Sparkassen Cup: Historyczny triumf MKB Veszprem, Madziarzy w finale lepsi od PSG!

MKB Veszprém pokonało Paris Saint-Germain 28:25 (19:12) w finałowym pojedynku podczas Sparkassen Cup. To pierwszy triumf węgierskiej drużyny w tym turnieju, w ich 17. występie!

Paweł Nowakowski

Preludium do ogromnych emocji w finale Sparkassen-Cup była rywalizacja w "finale pocieszenia", w którym RK Croatia Osiguranje Zagrzeb grała z Wacker Thun. W 3. minucie na tablicy wyników był remis 2:2 - później na parkiecie w Ehingen dominował już tylko jeden zespół. Szwajcarzy do końca pierwszej partii zdołali rzucić raptem 2 bramki, tracąc ich aż 10.

Chorwacką bramkę zamurował Ivan Stevanović, według statystyk legitymujący się do przerwy niebotyczną skutecznością obron na poziomie 84 procent! Do przerwy Chorwaci wypracowali okazałe, ośmiobramkowe prowadzenie - 12:4. Wysoka zaliczka najwyraźniej uśpiła Croatię, w 36. minucie na tablicy wyników było już tylko 13:9. Skończyło się jedynie na strachu - sprawy w swoje ręcę wziął bowiem tercet Zlatko Horvat - Jerko Matulić - Stipe Mandalinić. Chorwaci ponownie uzyskali wysoką przewagę, która pozwoliła im kontrolować losy meczu.

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas!

Wielkie widowisko stworzyły w finale MKB Veszprém i Paris Saint-Germain. Z początku obie drużyny szły "łeb w łeb", po kwadransie uwidoczniła się przewaga mistrza Węgier. Wśród podopiecznych Carlosa Ortegi dyspozycją rzutową, podobnie jak w starciu z Vive imponował Momir Ilić - po jego bramce w 29. minucie Veszprem prowadziło już 18:12. Na słowa uznania zasługiwała również postawa formacji obronnej Węgrów i bramkarza Nandora Fazekasa. Grający jak z nut Madziarzy do przerwy prowadzili z PSG aż 19:12!

Po zmianie stron zgodnie z oczekiwaniami do odrabiania strat rzucili się paryżanie. Francuski gwiazdozbiór straty odrabiał mozolnie, lecz skutecznie. Po trafieniu Fahrudina Melicia dwadzieścia minut przed końcem było jedynie 23:19. Widząc słabszy okres gry swojej drużyny, o czas poprosił opiekun MKB Veszprem. Przerwa wybiła Francuzów z uderzenia i jak się okazało był to przełomowy moment meczu.

Kilka chwil później dwie bramki z rzędu rzucił Gergo Ivancsik i ćwierćfinalista LM ponownie odskoczył na sześć bramek - 26:20 (45'). Mimo usilnych starań PSG jedynie połowicznie odrobiło straty. Historyczny triumf Węgrów w 17. w historii występie w turnieju Sparkassen Cup stał się faktem! PSG z Mikkelem Hansenem, Lucem Abalo czy Danielem Narcissem w składzie musi zadowolić się drugą lokatą.