Zaskoczenie. Alarm dla Niemców przed półfinałem mistrzostw Europy

Reprezentacja Niemiec była pewna awansu do półfinału mistrzostw Europy przed ostatnim meczem w fazie zasadniczej. Rozleniwiła się i przegrała 24:30 z Chorwacją.

Mecz ME 2024: Niemcy - Chorwacja PAP/EPA / Christopher Neundorf / Mecz ME 2024: Niemcy - Chorwacja
Wyniki innych środowych meczów sprzyjały reprezentacji Niemiec. Porażki Węgrów i Islandczyków dały gospodarzom ME 2024 awans do półfinału. W nim nasi zachodni sąsiedzi staną przed trudnym zadaniem, ponieważ wpadli na Danię. Na razie mogli podejść swobodnie do ostatniego meczu w fazie zasadniczej przeciwko Chorwacji. W nim Niemcy byli faworytami, ale rozczarowali w tej roli.

Drużyna z Bałkanów nie miała już dużo do ugrania w ostatnim meczu. Chorwacja miała punkt w grupie po serii trzech porażek i nie mogła dogonić nawet przedostatniej w tabeli Islandii. Pozostało jej dobrze zaprezentować się na pożegnanie z halą w Kolonii. W poprzednim meczu tych reprezentacji lepsza była Chorwacja i w 2020 roku przerwała serię czterech porażek z Niemcami.

Sam początek należał do reprezentantów Niemiec, którzy po rzuceniu bramki na 5:3 raczej spodziewali się dalszego budowania przewagi niż przestoju. Stało się inaczej i w następnym fragmencie meczu rzucili jedną bramkę, a Chorwacja pięć. Tym samym zrobiło się 8:6 dla ostatniego zespołu w grupie.

Wynik jeszcze kilkakrotnie zakołysał w pierwszej połowie, co z jednej strony pokazało, że drużyny nie panują nad wydarzeniami, ale z drugiej strony dodało pikanterii meczowi. Efekt mieszania na tablicy wyników nie przyniósł spektakularnego efektu. Nieco bliżej zwycięstwa po 30 minutach byli gospodarze, którzy prowadzili 14:13.

Ledwo rozpoczęła się druga połowa, a zbudowani swoją rozmową z trenerem Chorwaci odwrócili wynik na 17:15. Naprawdę trudno było o przewidywania przed ostatnią fazą spotkania.

Kiedy Chorwacja odjechała na 24:19, na 10 minut przed końcem meczu, dużo zaczęło wskazywać na jej zwycięstwo. Także dlatego, że po pewnych awansu Niemcach nie było widać maksymalnej determinacji do odrabiania strat. Rozleniwieni gospodarze nie podjęli już rękawicy w wyraźnie przegranej drugiej połowie meczu i ponieśli porażkę 24:30.

Niemcy - Chorwacja 24:30 (14:13)

Najwięcej bramek dla Niemiec: J. Golla, S. Heymann - 4, R. Dahmke, J. Knorr - 3;najwięcej bramek dla Chorwacji: I. Karacić - 6, D. Duvnjak, L. Klarica - 4