MKS Finepharm Jelenia Góra przed sezonem

Szczypiornistki z PGNiG Superligi po trzymiesięcznej przerwie wracają na parkiet. Portal SportoweFakty.pl przygotował cykl "Przed sezonem", w którym prezentowane będą sylwetki zespołów występujących w najwyższej klasie rozgrywek. Poniżej przedstawiamy MKS Finepharm Jelenia Góra.

Grzegorz Kędziora
Zmiany kadrowe W trakcie letniej przerwy w drużynie beniaminka nie doszło do rewolucji kadrowej. Od początku okresu przygotowawczego z resztą drużyny trenowały Czeszka Iveta Matouškova i Justyna Słowik. Jak pokazały sparingi zwłaszcza ta pierwsza może być cennym wzmocnieniem jeleniogórskiego beniaminka. Na kilka dni przed startem ligi do drużyny z Jeleniej Góry dołączyły, grające jako rozgrywające siostry Ewa i Marta Dziatkiewicz. Obie zawodniczki nie przepracowały jednak z zespołem okresu przygotowawczego, nie rozegrały też w jeleniogórskim beniaminku żadnego sparingu i w tej sytuacji trudno przesądzać o ich roli i przydatności dla zespołu.
Zespół z Jeleniej Góry tworzą młode zawodniczki
Spotkania sparingowe Drużyna Finepharmu w trakcie okresu przygotowawczego rozegrała zaledwie jeden mecz z drużyną z ekstraklasy, zaś zdecydowaną większość pojedynków stoczyła z ekipami zagranicznymi. Zawodniczki trenowane przez Mirosława Urama wzięły udział w dwóch turniejach w Jindrichuv Hradec (ostatnie miejsce z trzema porażkami) oraz w Jeleniej Górze (drugie miejsce - dwa zwycięstwa, jedna porażka). Jedyny pojedynek z zespołem z PGNiG Superligi MKS Finepharm zagrał z lokalnym rywalem KPR. W meczu tym podopiecznym trenera M. Urama doświadczenia i konsekwencji w grze starczyło tylko na pierwszą połowę. Aby uniknąć tego tupu sytuacji w lidze ekipa z Jeleniej Góry musi postawić przede wszystkim na grę zespołową, zwłaszcza w defensywie oraz dobre przygotowanie fizyczne. Cele zespołu - Nasze ambicje sięgają awansu do pierwszej ósemki tabeli, zaś naszym celem minimum jest utrzymanie się w Superlidze - mówi trener Finepharmu Mirosław Uram. Układ terminarza Superligi wskazuje, że liga dla MKS Finepharmu rozpocznie się właściwie od trzeciej kolejki. Na inaugurację jeleniogórzanki zagrają z SPR Lublin, zaś w drugiej serii ich przeciwnikiem będzie mistrz Polski KGHM Zagłębie Lubin. We wspomnianej wcześniej trzeciej kolejce Finepharm będzie gościł drugiego z beniaminków Pogoń Szczecin i mecz ten dla jeleniogórzanek może mieć kolosalne znaczenie. W przypadku wygranej jeleniogórzanki, dla których będzie ligowym debiutem lub też powrotem do elity krajowego szczypiorniaka po dłuższej przerwie (część zawodniczek MKS Finepharm grała w ekstraklasie w barwach innych jeleniogórskich drużyn np. Carlos Astol lub KPR) mogą nabrać pewności siebie. Czas może być najlepszym sprzymierzeńcem MKS, gdyż z każdym spotkaniem jeleniogórzanki będą nabierać ogrania i doświadczenia. Los beniaminków ligowych w ostatnich sezonach był dość smutny i drużyna Finepharmu będzie musiała wznieść się na wyżyny swoich umiejętności, aby nie podzielić losu innych drużyn takich jak AZS AWF Warszawa, Sambor Latocha Tczew czy SPR Olkusz, które po rocznym pobycie w elicie krajowego szczypiorniaka musiały przełknąć gorycz degradacji.
Beniaminka czeka walka o utrzymanie
Wyniki meczów sparingowych MKS Finepharm Jelenia Góra - DHK Lokomotiva Liberec 33:21 MKS Finepharm Jelenia Góra - DHK Lokomotiva Liberec 31:23 Halle-Neustadt - MKS Finepharm Jelenia Góra 30:23 MKS Finepharm - Atzgersdorf 30:32 TJ Hazena Jindrichuv Hradec - MKS Finepharm 30:25 MKS Finepharm Jelenia Góra - Beskid Nowy Sącz 33:21 MKS Finepharm - TJ Hazena Jindrichuv Hradec 28:22 MKS Finepharm - KPR Jelenia Góra 26:33 Kadra MKS Finepharm Jelenia Góra na sezon 2011/12