Szkoleniowiec reprezentacji Polski Bogdan Wenta nie miał łatwego zadania. Z szerokiej liczącej 28 zawodników kadry, musiał wybrać 16 szczypiornistów, którzy walczyć będą na parkietach w Szwecji. Zadanie było o tyle trudne, gdyż wielu graczy, borykało się z większymi bądź mniejszymi kontuzjami i do ostatniej chwili nie wiadomo było, kogo trener zabierze do Szwecji. W niedzielę po zakończeniu turnieju noworocznego w Gdyni, w którym biało-czerwoni zajęli 2. miejsce, szkoleniowiec reprezentacji Polski ogłosił ostateczną kadrę narodową na czempionat globu w Skandynawii.
Największym osłabieniem jest brak w składzie Krzysztofa Lijewskiego, którego z udziału w mistrzostwach świata wyeliminowała kontuzja. Młodszy z duetu braci nie zdążył dojść to pełni dyspozycji po dwóch operacjach barku.
Wybrańcy Bogdana Wenty na mistrzostwa świata Szwecja 2011:
Bramkarze:
Sławomir Szmal (Rhein-Neckar Löwen)
Najlepszy bramkarz ostatnich mistrzostw Europy, który już nie raz udowadniał swoją postawą na parkiecie, iż prezentuje najwyższą klasę światową. Zapewne wielu zawodnikom wielokrotnie zapisał się w pamięci, będąc niejednokrotnie zaporą nie do przejścia w polskiej bramce. Doceniony przez kibiców, wybrany najlepszym piłkarzem ręcznym na świecie w 2009 roku. Kapitan drużyny, jeden z najpewniejszych punktów polskiej reprezentacji.
Piotr Wyszomirski (Azoty Puławy)
Będzie to drugi, po ubiegłorocznych mistrzostwach Europy, wielki turniej młodego golkipera. Bramkarz z Puław walczył o wyjazd na Mundial w Szwecji z Adamem Malcherem. W ostatnich spotkaniach reprezentacji udowodnił, że to jemu należy się miejsce "numer 2" między słupkami polskiej bramki i że po kontuzji z jaką do niedawna borykał się nie ma już najmniejszego śladu.
Rozgrywający:
Marcin Lijewski (HSV Hamburg)
Najlepszy prawy rozgrywający wybrany do siódemki gwiazd na dwóch ostatnich mistrzostwach świata (Niemcy 2007, Chorwacja 2009). Potrafi świetnie zaskoczyć defensywę rywali rzutem z drugiej linii, jak i współpracować z pierwszą linią. Zawodnik bardzo dużo widzący na boisku, "król asyst". W ostatnich spotkaniach potwierdził, że jest w wysokiej formie i pod nieobecność młodszego brata to on będzie grał "pierwsze skrzypce" na prawym rozegraniu.
Mateusz Zaremba (Vive Targi Kielce)
Pod nieobecność w składzie młodszego z duetu braci Lijewskich, to właśnie kielecki zawodnik załapał się do składu na Mundial i zadebiutuje na tej rangi imprezie. Zawodnik nieprzewidywalny.
Grzegorz Tkaczyk (Rhein-Neckar Löwen)
Po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie zawiesił grę w reprezentacji Polski. Na Mundialu w Szwecji kibice po 1,5 rocznej przerwie znów będą mogli zobaczyć byłego kapitana kadry w biało-czerwonych barwach. Motywator, reżyser gry Polaków. Jego firmowe zagranie to rzut po wbiciu z obu nóg.
Bartłomiej Jaszka (Fusche Berlin)
Pod nieobecność w składzie kadry narodowej Tkaczyka zaczął wyrastać na pierwszego reżysera gry biało-czerwonych. Niezwykle szybki, preferujący grę na kontakcie z rywalem. Potrafi świetnie zaskoczyć defensywę przeciwnika rzutem z podłoża.
Tomasz Rosiński (Vive Targi Kielce)
Coraz śmielej radzi sobie w kadrze, potrafiąc bardzo dobrze pokierować grą Polaków. Będzie to druga wielka impreza, po ubiegłorocznych mistrzostwach starego kontynentu w Austrii, kieleckiego rozgrywającego w biało-czerwonych barwach.
Karol Bielecki (Rhein-Neckar Löwen)
Niebywały twardziel, który dokonał czegoś co wydawało się niemożliwe. Po feralnej kontuzji, w której stracił wzrok w lewym oku, w wielkim stylu wrócił na parkiet. Już nie raz udowodnił, że gra w specjalnych okularach w niczym mu nie przeszkadza. Stanowi niesamowite zagrożenie rzutem z drugiej linii, potrafiąc niejednokrotnie posłać "bombę" do bramki rywali.
Michał Jurecki (Vive Targi Kielce)
Do niedawna borykał się z kontuzją barku, jednak podczas Mundialu po urazie nie powinno być już śladu. Młodszy z braci Jureckich dysponuje silnym rzutem z drugiej linii, jak również stanowi niezwykle ważny punkt w szeregach defensywnych Polaków.
Mariusz Jurkiewicz (Ciudad Real)
Zawodnik o bardzo dobrych warunkach fizycznych, mogący grać zarówno w ofensywie , jak i defensywie. Jednak wydaje się, iż w Szwecji będzie wykorzystywany przede wszystkim do zadań obronnych, gdyż w ataku na lewym rozegraniu prym wiodą przede wszystkim "Kola" oraz "Dzidziuś".
Skrzydłowi:
Tomasz Tłuczyński (TuS N-Lübbecke)
Etatowy wykonawca rzutów karnych w reprezentacji Polski, jednak jak już nie raz potwierdził, że potrafi zdobywać bramki nie tylko z linii siódmego metra, ale również z gry.
Bartłomiej Tomczak (Zagłębie Lubin)
Kolejny gracz, dla którego występ na mistrzostwach świata będzie debiutem. Młody skrzydłowy od niedawno "zadomowił" się w kadrze, a już zyskał uznanie w oczach selekcjonera na tyle, iż znalazł się w składzie na czempionat globu. Lubinianin nie tylko w spotkaniach ligowych od początku sezonu prezentował równą, wysoką formę, ale i w ostatnich meczach towarzyskich kadry pokazał się z bardzo dobrej strony czym udowodnił, że należy mu się miejsce w kadrze na Mundial.
Mariusz Jurasik (Vive Targi Kielce)
Zawodnik grający w kadrze przede wszystkim na skrzydle, jednak w razie konieczności może występować również na prawym rozegraniu. Ma w swoim repertuarze cała paletę rzutów, którymi potrafi postraszyć rywali zarówno z pierwszej, jak i drugiej linii.
Patryk Kuchczyński (Vive Targi Kielce)
Zmiennik "Józka" na prawym skrzydle, świetnie biegający do kontry. Bardzo dobre występy, potrafi przeplatać słabszymi, w których ma kłopoty ze skutecznością wykonywania rzutów.
Obrotowi:
Artur Siódmiak (TuS N-Lübbecke)
Od ostatnich mistrzostw świata zyskał przydomek "Król Artur". Zdobywca historycznej, niesamowitej bramki w meczu z Norwegią, która dała Polakom awans do półfinału. Filar polskiej defensywy.
Bartosz Jurecki (SC Magdeburg)
Specjalista do zadań ofensywnych na kole. Potrafi skutecznie uwolnić się z "sideł" obrony rywali. Otrzymuje wiele podań od kolegów, z których większość zamienia na bramki.
Skład reprezentacji Polski to pomieszanie doświadczenia z młodością. Każdy w zespole jest niezwykle ważny i wnosi do niego coś od siebie. Jednak siłą kadry Bogdana Wenty nie są indywidualności, tylko drużyna trzymająca się razem i tworząca zwarty monolit na boisku i poza nim. Biało-czerwoni na Mundialu w Szwecji stawiani są w gronie głównych faworytów do medalu, a w Polsce apetyty kibiców są bardzo duże. Polacy w Skandynawii walczyć będą o trzeci z rzędu medal na imprezie tej rangi. Sukces na czempionacie globu pozwoliłby także wywalczyć przepustkę na Igrzyska Olimpijskie w Londynie.
Zgodnie z regulaminem mistrzostw świata, w każdym etapie turnieju istnieje możliwość wymiany dwóch zawodników, z listy 28 zgłoszonych do IHF do dnia 15.12.2010 roku.
Zawodnicy rezerwowi:
Bramkarze: Adam Malcher (Zagłębie Lubin), Marcin Wichary (Orlen Wisła Płock)
Rozgrywający: Krzysztof Lijewski (HSV Hamburg), Piotr Chrapkowski (Orlen Wisła Płock), Paweł Podsiadło (Vive Targi Kielce)
Skrzydłowi: Rafał Glińśki (Vive Targi Kielce), Mateusz Jachlewski (Vive Targi Kielce), Arkadiusz Miszka (Orlen Wisła Płock), Robert Orzechowski (MMTS Kwidzyn)
Obrotowi: Piotr Grabarczyk (Vive Targi Kielce), Daniel Żółtak (Vive Targi Kielce), Kamil Syprzak (Orlen Wisła Płock)
Jednak reprezentacja Polski to nie tylko zawodnicy grający na parkiecie, ale również szkoleniowcy i sztab medyczny. Ich praca pozostaje często w cieniu sportowego widowiska, jednak mają oni bardzo duży wkład w każdy sukces kadry narodowej.
Sztab szkoleniowy:
Bogdan Wenta - trener główny
Charyzmatyczny trener, który potrafi odpowiednimi słowami zmobilizować i pomóc wznieść się na wyżyny swoich możliwości swoim zawodnikom. Specjalista i wielki motywator z mentalnością zwycięzcy. Reagujący niezwykle ekspresyjnie, każdy mecz wyzwala w nim wiele emocji. Podczas wszystkich spotkań przy linii bocznej gra całym sobą wraz z drużyną.
Daniel Waszkiewicz - drugi trener
Cichy, spokojny, małomówny, zabiera głos niezwykle rzadko. Jest zupełnym przeciwieństwem Bogdana Wenty.
Damian Wleklak - trener współpracujący
Jeszcze do niedawna rozgrywający reprezentacji Polski, który z powodu kontuzji przedwcześnie musiał zakończyć karierę sportową. Jednak wcale nie rozstaje się z kadrą narodową. Do Szwecji jedzie zupełnie w nowej roli, już nie gracza, ale członka sztabu szkoleniowego - trenera, który będzie jednocześnie kierownikiem drużyny.
Maciej Nowak - lekarz
Jerzy Buczek - fizjoterapeuta
Krzysztof Rudomina - fizjoterapeuta
Sztab medyczny dba o zdrowie zawodników. Trzy pary rąk, które "leczą" polskich szczypiornistów. W trakcie meczu zaleczają urazy, po spotkaniach ciężko pracują nad regeneracją sił biało-czerwonych.
Piotr Zembrzuski - statystyk szkoleniowy
Trener-analityk w kadrze Bogdana Wenty, który zajmuje się przygotowaniem materiałów filmowych na temat gry przeciwników.
XXII mistrzostwa świata w Szwecji rozpoczynają się 13 stycznia. Dzień później Polacy na inaugurację w turnieju zmierzą się ze Słowacją. Pozostałymi rywalami "Orłów Wenty" w grupie D, która rozegra swoje mecze w Göteborgu, będą reprezentacje: Argentyny, Chile, Korei Południowej oraz Szwecji. Trzy pierwsze zespoły z każdej z 4 grup przejdą do fazy zasadniczej turnieju. Na tym etapie mistrzostw zostaną utworzone 2 grupy po 6 drużyn, z których już tylko po 2 najlepsze awansują do półfinałów. "Polska" grupa D w drugiej rundzie mistrzostw połączy się z grupą C, w której znalazły się: Chorwacja, Serbia, Dania, Rumunia, Algieria oraz Australia.