Podsumowanie letniego okna transferowego w Europie

Najlepsze drużyny na Starym Kontynencie pieczołowicie pracowały nad pozyskaniem wartościowych zawodników. Który zespół został królem polowania? Portal SportoweFakty.pl specjalnie dla Państwa stworzył ranking 15 najlepszych transferów w Europie.

Najlepsze transfery w Europie według SportoweFakty.pl

1. Krzysztof Lijewski HSV Hamburg ---> Rhein-Neckar Löwen

Reprezentant Polski w minionym sezonie sięgnął z ekipą HSV Hamburg po historyczny triumf w rozgrywkach Bundesligi, a w Lidze Mistrzów uplasował się na najniższym stopniu podium. Wychowanek Ostrovii Ostrów Wlkp. przez długi czas zmagał się z kontuzją lewego barku, co uniemożliwiło mu występ na MŚ w Szwecji. Młodszy z braci Lijewskich po urazie szybko powrócił jednak do swojej optymalnej formy, będąc jednym z liderów HSV Hamburg. W ekipie z Mannheim Krzysztofa Lijewskiego czeka nie lada wyzwanie. Oczekuje się, że ostrowianin będzie godnym następcą dla jednego z najlepszych rozgrywających w historii handballu - Olafura Stefanssona.

Statystyki sezonu 2010/11

Bundesliga 13 meczów, 27 bramek, śr./mecz 2,1

Liga Mistrzów 10 meczów, 27 bramek, śr./mecz 2,7

- Moim celem na nowy sezon jest zdobycie z Lwami przynajmniej jednego trofeum. Klub jest głodny sukcesu, ja również - mówi Krzysztof Lijewski.

2. Iker Romero FC Barcelona Intersport ---> Füchse Berlin

31-letni zawodnik od początku przygody z piłką ręczną występował na Półwyspie Iberyjskim. Iker Romero ma na swoim koncie grę w takich klubach jak: Valladolid, Ademar León, Ciudad Real i FC Barcelona Borges. W ostatnim z nich występował najdłużej bo aż 8 sezonów, wywalczając z "Dumą Katalonii" wszystko, co było można zdobyć w klubowym szczypiorniaku. Lewy rozgrywający lepszego pożegnania z Barceloną nie mógł sobie zaplanować - Barca sięgnęła po ósmy w historii triumf w prestiżowej Lidze Mistrzów, pokonują w finale Ciudad Real Mariusza Jurkiewicza. - Moim marzeniem zawsze była gra w lidze niemieckiej. Rozmawiałem z trenerem Lisów i spodobała mi się jego wizja zespołu, dlatego też zdecydowałem się przyjść tutaj - tłumaczył przyczyny odejścia z Barcelony.

Iker Romero (pierwszy z lewej) ma pomóc Lisom w Bundeslidze i Champions League swoim bezcennym doświadczeniem

3. Olafur Stefansson Rhein-Neckar Löwen ---> AG Kopenhaga

Islandczyk mimo 38-lat wciąż prezentuje wyborną dyspozycje. W jego przypadku śmiało można zastosować powiedzenie, że jest jak wino - im starsze tym lepsze. Stefansson przez wielu fachowców uznawany jest za jednego z najlepszych rozgrywających w historii szczypiorniaka. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem jego sportowe CV to pasmo wielu sukcesów zarówno w klubie jak i reprezentacji. Islandczyk zdaje sobie sprawę, że koniec kariery zbliża się nieuchronnie, mimo to stawia sobie ambitne cele. Zamienił niemiecki RNL na duński AG Kopenhaga, który w szybkim tempie ma dołączyć do europejskiej czołówki.

Olafur Stefansson to prawdziwy obieżyświat. Kopenhaga będzie jego piątym i prawdopodobnie ostatnim klubem w karierze

4. Sławomir Szmal Rhein-Neckar Löwen ---> Vive Targi Kielce

Najlepszy szczypiornista świata 2009 roku oraz kapitan reprezentacji Polski - Sławomir Szmal po ośmiu latach gry w najsilniejszej lidze świata zdecydował się na powrót do ojczyzny. "Kasa" w Bundeslidze występował w dwóch klubach - TuS Nettelstedt-Lübbecke i Rhein-Neckar Löwen. W barwach "Lwów" rozegrał aż 154 mecze i to z tym klubem święcił największe triumfy m. in. czwarte miejsce w Lidze Mistrzów i Bundeslidze w sezonie 2010/11. Działacze RNL chcieli za wszelką cenę zatrzymać Szmala u siebie, jednak sztuka ta im się nie udała. Przyjście "Kasy" do Kielc to jasny sygnał, że drużyna Bogdana Wenty chcę odgrywać znaczącą rolę na europejskiej arenie. Na przyjściu Szmala skorzysta również liga, która dzięki tak medialnej i utytułowanej postaci zyska prestiż.

Statystyki sezonu 2010/11

Bundesliga 32 mecze, 0 bramek

Liga Mistrzów 13 meczów, 0 bramek

Kibice szczypiorniaka w Polsce będą mogli znacznie częściej podziwiać grę jednego z najlepszych bramkarzy świata

5. Nikola Eklemović MKB Veszprém ---> Orlen Wisła Płock

Urodzony w Belgradzie szczypiornista swego czasu uznawany był za jednego z najlepszych szczypiornistów na świecie. 33-latek ma za sobą występy zarówno w reprezentacji Serbii jak i Węgier. Największe triumfy święcił jednak w klubowej piłce ręcznej, w zespole MKB Veszprém w którym grał w latach 2004-2011. Z tą drużyną wywalczył 6 tytułów mistrza Węgier, w 2008 roku wywalczył również Puchar Zdobywców Pucharów. 12 stycznia 2011 roku złożył podpis pod trzyletnią umową z Orlen Wisłą Płock. Ekipie mistrzów Polski ma pomóc skutecznie zaistnieć w prestiżowej Lidze Mistrzów.

Nikola Eklemović po dwunastu latach spędzonych na Węgrzech zdecydował się zmienić otoczenie fot. Wikipedia

6. Michał Kubisztal Füchse Berlin ---> Orlen Wisła Płock

Wychowanek Pałacu Młodzieży Tarnów powrócił na polską ziemie. Król strzelców polskiej ekstraklasy z roku 2004, 2005 i 2007, po czteroletniej grze w barwach niemieckiego Füchse Berlin związał się 2-letnim kontraktem z drużyną mistrza Polski - Orlen Wisłą Płock. W czerwcu bieżącego roku rozgrywającemu skończył się kontrakt z niemieckim klubem. Od dłuższego czasu mówiło się, iż zawodnik jest w kręgu zainteresowań płockiej Wisły, jednak działacze dementowali te doniesienia. - Michał Kubisztal na 99 proc. nie zagra w Wiśle - mówił prezes Orlen Wisły Płock, Andrzej Miszczyński na antenie płockiego radia. Sam zawodnik wypowiedział się jednak zgoła odmiennie. - Kiedy zadzwonił prezes Andrzej Miszczyński i przedstawił mi swoją filozofię prowadzenia klubu nie wahałem się długo i zdecydowałem mimo ofert z zagranicy na powrót do kraju - powiedział "Kubeł".

Statystyki sezonu 2010/11

Bundesliga 26 meczów, 83 bramki, śr./mecz 3,2

Michał Kubisztal ma pomóc Nafciarzom odnieść sukces na europejskiej arenie

7. Grzegorz Tkaczyk Rhein-Neckar Löwen ---> Vive Targi Kielce

- Decyzja była łatwa. Pojawiła się szansa gry w naprawdę świetnym klubie i bez wahania skorzystałem z niej - powiedział Grzegorz Tkaczyk nt. transferu do Kielc. Wychowanek Warszawianki Warszawa w najsilniejszej lidze świata występował od 2002 roku. Minione cztery sezony spędził w drużynie Rhein-Neckar Löwen. Tkaczyk nie miał zbyt wielu okazji do święcenia sukcesów u naszych zachodnich sąsiadów - jego największym sukcesem jest 4. miejsce w Bundeslidze i Lidze Mistrzów z ekipą RNL. "Młody" na stałe jednak zapisał się w historii ligi niemieckiej, zdobywając w 20. kolejce Bundesligi w starciu z HSG Ahlen-Hamm swoją jubileuszową bramkę nr. 1000. Rozgrywający jest czwartym Polakiem po Jerzym Klempelu, Piotrze Przybeckim i Marcinie Lijewskim, któremu udała się ta sztuka. Grzegorz Tkaczyk z kieleckim klubem podpisał 3-letni kontrakt.

Statystyki sezonu 2010/11

Bundesliga 34 mecze, 115 bramek, śr./mecz 3,7

Liga Mistrzów 19 meczów, 61 bramek, śr./mecz

- Nie boję się bycia liderem - mówi Grzegorz Tkaczyk.

8. Oscar Carlen SG Flensburg-Handewitt ---> HSV Hamburg

23-letni Oscar Carlen uznawany jest za jeden z największych talentów młodego pokolenia. Talent urodzonego w Karlstad szczypiornisty eksplodował podczas ME juniorów w 2006 roku, które rozgrywane były w Estonii, gdzie reprezentacja "Trzech Koron" pokonała w meczu o brązowy medal ekipę biało-czerwonych. Carlen znalazł się w drużynie gwiazd, a jego świetna gra zaowocowała transferem do Flensburga. W zespole z północy Niemiec występował do 2011 roku, a od nadchodzących rozgrywek Oscar Carlen będzie klubowym kolegą Marcina Lijewskiego w HSV Hamburg.

Oscar Carlen mimo zaledwie 23 lat jest jednym z liderów reprezentacji Szwecji fot. faz.net

9. Viran Morros Renovalia Ciudad Real ---> FC Barcelona Intersport

Specjalista od obrony, dobrze radzący sobie również w ataku. Wskutek problemów finansowych jego ostatniego pracodawcy - Renovalii Ciudad Real (obecnie Atletlico Madryt) postanowił zmienić barwy klubowe i przejść do odwiecznego rywala ekip z regionu Kastylii-La Manchy - FC Barcelony Intersport. To jednak w zespole Talanta Dujshebaeva Morros sięgał po największe sukcesy w karierze: 4x mistrzostwo Hiszpanii, 1x Puchar Króla, 3x Superpuchar Hiszpanii, 2x Liga Mistrzów, 2x Klubowe Mistrzostwo Świata. W Barcelonie w której stawiał pierwsze kroki będzie występować z numerem 25.

Dla wielu kibiców Ciudad Real - Virran Morros jest Judaszem fot. fcbarcelona.com

10. Lars Kaufmann Frisch Auf! Göppingen ---> SG Flensburg-Handewitt

29-latek obdarzony jest świetnymi warunkami fizycznymi. Przy wzroście 199 cm, waży 102 kg. Co ważniejsze - Lars Kaufmann potrafi je w pełni wykorzystać. Jeden z najskuteczniejszych zawodników ostatnich sezonów w Bundeslidze - na początku sezonu 2010/11 nabawił się poważnej kontuzji podczas... jazdy na rowerze. Efektem tego był uraz stawu barkowego oraz rozdarcie więzadeł w stawie. Niemiec przeszedł natychmiastową operację i rozpoczął żmudną rehabilitację, by po trzech miesiącach powrócić na parkiet. Z drużyną Frisch Auf! Göppingen w sezonie 2010/11 zajął 5. miejsce w Bundeslidze. Lars Kaufmann mimo złego początku sezonu, w pełni pokazał, że należy do czołowych graczy Bundesligi, rzucając w 22 meczach aż 125 bramek.

Działacze Flensburga dołożyli wszelkich starań, by w nowym sezonie dzielnie rywalizować z najlepszymi. Sukces w lidze ma im zapewnić duet Lars Kaufmann - Holger Glandorf.

11. Holger Glandorf TBV Lemgo ---> SG Flensburg-Handewitt

Etatowy reprezentant Niemiec w zeszłym sezonie był jedną z ważniejszych postaci w zespole TBV Lemgo. W 28 meczach Holger Glandorf rzucił 104 bramki. Znacznie gorzej 28-latek spisywał się w europejskich pucharach, gdzie w rozgrywkach Pucharu EHF rzucił raptem 19 bramek, w 8 meczach, a jego zespół odpadł w półfinale po przegranym dwumeczu z TV Grosswallstadt. Z "Wikingami" Glandorf związał się 3-letnim kontraktem. W drużynie prowadzonej przez Ljubomira Vranjesa ma wypełnić lukę po Oscarze Carlenie.

Czy Holger Glandorf we Flensburgu godnie zastąpi Oscara Carlena? fot. static.rp-online.de

12. Mirko Alilović Celje Pivovarna Laško ---> MKB Veszprém

Urodzony w Bośnie i Hercegowinie bramkarz od dłuższego czasu należy do światowej czołówki. Jego talent eksplodował jednak podczas gry w hiszpańskim Ademar León. Z Półwyspu Iberyjskiego trafił do słoweńskiego Celje Pivovarna Laško, lecz przygoda z tą drużyną trwała krócej niż było się można spodziewać. Alilović ma już jednak wyrobioną pozycję w świecie piłki ręcznej i jego usługami były zainteresowane m. in. kluby z Bundesligi. Niespełna 26-letni szczypiornista ostatecznie wybrał ofertę węgierskiego MKB Veszprém.

Mirko Alilović (32) mimo ofert z Bundesligi zdecydował się na grę w Veszprém

13. Lasse Boesen SG Flensburg-Handewitt ---> KIF Kolding

Niespełna 32-letni reprezentant Danii po czterech latach gry w Bundeslidze postanowił powrócić do klubu, w którym zaczynał sportową karierę. Lasse Boesen przez trzy ostatnie sezony występował w barwach "Wikingów" - SG Flensburg-Handewitt. W 2008 roku Duńczyk wywalczył z Flensburgiem wicemistrzostwo Niemiec. Boesen postanowił wrócić na "stare śmieci" i pomóc drużynie KIF Kolding odzyskać dawny blask. Zadanie jednak nie będzie łatwe, bowiem w Kolding podczas okna transferowego zaszła prawdziwa rewolucja kadrowa.

Czy Lasse Boesen będzie miał w Kolding powody do radości? fot. kristeligt-dagblad.dk

14. Dragan Gajić RK Maribor Branik ---> Montpellier Agglomeration

27-latek miał niezwykle zawiłą drogę w minionym sezonie. Do 10 lutego 2011 roku występował w ekipie Celje Pivovarna Laško, będąc jednym z jej liderów (40 bramek w Lidze Mistrzów). Celje w rozgrywkach Ligi Mistrzów spisało się jednak znacznie poniżej oczekiwań, a klub przechodził poważne problemy finansowe. Nic więc dziwnego, że najlepsi postanowili zadbać o swoją przyszłość i znaleźć nowego pracodawce. Gajić od połowy lutego występował w innej słoweńskiej drużynie - Maribor Branik, z którą miał okazje występować w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów (25 bramek w 4 meczach). W międzyczasie negocjował warunki kontraktu z... Montpellier Agglomeration. Po zakończeniu sezonu przeniósł się nad Sekwanę, zasilając szeregi mistrza Francji.

Dragan Gajić (pierwszy z prawej) przeszedł długą i zawiłą drogę, jednak teraz nie musi się już martwić o swoją przyszłość

15. Björgvin Pall Gustavsson Kadetten Schaffhausen ---> SC Magdeburg

Reprezentant Islandii miał za sobą wspaniały sezon w barwach Kadetten Schaffhausen. Były już klubowy kolega Leszka Starczana wielokrotnie był wybierany do siódemki kolejki Ligi Mistrzów, w której zanotował kilka kapitalnych występów. Jego efektowna a zarazem efektywna gra nie umknęła uwadze działaczom Magdeburga, którzy dołożyli wszelkich starań, by pozyskać Gustavssona. Wicemistrz olimpijski w 2008 roku i brązowy medalista ME 2010 nie wahał się ani chwili. 26-latek zdaje sobie sprawę, że regularne występy w najsilniejszej lidze świata pomogą mu jeszcze bardziej rozwinąć swoje nieprzeciętne umiejętności.

Björgvin Pall Gustavsson (1) - klubowy kolega Bartosza Jureckiego fot. static.vg.no

Inne ciekawe transfery na Starym Kontynencie

Denis Buntić Reale Ademar León ---> Vive Targi Kielce

Dejan Perić MKB Veszprém ---> Celje Pivovarna Laško

Dan Beutler SG Flensburg-Handewitt ---> HSV Hamburg

Jerome Fernandez THW Kiel ---> Toulouse HB

Tomas Svensson Cuatro Rayas Valladolid ---> Rhein-Neckar Löwen

Adrien Di Panda Montpellier Agglomeration ---> Reale Ademar León

Gudjon Valur Sigurdsson Rhein-Neckar Löwen ---> AG Kopenhaga

Ales Pajović HC Shoppingcity Seiersberg ---> SC Magdeburg

Nikolaj Markussen Nordsjalland Handbold ---> Renovalia Ciudad Real

Havard Tvedten Cuatro Rayas Valladolid ---> Aalborg Handbold

Pełne zestawienie najciekawszych transferów w Europie

Komentarze (0)