną. Sędzia zwracał również uwagę na ujednolicenie linii sędziowania, która będzie obowiązywać w PGNiG Superlidze.

- Omówiliśmy i wdrożyliśmy cztery ważne aspekty, które zmieniają się w piłce ręcznej. Pierwszym z nich jest piłka bez kleju. Póki co to rozwiązanie jest testowane i nie będzie ono obowiązywać w bieżącym sezonie, ale jest spora szansa, że dojdzie do tego w przyszłości. Kolejnymi aspektami są cztery podania gry pasywnej oraz rzut w głowę bramkarza nie tylko przy rzucie karnym, ale i z akcji. Porozmawialiśmy również o rzucie rozpoczynającym grę, który może rozpocząć zawodnik z pola o średnicy 4 metrów. Chcemy również poprawić relacje między trenerami a sędziami - zaznaczył Leszczyński.

Czytaj także:
--> Pierwszy sukces byłych mistrzyń Polski
--> Niespodziewany kierunek. Rywale Polaków ze słynnym trenerem

Czy takie spotkania powinny być organizowane regularnie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×