MŚ 2015: Mecz do jednej bramki - relacja z meczu Chorwacja - Iran

Reprezentacja Chorwacji odniosła trzecie grupowe zwycięstwo na mistrzostwach świata w Katarze. Podopieczni Slavko Goluzy w poniedziałek wysoko pokonali zespół Iranu.

Łukasz Wojtczak
Zdecydowanymi faworytami tego pojedynku byli Chorwaci, którzy jak dotąd wygrali oba swoje mecze. Ich rywale, dokładnie odwrotnie, mieli na koncie dwie porażki, choć trzeba przyznać, że w ostatnim meczu z Macedonią, Irańczycy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Ambicje i oczekiwania wobec obu ekip, są jednak zupełnie odmienne. Szczypiorniści z Bałkanów przyjechali do Kataru z myślą o medalach. Dla Iranu sukcesem byłoby już wyjście z grupy.
Spotkanie było wyrównane tylko do 5. minuty, kiedy na tablicy świetlnej był remis 2:2. Od tego momentu inicjatywę zaczęli szybko przejmować Chorwaci, którzy nie mieli większych problemów ze sforsowaniem irańskiej defensywy. Po kwadransie gry było już 12:6, a przysłowiowym "motorem napędowym" w ataku był niesamowity Zlatko Horvat. Trener szczypiornistów z Bliskiego Wschodu próbował zmieniać ustawienie, ale na niewiele się to zdawało. Do szatni obie siódemki schodziły ostatecznie przy wyniku 19:13 i trudno było przypuszczać, aby w drugich 30 minutach Irańczycy byli w stanie odrobić straty.

Jednak to właśnie oni lepiej zaczęli drugą odsłonę, doprowadzając w 35. minucie do stanu 20:16. Zdenerwowany trener Slavko Goluza poprosił o czas, ale po wznowieniu kolejnego gola rzucił Mojtaba Heydarpour. Strzelecką niemoc Chorwatów przełamał dopiero Domagoj Duvnjak. Zespół z Bałkanów odzyskał koncentrację, poprawił obronę i ponownie zdołał odskoczyć na bezpieczny dystans (31:21 w 45. minucie). Był to moment przełomowy, po którym w zasadzie skończyły się emocje w tym spotkaniu. Chorwaci, grając na dużym luzie, w pełni kontrolowali sytuację. Pojedynek zakończył się wynikiem 41:22.

Chorwacja - Iran 41:22 (19:13)

Chorwacja: Alilovic, Ivic - Duvnjak 2, Vori 1, Kopljar 1, Gojun 1, Stepancic 4, Horvat 12, Karacic 5, Musa 2, Brozovic 1, Bicanic, Cupic, Nincevic 4, Sliskovic 4, Strlek 3.
Kary: 6 min.

Iran: Heidarirad, Barkhordari - Bijari 2, Rajabi, Alireza 1, Esteki 6, Heydarpour 2, Masaeli 2, Kiani 2, Karamian, Sadeghi 1, Sekenari, Abouei, Esteki 4, Nadri 1, Kazemi 1.