Mistrzostwa rozpoczęte, derby Bałkanów dla Chorwatek (relacja)

Meczem otwierającym mistrzostwa Starego Kontynentu w Macedonii były derby Bałkanów. Naprzeciwko siebie stanęły drużyny grupy D. W spotkaniu pomiędzy Chorwacją a Serbią lepsze okazały się zawodniczki chorwackie, wygrywając 30:26. O zwycięstwie przesądziła pierwsza połowa, którą podopieczne Zdravko Zovkova wygrały dziewięcioma bramkami.

Maciej Firlej

Pierwsze trafienie w mistrzostwach Europy piłkarek ręcznych w Macedonii dla drużyny Serbii w 2. minucie spotkania uzyskała Dijana Stevin. Jednak serbski zespół szybko odpowiedział, za sprawą rzutu Ivany Lovric. Chwilę później pierwsze prowadzenie dla drużyny prowadzonej przez Zdravko Zovkova uzyskała Dijana Gloubic. Do 22. minuty na parkiecie trwała wyrównana walka. Jednak od tego momentu bramki zdobywały tylko Chorwatki. Świetnie podczas tego okresu gry spisywała się bramkarka Sanela Knezovic, występująca na co dzień w węgierskim Dunaferr HK. Na przerwę Serbki schodziły, przegrywając 8:17.

Początek drugiej połowy to znowu gra bramka za bramkę. Jednak już w 36. minucie Serbki, po rzucie najskuteczniejszej zawodniczki w spotkaniu Andrea’y Lekic, zmniejszyły stratę do czterech trafień 14:18. Wystarczyły 62 sekundy, aby strata była jeszcze mniejsza. Bramkę na 15:18 zdobyła Dragana Cvijic. Wtedy to Zdravko Zovkov poprosił o przerwę dla swojego zespołu. Przyniosło to zamierzony efekt, bo Chorwatki zaczęły grać skuteczniej, a kwadrans przed końcem spotkania prowadziły już 25:19. Nie załamało to ambitnie walczących Serbek. W 53. minucie potrafiły zmniejszyć swoje straty tylko do jednej bramki 25:26. Jednak w ostatnich siedmiu minutach popełniły zbyt wiele błędów i to Chorwatki mogły się cieszyć z pierwszych punktów na mistrzostwach, wygrywając całe spotkanie 30:26.

Chorwacja - Serbia 30:26 (17:8)

Chorwacja: Knezovic, Jelcic - Tatari 2, Golubic 7, Ambros 1, Arslanagic 2, Pusic 2, Pavic 1, Horvat 6, Penezic 7/5, Franic 1, Lovric 1.
Kary: 6 min.

Serbia: Paplacko, Deric, Tomasevic - Krpez, Popvic, Lekic 9/3, Stevin 4, Damnjanovic 4, Balac, Eric, Rajovic 1, Ognjenovic 4, Cvijic 4, Medved.

Widzów: ok. 2000

Sędziowie: Kim Andersen oraz Per Morten Sodahl (oboje Norwegia)