37 klubów zgłosiło się do Ligi Mistrzów, Wisła walczy o "dziką kartę"

Aż 37 zespołów potwierdziło chęć udziału w rozgrywkach grupowych Ligi Mistrzów w sezonie 2016/17! Wśród nich są mistrz Polski i obrońca trofeum, Vive Tauron Kielce, oraz druga ekipa w kraju, Orlen Wisła Płock, która stara się o "dziką kartę".

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Trofeum za wygranie Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara / Trofeum za wygranie Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych

Oprócz płockiego klubu wniosek o przyznanie dodatkowego miejsca w Lidze Mistrzów złożyło aż 11 drużyn. Wśród nich są trzy ekipy z Francji - Montpellier Agglomeration HB, Saint Raphael Var HB i HBC Nantes oraz m.in. THW Kiel czy MOL-Pick Szeged. To, czy któraś z nich zostanie dopuszczona do udziału fazy grupowej rozgrywek lub zagra w turnieju kwalifikacyjnym dowiemy się 24 czerwca.

Pewne miejsca w fazie grupowej jest natomiast Vive Tauron Kielce, które bronić będzie trofeum. Oprócz kieleckiej drużyny, mistrza Polski w sezonie 2015/16, chęć rywalizacji w rozgrywkach wyrazili mistrzowie z 22 innych państw oraz wicemistrzowie Hiszpanii i Niemiec, którym przysługiwało takie prawo na podstawie Rankingu EHF. Nie oznacza to jednak, że każda z tych ekip może być pewna udziału w fazie grupowej rozgrywek. Mistrzowie Luksemburga, Izraela czy Finlandii wystąpią najpewniej w turnieju kwalifikacyjnym.

Podobnie jak przed rokiem, do zmagań dopuszczonych zostanie w sumie 28 klubów. Zachowany zostanie też podział na dwie 8-zespołowe i dwie 6-zespołowe grupy.

Grzegorz Tkaczyk: Polaków stać na medal olimpijski (źródło TVP)

Decyzję o przyznaniu "dzikich kart" podejmie Komitet Wykonawczy EHF, który będzie rozpatrywał poszczególne wnioski w oparciu o osiem kryteriów - halę, TV, pozycję w rozgrywkach krajowych, kibiców, dotychczasowe występy w europejskich pucharach, potencjał sponsorski, realizację przepisów i obowiązków EHF, nowe media.

Losowanie grup zaplanowane zostało na 1 lipca. Rozgrywki wystartują między 21 a 25 września.

25 drużyn zgłoszonych do rozgrywek na podstawie Rankingu EHF:
Achilles Bocholt (Belgia)
Mieszkow Brześć (Białoruś)
RK Prvo plinarsko društvo Zagrzeb (Chorwacja)
Bjerringbro-Silkeborg (Dania)
Riihimäki Cocks (Finlandia)
Paris Saint-Germain HB (Francja)
FC Barcelona Lassa (Hiszpania)
Naturhouse La Rioja (Hiszpania)
Maccabi CASTRO Tel Awiw (Izrael)
Red Boys Differdange (Luksemburg)
Vardar Skopje (Macedonia)
Rhein-Neckar Löwen (Niemcy)
SG Flensburg-Handewitt (Niemcy)
Elverum Handball (Norwegia)
Vive Tauron Kielce (POLSKA)
ABC/UMinho (Portugalia)
Czechowskije Miedwiedi (Rosja)
Dinamo Bukareszt (Rumunia)
Tatran Preszów (Słowacja)
Celje Pivovarna Lasko (Słowenia)
Kadetten Schaffhausen (Szwajcaria)
IFK Kristianstad (Szwecja)
Besiktas Mogaz JK Stambuł (Turcja)
HC Motor Zaporoże (Ukraina)
Telekom Veszprém (Węgry)

12 drużyn ubiegających się o "dziką kartę": Bregenz Handball (Austria) SKA Mińsk (Białoruś) Team Tvis Holstebro (Dania) Montpellier Agglomeration HB (Francja) HBC Nantes (Francja) Saint Raphael Var HB (Francja) Metalurg Skopje (Macedonia) THW Kiel (Niemcy) OIF Arendal (Norwegia) Orlen Wisła Płock (POLSKA) RK Gorenje Velenje (Słowenia) MOL-Pick Szeged (Węgry)

Mistrzowie, którzy zrezygnowali z udziału w Lidze Mistrzów:
HC Fivers WAT Margareten Wiedeń (Austria)
Talent M.A.T. Pilzno (Czechy)
Felippos Verias (Grecja)
RK Vojvodina Nowy Sad (Serbia)

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×