Obchody planowane są na przełom sierpnia i września 2014 roku - niemal dokładnie 40 lat po tym jak pionierzy świdnickiej piłki ręcznej rozpoczynali swoją przygodę z tym sportem na boisku wydzielonym na kortach tenisowych obiektów miejsc owego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej.
- Chcąc uczcić okrągłą rocznicę podjęto działania powołujące otwarty na kolejnych członków nieformalny komitet organizacyjny składający się z byłych prezesów, działaczy, zawodników i sympatyków. To właśnie ta grupa ludzi przy wsparciu obecnego zarządu pracuje nad scenariuszem rocznicowych uroczystości - mówi Radosław Werner, prezes ŚKPR-u Świdnica. - Aby takie obchody mogły dojść do skutku potrzebne jest zaangażowanie wielu osób, tych które funkcjonują obecnie, ale również tych, którzy swoją przygodę z piłką ręczną zakończyły wiele lat temu i rozjechały się w różne części Polski i świata.
Pomysły obchodów są różne, ale generalnie skupiają się wokół turnieju wielopokoleniowego połączonego z piknikiem dla mieszkańców Świdnicy, organizacją szlagierowego meczu piłki ręcznej. W ramach obchodów planowana jest również biesiada, wręczenie odznaczeń, pamiątek, wystawa pamiątek klubowych, a być może nawet wydanie monografii poświęconej świdnickiej piłce ręcznej
ŚKPR Świdnica jest kontynuatorem dokonań Elmotu i Bel-Polu Świdnica. Największymi sukcesami w czterdziestoletniej historii świdnickiego klubu była gra w II lidze (ówczesny drugi poziom rozgrywek) w latach osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych oraz obecne występy na zapleczu PGNiG Superligi. Juniorzy Elmotu w 1986 roku wywalczyli brązowe medale mistrzostw Polski.
Piękną kartę w historii klubu zapisały również panie. W latach osiemdziesiątych zespół dwukrotnie sięgał po mistrzostwo Polski juniorek oraz awansował do II ligi. Najbardziej znaną zawodniczką wywodzącą się ze Świdnicy była bez wątpienia Agnieszka Tobiasz, późniejsza reprezentantka Niemiec.