MŚJ 2015: Dramat Polaków, Serbowie lepsi o jedną bramkę

Reprezentacja Polski juniorów przegrała z Serbią 26:27 (13:14) w swym czwartym meczu na mistrzostwach świata. Polacy skomplikowali swoją sytuację w grupie, nadal jednak mogą awansować do 1/8 finału.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Czwartkowe spotkanie było dla młodych Biało-Czerwonych najpoważniejszym sprawdzianem na mistrzostwach. W poprzednich dniach polska ekipa mierzyła się bowiem z rywalami silniejszymi (Węgry oraz Szwecja), bądź też zdecydowanie słabszymi, jak reprezentacja Chile. Serbowie byli natomiast dla kadry trenera Kuptela pierwszym przeciwnikiem prezentującym podobnym poziom sportowy, w starciu z którym o wygranej decydować miały detale.
Stawka spotkania była duża, bowiem w przypadku wygranej Polacy mogli zapewnić już sobie awans do 1/8 finału. Jakakolwiek strata punktów sprawiała natomiast, że o dalszej przygodzie reprezentacji na mistrzostwach miał decydować piątkowy pojedynek z Koreą Południową, która na domiar złego sensacyjnie zremisowała w czwartek z Węgrami. Serbowie z kolei w przypadku triumfu byli już niemal pewni gry w najlepszej szesnastce, bowiem w piątek zmierzyć mieli się z outsiderem z Chile.

Początek spotkania należał do reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni otworzyli wynik spotkania, a już w 6. minucie mimo niewykorzystanego rzutu karnego uciekli rywalom na dystans dwóch goli (4:2). Serbski zespół co prawda w ciągu trzech następnych minut odrobił straty, ale w 13. minucie nasza drużyna ponownie miała zapas dwóch trafień (7:5).

Polacy w premierowym kwadransie grali bardzo rozsądnie w ofensywie, gdzie wykorzystywali luki w nieco wysuniętej strefie rywala. Większość swoich ataków młodzi Biało-Czerwoni kończyli dograniami do skrzydłowych - Miłosza Bekisza i Arkadiusza Moryty, którzy po piętnastu minutach gry mieli już na swym koncie łącznie siedem goli.

Spotkanie układało się po myśli naszego zespołu dokładnie przez pierwszy kwadrans meczu. W 15. minucie trener Serbów Nikola Marković poprosił o czas i wkrótce jego drużyna przejęła inicjatywę. Młode Orły regularnie ostrzeliwały polską bramkę z drugiej linii, najpierw w 18. minucie doprowadzając do remisu 9:9 po dwóch golach Milana Potpary, a następnie wysuwając się na prowadzenie 13:11.

Polacy w tym czasie mieli bardzo duże problemy z przebiciem się przez defensywę rywali. Biało-Czerwoni prawie w ogóle nie współpracowali z kołem, dodatkowo Serbowie odcinali od gry skrzydłowych i nasi zawodnicy musieli się decydować na rzuty zza linii dziewiątego metra. Te z łatwością wyłapywał z kolei Marko Jurakić.

Biało-Czerwonym straty udało się odrobić dopiero po przerwie, gdy w 36. minucie z prawego skrzydła trafił Patryk Mauer. Od tego momentu aż do końcowej syreny oba zespoły prowadziły zażartą walkę o każdą piłkę, a wynik co chwila oscylował wokół remisu. W 56. minucie na tablicy świetlnej widniał rezultat 24:24.

Chwilę wcześniej trzeci rzut karny w drugiej połowie obronił Jakub Skrzyniarz, a gdy Polakom udało się wyjść na prowadzenie 25:24 wydawało się już, że nasi zawodnicy nie dadzą wydrzeć sobie z rąk zwycięstwa. Niestety, trzy kolejne trafienia były autorstwa naszych rywali, którzy po bramce Nikoli Arsenicia mogli świętować już sukces. Biało-Czerwoni odpowiedzieli jeszcze golem Bartosza Kowalczyka, ale na doprowadzenie do remisu zabrakło im czasu.

Polacy po czwartkowej porażce osunęli się na 4. miejsce w tabeli grupy A. Podopieczni trenera Kuptela mają na swym koncie tyle samo punktów co piąta w stawce Korea Południowa i o ich awansie do 1/8 finału mistrzostw zadecyduje piątkowy mecz z azjatyckim zespołem. Początek spotkania o godz. 15:00.