Liga Mistrzyń: Pierwsze zwycięstwo HC Lipsk, bramka Karoliny Kudłacz

Bez mistrzyń Polski rozpoczęła swoje rozgrywki Liga Mistrzyń. W tym sezonie jest w niej jednak rodzimy akcent bowiem w grupie A gra HC Lipsk w którym występuje Karolina Kudłacz. W inauguracyjnym meczu jej zespół pokonał groźną Podravkę Koprivnica 35:32 a reprezentantka Polski rzuciła 1 bramkę.

Maciej Brum
Maciej Brum

Grupa A

W grupie A znalazła się drużyna, która wygrała turniej kwalifikacyjny, który na początku października rozgrywany był w Lublinie, czyli Byasen HE Trondheim. Pierwszy mecz nie był jednak udany dla podopiecznych Geira Oustorpa, które musiały uznać wyższość innej skandynawskiej drużyny, Viborga HK, triumfatora Ligi Mistrzyń z poprzedniego sezonu.

W drugim spotkaniu tej grupy mieliśmy jedyny polski akcent w tym sezonie. Grał bowiem HC Lipsk z Karoliną Kudłacz w składzie, który podejmował groźną Podravkę Koprivnica. Mecz był bardzo nierówny w wykonaniu obu drużyn. Mistrzynie Niemiec prowadziły już 17:10 by pozwolić przeciwniczkom doprowadzić do remisu po 22. Ostatecznie to jednak gospodynie okazały się lepsze. Niewielką cegiełkę do zwycięstwa dołożyła reprezentantka Polski, która zdobyła jedną bramkę.

Byasen HE Trondheim - Viborg HK 21:26 (6:12)
HC Lipsk - Podravka Koprivnica 35:32 (18:15)

Tabela

P Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1 Viborg HK 1 1 0 0 26:21 2
2 HC Lipsk 1 1 0 0 35:31 2
3 Podravka Koprivnica 1 0 0 1 31:35 0
4 Byasen HE Trondheim 1 0 0 1 21:26 0

Grupa B W 1. kolejce w grupie B bardzo gościnne okazały się zespoły, które były gospodarzami spotkań. Oba bowiem poniosły dość zdecydowane porażki. Mecz w Danii rozstrzygnął się już w pierwszej połowie po której to Hypo prowadziło 21:12. W drugich 30 minutach spokojnie kontrolowało już wynik, wygrywając ostatecznie 36:30. Równie dobrze rozgrywki Ligi Mistrzyń rozpoczęły mistrzynie Słowenii, zawodniczki Krimu Mercator Ljubljana. Pokonały one francuski Metz Handball, który, wydaje się, drugi rok z rzędu będzie bezskutecznie walczył o awans do kolejnej fazy rozgrywek. Tak jak w Danii, tak i tutaj już po pierwszej połowie właściwie pewne było, że goście wywiozą dwa cenne punkty. Tak też się stało a Francuzki zdołały jedynie nieznacznie zmniejszyć różnicę bramkową. Metz Handball - Krim Mercator Ljubljana 30:37 (12:22) Aalborg DH - Hypo Niederösterreich 30:36 (12:21)

Tabela

1 Krim Mercator Ljubljana 1 1 0 0 37:30 2
2 Hypo Niederösterreich 1 1 0 0 36:30 2
3 Aalborg DH 1 0 0 1 30:36 0
4 Metz Handball 1 0 0 1 30:37 0

Grupa C W grupie C bardzo ważne i cenne zwycięstwo odniosła Zvezda Zvenigorod. Rosjanki w poprzednim sezonie dwukrotnie uległy Węgierkom i zajęły ostatnie miejsce w grupie. W tym ich celem jest odegranie większej roli. Györi, które jest finalistą ostatniej Ligi Mistrzyń, który jednak zanotował falstart w tym sezonie i by nie skomplikować sobie jeszcze bardziej sytuacji musi w następnej kolejce wygrać. W drugim meczu S.D. Itxako, zdobywca ostatniego Pucharu EHF, przegrał we własnej hali z mistrzem Rumunii, C.S. Oltchim Rm. Valcea. Ekipa gości po ostatnich wzmocnieniach posiada bardzo wysokie aspiracje sięgające co najmniej czołowej czwórki Ligi Mistrzyń. Zwycięstwo w Hiszpanii pokazało, że nie jest to twierdzenie na wyrost. S.D. Itxako - C.S. Oltchim Rm. Valcea 24:27 (12:15) Zvezda Zvenigorod - Györi AUDI ETO KC 34:29 (14:11) Tabela

1 Zvezda Zvenigorod 1 1 0 0 34:29 2
2 C.S. Oltchim Rm. Valcea 1 1 0 0 27:24 2
3 S.D. Itxako 1 0 0 1 24:27 0
4 Györi AUDI ETO KC 1 0 0 1 29:34 0

Grupa D W poprzednim sezonie FCK Handbold A/C Kopenhaga nie awansował do czołowej ósemki Ligi Mistrzyń. W tym roku Dunki będą chciały tego dokonać mimo że ich grupa wydaje się być bardzo silna. Pierwszy krok zrobiły one w niedzielę kiedy to pokonały niezwykle silne Dinamo Wołgograd. Do przerwy przegrywały 10:12, ale druga część spotkania należała już do nich i w nerwowej końcówce przeważyły szalę na swoją korzyść. W drugim spotkaniu jeden z faworytów tegorocznych rozgrywek, Larvik HK, pokonał na wyjeździe Buducnost T-Mobile Podgorica. Norweżki rozpoczęły mecz od prowadzenia 9:3 i właściwie do końca kontrolowały już jego przebieg, zwyciężając ostatecznie 27:23 co dało im prowadzenie w tabeli po pierwszej kolejce. Buducnost T-Mobile Podgorica - Larvik HK 23:27 (10:16) FCK Handbold A/C Kopenhaga - HC Dinamo Wołgograd 24:23 (10:12) Tabela

1 Larvik HK 1 1 0 0 27:23 2
2 FCK Handbold A/C Kopenhaga 1 1 0 0 24:23 2
3 HC Dinamo Wołgograd 1 0 0 1 23:24 0
4 Buducnost T-Mobile Podgorica 1 0 0 1 23:27 0