Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Mateusz Jachlewski: Szkoda mi tych lat. Milczałem, bo chciałem być fair

Mateusz Jachlewski wraca do reprezentacji Polski po kilku latach przerwy. - Nie mogłem tak po prostu pójść i powiedzieć trenerowi: "niech mnie pan powoła, chcę grać!". Chciałem być fair - wyjaśnia w rozmowie z WP SportoweFakty.
Maciej Szarek
Maciej Szarek

WP SportoweFakty: Słuchając Tałanta Dujszebajewa można mieć wrażenie, że nie wyobraża on sobie obrony reprezentacji Polski bez Mateusza Jachlewskiego.

Mateusz Jachlewski: Staram się wykonywać założenia taktyczne, które daje mi trener. Wierzy on w to, co robię i widzi, że wypełniam powierzone zadania. Może więc stąd jego słowa.

Nie grał pan w kadrze przez dobrych kilka lat. To pomogło odciążyć zdrowie?

- Na pewno tak. Właściwie już podczas pierwszego zgrupowania za kadencji selekcjonera Michaela Bieglera miałem duże problemy ze zdrowiem. Doskwierały mi głównie plecy. W związku z tym - po wcześniejszej rozmowie z trenerem - doszliśmy do wniosku, że nie będę grał w tej reprezentacji. Nigdy nie powiedziałem jednak, że rezygnuję na stałe. Mówiłem tylko, że potrzebuję przerwy ze względu na zdrowie.

Problemy ciągnęły się tak długo?

- Już od pewnego czasu z moim zdrowiem było lepiej, ale nie mogłem tak po prostu pójść i powiedzieć trenerowi: "wracam, proszę mnie powołać!". Chciałem być fair wobec kolegów z drużyny oraz całej reprezentacji. Stąd moje milczenie i pozostawanie w roli rezerwowego.

Zdrowotnie najgorsze za panem. Udało się przezwyciężyć problemy?

- Tak. Teraz są już za mną. Obecnie - odpukać - wszystko jest na dobrej drodze.

Stęsknił się pan za grą w kadrze?

- Oczywiście. Cała sytuacja nie była dla mnie łatwa. Wcześniej w reprezentacji grałem długo, było to dla mnie ogromne wyróżnienie i honor. Zawsze chciałem w niej występować, zdrowie wymusiło jednak pauzę. Szkoda tych lat. Wierzę jednak, że jeszcze wszystko przede mną.

Czyli - gdybyśmy mogli cofnąć się w czasie - pana decyzja byłaby inna?

- Patrząc na to z perspektywy czasu nie mogłem zdecydować inaczej. Problemy zdrowotne sprawiły, że po prostu nie byłbym w stanie poprawnie wykonywać swoich obowiązków zarówno w klubie, jak i w kadrze.

Reprezentacja Polski będzie teraz odbiciem Vive Tauronu Kielce?

- Myślę, że nie do końca. Będą chłopaki z innych klubów, z zagranicy. Oczywiście - jest nowy trener i w związku z tym zmieni się myśl taktyczna. Nie będzie to jednak lustrzane odbicie. Każdy zawodnik jest przecież inny. A podczas zgrupowań czasu jest mało.

Jaka przyszłość rysuje się przed tą "nową" reprezentacją Polski?

- To trudne pytanie. W tym momencie najważniejszym celem jest turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich. Na tym reprezentacja musi się w pełni skupić.

Rozmawiał Maciej Szarek

Zobacz wideo: E-sport zyskuje popularność. Niedługo Polska będzie jak Azja?


Źródło: WP SportoweFakty

Terminarz meczów Polaków na mistrzostwach świata:

15 stycznia:
20:30 Tunezja - Polska 28:30

17 stycznia:
20:30 Polska - Hiszpania 26:27

19 stycznia:
20:30 Brazylia - Polska

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (32):
 • HBL Zgłoś komentarz
  Znakomita wiadomość dla kadry. Mateusz jest w wysokiej formie. Zwłaszcza jego gra w obronie jest na znakomitym poziomie. Część frustratów z pewnego powiatowego miasta robi z Mateusza
  Czytaj całość
  anty-patriotę, Do tanga trzeba dwojga. Biegker nie zrobił żadnego gestu do Jachlewskiego. Wszyscy wiemy czemu tak jest. Wszystko co kieleckie jest złe. Dujszebejew też jest zły bo trenuje Kielce. Na szczęście ludzie którym dobro polskiej piłki leży na sercu cieszę się że wreszcie mamy trenera na miarę drużyny i naszych oczekiwań a w zespole zagrają wszyscy nasi najlepsi gracze. Powodzenia Mati i udowodnij swoją grą ile znaczysz i wniesiesz do zespołu.
  • wiele-bny Zgłoś komentarz
   Jak to jest zgłaszać do usunięcia komentarze będące odpowiedzią na Twoje pogróżki które również usunąłeś? Marcinku, a dla mnie jesteś osobą która myślała że monitor zapewni
   Czytaj całość
   jej anonimowość, ale jak zwykle był to matrix.
   • Petrochemia Zgłoś komentarz
    Co ja tu czytam.. Jachlewski chorągiewka. Gdyby był taki super "czysty" w intencjach to był nagrał jakiś wywiad, opowiedział co i jak. A on się po prostu miota, raz go boli, raz może
    Czytaj całość
    pomóc. A Talant tylko objął szabelkę i Mati pierwszy na zgrupowaniu.
    • Maxi-102 Zgłoś komentarz
     Wielebny....kompromituj się dalej....
     • Maxi-102 Zgłoś komentarz
      A ty tak na poważnie...czy żarty sobie robisz...
      • asport Zgłoś komentarz
       PRZERAŻAJĄCE, że skromny człowiek Mateusz Jachlewski, zwykły (choć nie pod względem umiejętności sportowych) Polak, któremu nie można nic zarzucić, spotyka się z taką falą
       Czytaj całość
       krytyki! . Duże pokłady nienawiści posiadają niektórzy z tu piszących. Może dla rozładowania się skomentujecie postawę Szweda Ekdahla Du Rietza: http://sportowefakty.wp.pl/pilka-reczna/585532/kolejne-farbowane-lisy-zagraja-w-barwach-reprezentacji-kataru
       • z Tumskiego Wzgórza Zgłoś komentarz
        "Płockie to powinni być wdzięczni "siwemu" że nie mógł grać.. Dzięki temu ich "ikona" przywiozła brąz do Płocka. Mimo że głównie asystował ale medal ma. :)" Nie to co kielecki
        Czytaj całość
        wychowanek na prawym skrzydle, ktory rwal siatki do tego stopnia, ze podobno Barca jest gotowa dac w zamian Victora Tomasa :)
        • uły uły Zgłoś komentarz
         Płockie to powinni być wdzięczni "siwemu" że nie mógł grać.. Dzięki temu ich "ikona" przywiozła brąz do Płocka. Mimo że głównie asystował ale medal ma. :)
         • Maxi-102 Zgłoś komentarz
          Markiszon...to ja się pytam co w tej kadrze robi Chrapkowski....
          • kibiCK Zgłoś komentarz
           Dobrze, że wraca do kadry. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że tutaj decydowały jakieś pozasportowe kwestie, bo jeśli chodzi o umiejętności to Siwy powinien w tej kadrze grać cały czas.
           Czytaj całość
           Szkoda, że Biegler nie powołał go na ME, ale to już historia. Ważne jest to co przed nami. Na pewno kadra dużo zyska na jego powrocie, szczególnie w obronie. Krajek i Siwy na lewym skrzydle, inaczej być nie może.
           • Xplayer01 Zgłoś komentarz
            Oczywiście najwięcej do powiedzenia na ten temat mają stali napinacze, żal...
            • hbll Zgłoś komentarz
             Poniżej chyba wszyscy oceniają Jachlewskiego przez pryzmat przynależności klubowej. Jestem z Kielc - Siwy jest OK, jestem z Płocka - Siwy jest be. Każdy zawodnik ma prawo podjąć taką
             Czytaj całość
             decyzję jak Jachlewski, ale powinien liczyć się z jej konsekwencjami. Mnie, jako kibica naszej reprezentacji i Polaka, zachowanie Jachlewskiego w jakimś sensie obraża. Najchętniej widziałbym w tej kadrze jednak innych graczy - akurat na tej pozycji mamy kilku na zbliżonym poziomie i jest w kim wybierać. A jeśli nawet zmiennikiem Krajewskiego byłby Wiśniewski bez formy, to wolę jego, bo on mimo znacznie poważniejszych kontuzji zawsze poważnie traktował każde powołanie. Talant widzi to trochę inaczej, bo raz, że nie jest Polakiem i jakieś przesłanki patriotyczne ma jak sądzę głęboko w poważaniu, a dwa, że traktuje stanowisko selekcjonera ambicjonalnie i chce zrobić z kadrą wynik - pewnie gdyby mógł, to zrobiłby to tak jak zrobili w Katarze.
             • Maxi-102 Zgłoś komentarz
              To Talant...zaczyna robić cyrk z reprezentacji Polski....
              Zobacz więcej komentarzy (19)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×