Baltica Summer Cup: Pierwszy triumf Dunek - relacja z meczu Pogoń Baltica - Team Esbjerg

Pierwszej porażki w okresie przygotowawczym doznały szczypiornistki Pogoni Baltica Szczecin. Podczas rozpoczętego w piątek Baltica Summer Cup 2014 gospodynie uległy faworyzowanym Dunkom.

Krzysztof Kempski

Nowa hala w Szczecinie w piątkowy wieczór przyciągnęła na trybuny sporą rzeszę fanów żeńskiego szczypiorniaka. Nie zabrakło również trenera kadry kobiet Kima Rasmussena.

Od kilku nieudanych akcji szczecinianek rozpoczęło się pierwsze spotkanie w Baltica Summer Cup 2014. Po 4. minutach tablica świetlna wskazywała wynik 0:3. Dobrze w mecz weszła lewa skrzydłowa Dunek Susanne Kastrup Forslund. Na pierwszą bramkę Pogoni Baltica miejscowi kibice czekali do 7. minuty meczu. Przerzutem nad bramkarką popisała się Monika Stachowska (1:3). Po chwili gola kontaktowego zdobyła Hanna Yashchuk, a wyrównała z rzutu karnego Aleksandra Zimny. Dalsza część spotkania była już bardziej wyrównana. Gra toczyła się bramka za bramkę aż do 15. minuty. Potem inicjatywę przejęły już przyjezdne (21. min. 5:11). Słowa uznania od swojego trenera raz za razem zbierała w tym fragmencie zawodów środkowa rozgrywająca Lotte Grigel. Co ciekawe, Dunka nie tylko nie myliła się pod bramką Sołomii Sziwierskiej, ale i jej podania były nader efektowne i to właśnie jej udziałem padło ostatnie trafienie w pierwszej połowie.
Przy prowadzeniu różnicą 10 oczek druga część meczu z finalistą ostatniej edycji Pucharu EHF wydawała się być jedynie formalnością. Potwierdzały to początkowe minuty po wznowieniu, kiedy to zdobywanie bramek znacznie łatwiej przychodziło podopiecznym trenera Larsa Frederiksena. W 42. minucie o czas poprosił Adrian Struzik, który mógł mieć do swojego zespołu sporo uwag. Dobrze dysponowane tego dnia Skandynawki nie dały sobie jednak zrobić krzywdy powiększając swoją przewagę. Na słowa uznania zasłużyła postawa Zimny. Pierwszy raz "wpadkę" z linii 7 metrów zaliczyła dopiero w 56. minucie meczu. Co ciekawe, za każdym razem wybierała inny wariant, z którym nie mogły sobie poradzić obie bramkarki z Esbjerga. Ostatecznie jednak znacznie lepsze okazały być piłkarki ręczne Teamu, które dobrą grę udokumentowały przewagą 14 bramek.

W drugim piątkowym spotkaniu o godzinie 20.00 zagrają VfL Oldenburg oraz Byasen Trondheim.

SPR Pogoń Baltica Szczecin - Team Esbjerg 22:36 (9:19)

Pogoń Baltica: Szywerska, Marszałek - Huczko, Sabała, Stachowska 5, Królikowska 2, Noga 1, Głowińska 1, Jurczyk, Zimny 7/5, Koprowska, Kochaniak, Zawistowska, Duran 2, Fornalik 3, Yashchuk 1.