Bundesliga: Perfekcyjny występ Lwów, THW Kiel na kolanach! Walka o mistrzostwo nabiera rumieńców

Szczypiorniści Rhein-Neckar Löwen w wielkim stylu pokonali mistrza Niemiec, THW Kiel 29:26 w szlagierze 29. kolejki Bundesligi. Lwy dzięki wygranej objęły fotel lidera rozgrywek.

Paweł Nowakowski

W mecz świetnie wprowadził się Niklas Landin, legitymując się w pewnym momencie aż 60-procentową skutecznością obron! Po początkowej wymianie ciosów bramka za bramkę zaczęła zarysowywać się przewaga Rhein-Neckar Löwen. Trafnym posunięciem Gudmundura Gudmundssona okazało się podwyższanie w defensywie pod tercet rozgrywających: Filipa Jichę, Marko Vujina i Arona Palmarssona. To zagranie kompletnie zdezorganizowało ofensywne poczynania mistrzów Niemiec, którzy w 16. minucie po trafieniu ze skrzydła Uwe Gensheimera przegrywali już 5:9.

Widząc mizerną grę swojej drużyny w ataku  pozycyjnym o czas poprosił Alfred Gislason. Po przerwie na żądanie Zebry zmieniły system gry w obronie na 3:2:1 z wysuniętym na "jedynce" Filipem Jichą. Zagrania Gislasona okazało się strzałem w dziesiątkę - Lwy nie potrafiły bowiem sforsować defensywy mistrza Niemiec, popełniając przy tym sporo prostych strat i w 25. minucie było już tylko 10:11. Ostatecznie do przerwy RNL schodziło przy skromnym dwubramkowym prowadzeniu.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Drugą partię wybornie rozpoczęli pogromcy Vive Targów Kielce w 1/8 LM., co jak się okazało miało decydujący wpływ na dalszej losy pojedynku. Świetnie funkcjonowała defensywa Lwów, Zebry miały ogromne problemy z wypracowaniem sobie klarownych sytuacji rzutowych, a gdy już sztuka ta im się udała, na przeszkodzie stawał kapitalnie broniący Ladnin (w całym meczu aż 18 skutecznych interwencji!) i w 35. minucie w SAP Arenie na tablicy wyników było 17:12 dla RNL. Tryby w maszynie Gudmundssona funkcjonowały perfekcyjnie - kilończycy przy Lwach wyglądali jak dzieci we mgle, kwadrans przed końcową syreną przegrywając już 16:24!

Opiekun przyjezdnych imał się wszelkich rozwiązań, by odwrócić losy meczu, dokonując roszady nawet na pozycji bramkarza (Johan Sjostrand zmienił Andreasa Palicke), lecz żadna z nich nie spełniła oczekiwań. Przyjezdni nie byli bowiem w stanie przeciwstawić się fantastycznie grającym Lwom z Mannheim. RNL w ostatnich trzech minutach, pewne zwycięstwa mocno spuściło z tonu (4 z rzędu stracone bramki) i w końcowym rozrachunku pokonało THW Kiel 29:26, obejmując fotel lidera Bundesligi.

W najbliższy weekend oba zespoły rozpoczną walkę w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. THW Kiel czeka 19 kwietnia arcytrudna wyjazdowa przeprawa z Metalurgiem Skopje, z kolei dzień później RNL w SAP Arenie ugości finalistę poprzedniej edycji i głównego faworyta do zwycięstwa w całych rozgrywkach, FC Barcelonę.

W środowy wieczór odbyły się dwa inne mecze w ramach 29. kolejki DKB Handball Bundesligi. Jak po grudzie szło Flensburgowi w rywalizacji z HSG Wetzlar. W pierwszej odsłonie kibice zgromadzeni w Campushalle mogli czuć się rozczarowani grą Wikingów, którzy nie rozpieszczali grą, dość nieoczekiwanie męcząc się z niżej notowanym rywalem. Wicemistrzowie Niemiec z poprzedniego sezonu dopiero w ostatnich 120 sekundach premierowej odsłony zdołali przechylić nieznacznie szale na swoją stronę, do przerwy schodząc przy wyniku 10:8.

Po przerwie podopieczni Ljubomira Vranjesa wrzucili wyższy bieg i w 41. minucie odskoczyli na 17:11. Do końca meczu Wikingowie, którzy w poniedziałek staną w szranki z Vardarem Skopje w 1/4 LM kontrolowali wydarzebua na parkiecie i pewnie zainkasowali komplet punktów, triumfując 23:19. Flensburg do wygranej poprowadził duet Anders Eggert - Holger Glandorf. Przeciętny występ zaliczył Tobias Reichmann, od nowego sezonu gracz Vive Targów Kielce. Niemiecki skrzydłowy na listę strzelców wpisał się dwukrotnie.

Rhein-Neckar Löwen - THW Kiel 29:26 (14:12)

RNL: Landin (18 interwencji) - Gensheimer 6, I. Guardiola 5, Ekdahl du Rietz 5, Schmid 5, Myrhol 4, Groetzki 4, Gorbok, Manojlović, Petersson, G. Guardiola, Sesum.
Kary:  6 min. (2 min. - du Rietz, Myrhol, Manojlović).

THW Kiel:
Palicka (4 interwencje), Sjostrand (4 obrony) - Jicha 7, Sigurdsson 6, Vujin 4, Palmarsson 4, R. Toft Hansen 2, Zeitz 1, Wiencek 1, Sprenger 1, Ekberg, Jallouz.
Kary: 6 min. (4 min. - R. Toft Hansen, 2 min. - Jicha).

Pozostałe środowe mecze 29. kolejki DKB Handball Bundesligi:

SG Flensburg-Handewitt - HSG Wetzlar 23:19 (10:8)
Najwięcej bramek: dla Flensburga - Anders Eggert, Holger Glandorf - po 6, Jacob Heinl 3; dla Wetzlar - Kent Robin Tönnesen 4, Florian Laudt 3.

TSV Hannover-Burgdorf - Bergischer HC 29:28 (14:15) Najwięcej bramek: dla Hannoveru -Maitr Patrail 7, Torge Johannsen 6; dla Bergischer - Viktor Szilagyi 8, Kristian Nippes 7.