Przed EHF Euro 2016: Zwycięstwa Rosji i Białorusi na Łotwie

Reprezentacje Rosji i Białorusi odniosły zwycięstwa w pierwszym dniu towarzyskiego turnieju w Rydze. Sborna w premierowym spotkaniu pokonała Egipt 31:24, Białorusini z kolei okazali się lepsi od gospodarzy o dwie bramki.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Rosyjski zespół rozpoczął rywalizację w stolicy Łotwy od mocnego uderzenia. Podopieczni Dmitrija Torgowanowa rozstrzygnęli losy starcia z Egipcjanami już w pierwszej połowie. W 11. minucie Sborna prowadziła 6:2, a decydujące ciosy zadała między 18. a 26. minutą, kiedy to odskoczyła rywalom na dystans 10 goli (16:6).

Egipcjanie dopiero w drugiej połowie nawiązali wyrównaną walkę z ekipą Torgowanowa. Rosjanie spokojnie kontrolowali już wtedy wynik meczu i do końcowej syreny dowieźli 7-bramkową przewagę (31:24).

Liderem rosyjskiej drużyny był Timur Dibirow, który starcie zakończył z siedmioma golami w ośmiu próbach. Nieźle spisali się też prawoskrzydłowi Dmitrij Kowaliew i Daniił Sziszkariew oraz rozgrywający Walentin Buzmakow (wszyscy po cztery bramki).

Dwa trafienia dla Sbornej zanotował ponadto grający w Orlen Wiśle Płock Dmitrij Żytnikow, a na parkiecie pojawił się również bramkarz Azotów Puławy, Wadim Bogdanow.

Poza meczową szesnastką Białorusi znalazł się z kolei rozgrywający Pogoni Szczecin Kirył Kniaziew. Jego drużyna w starciu z gospodarzami długo nie była w stanie przejąć inicjatywy. Podopieczni Jurija Szewcowa do przerwy przegrywali 14:17, a jeszcze w 48. minucie tracili do rywali dwa gole (20:22). Szalę zwycięstwa przechylili na swą stronę dopiero w ostatnich czterech minutach meczu.

Bohaterami białoruskiego zespołu zostali Siergiej Szyłowicz i Boris Puchowski, którzy zdobyli trzy decydujące bramki. Zawiódł natomiast Siergiej Rutenka, który chybił w każdej z sześciu prób.

Na niedzielę zaplanowany został drugi dzień turnieju. O 16:00 Rosjanie zmierzą się z Białorusią, a o 18:00 Łotysze podejmą Egipcjan.

Ryga Cup 2015:

Rosja - Egipt 31:24 (17:9)
Najwięcej bramek: dla Rosji - Timur Dibirow 7, Daniił Sziszkariew, Siergiej Gorbok, Walentin Buzmakow, Dmitrij Kowaliew - po 4, [...] Dmitrij Żytnikow 2; dla Egiptu - Ahmed El-Ahmar 7, Ali Mohamed 5.

Łotwa - Białoruś 26:28 (17:14) Najwięcej bramek: dla Łotwy - Ingars Dude 5, Austris Tuminskis, Janis Pavlović, Raimonds Trifanovs - po 4; dla Białorusi - Siergiej Szyłowicz 7, Maksym Baranow, Boris Puchowski - po 6.