MŚJ 2015: Polacy bezlitośni dla Chilijczyków, pierwsza wygrana juniorów Kuptela

Reprezentacja Polki juniorów pokonała Chile 28:16 (16:8) i odniosła pierwszą wygraną na Mistrzostwach Świata 2015. Dzięki triumfowi Biało-Czerwoni wskoczyli na 3. miejsce w grupie.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Na wtorkowe spotkanie z rywalem z Ameryki Południowej młodzi Polacy mieli jasno określony cel - tylko wysoka wygrana pozwalała im pozostać w grze o 2. lokatę w tabeli, co przed startem mistrzostw w obliczu siły rywali wydawało się raczej mało prawdopodobne. Świetny występ w poniedziałkowym meczu ze Szwedami otworzył jednak przed podopiecznymi Rafała Kuptela nowe możliwości i Biało-Czerwoni podjąć rękawicę.
Polacy rozpoczęli wtorkowy mecz od mocnego uderzenia. Wynik spotkania po indywidualnej akcji otworzył Kamil Netz, a kilka minut później trafienia Patryka Mauera po kontrataku oraz Bartosza Kowalczyka z rzutu karnego powiększyły nasze prowadzenie do stanu 4:0 (8. min.). Biało-Czerwoni uważnie grali w obronie, nie pozwalając filigranowym rywalom na przedarcie się na linię szóstego metra.

Chilijczycy pierwszą bramkę zdobyli dopiero w 9. minucie, gdy z rzutu karnego trafił Ignacio Porta. Polacy grali wówczas w osłabieniu po karze dla Mauera, ale nie odbiło się to na ich postawie - wkrótce do siatki rywali trafił Kowalczyk, dodatkowo wysyłając jednego z rywali na dwuminutowy odpoczynek. Biało-Czerwoni solidnie prezentowali się wówczas w ataku i po kilku kolejnych składnych akcjach powiększyli swoje prowadzenie.

Wyróżniającymi się postaciami w naszym zespole byli wspomniani Kowalczyk i Mauer, którzy po kwadransie gry mieli już na swym koncie po trzy gole. Dobrze grą drugiej linii dyrygował Jakub Moryń, większych problemów z wyłapywaniem rzutów rywali nie miał z kolei Jakub Skrzyniarz. W 15. minucie wygrywaliśmy już 9:1.

Po świetnym starcie Biało-Czerwoni złapali jednak przestój, w trakcie którego Chilijczykom udało się zmniejszyć straty do zaledwie pięciu goli (7:12 w 23. min.). Młodzi Polacy popełnili wówczas serię niewymuszonych błędów w ataku, również w obronie kilkukrotnie dali się nabrać rywalom na dość proste zagrywki. Na szczęście przed przerwą podopieczni trenera Kuptela wrócili na ośmiobramkowe prowadzenie, do szatni schodząc przy stanie 16:8.

Swoją przewagę Biało-Czerwoni powiększyli w drugiej połowie, choć w pierwszych minutach gry mieli poważne problemy z trafieniem do siatki rywali. Krótki impas strzelecki zespołu przełamał w 35. minucie Szymon Sićko, a już w 39. minucie po bramce Piotra Jarosiewicza wygrywaliśmy 20:9. Kwadrans przed końcem zawodów obie drużyny dzieliło z kolei dwanaście goli (22:10).

W końcówce spotkania naszym zawodnikom ponownie przytrafił się okres przestoju. Polacy przez ponad sześć minut nie mogli powiększyć swojego dorobku, a Chilijczycy zbliżyli się w tym czasie na dystans dziewięciu goli (23:14). W ostatnich pięciu minutach rywalizacji rywali dobił Arkadiusz Moryto, wykorzystując kilka kontrataków i pieczętując pierwszy triumf Biało-Czerwonych na mistrzostwach.

Zawodnicy trenera Kuptela w fazie grupowej rozegrają jeszcze dwa spotkania. W czwartek Polacy zmierzą się z Koreą Południową, a w piątek ich rywalem będzie Serbia. Oba te mecze zadecydują o dalszym losie naszej drużyny na turnieju.