Movember w PGNiG Superlidze. Kluby powołały ambasadorów

Na początku listopada Fundacja Kapitan Światełko rozpoczęła Akcję Movember polegającą na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które prowokują do dyskusji.

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
Movember Materiały prasowe / Movember

Tematem rozmów ma być o rak jąder i prostaty, by uświadamiać panom, chłopcom ale też paniom, jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia. Zmiana wizerunku to dość odważne działanie, ale dla zawodników to nic trudnego.

Ze wszystkich 14 klubów zostali powołani ambasadorzy, którzy zapuszczają wąsy, jednocześnie zachęcając do tego znajomych i kibiców. Jak z wąsem radzą sobie zawodnicy? W NMC Górnik Zabrze idzie całkiem nieźle. Co bardziej spostrzegawczy kibice już dostrzegli delikatnie rysujące się wąsy u Rafała Glińskiego i Macieja Ścigaja. Ten drugi przyznaje, że na początku trochę oszukiwał, zapuszczając wąs wraz z brodą. - Ale cel jest ważniejszy, więc i wąs stracił "towarzystwo" - mówi.

Gliński dodaje, że choć jego wąs nie należy do najbardziej imponujących, jest o niego regularnie pytany. - I mówię o tym, że trzeba się badać, w walce z tą poważną chorobą. Mam nadzieję, że uda nam się dzięki tej akcji uświadomić choć jedną osobę - mówi.

Z Zagłębia Lubin wąsy zapuścił Nikola Dżono. - Całe Zagłębie Lubin zachęca wszystkich do dbania o swoje zdrowie, nie tylko w listopadzie, kiedy zapuszczamy wąsy, ale przez cały rok. Pamiętajcie, że zdrowie jest najważniejsze - mówi kapitan lubińskiej drużyny Mirosław Gudz.

ZOBACZ WIDEO Oświadczyny na macie. Zakończył walkę i... (źródło: TVP SA)
Paweł Wilk z SPR Stal Mielec tak bardzo zaangażował się w akcję, że zachęcił do niej nawet klubowego kierowcę autobusu.

Rak jądra dotyka głównie mężczyzn między 14 a 34 rokiem życia. Rak prostaty - już po 45 roku życia. I chociaż nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce, to mówienie o nich - a zwłaszcza o tych atakujących okolice intymne - jest tabu. Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99 procentach uleczalny. W przypadku nowotworów prostaty, radykalne leczenie można odroczyć w czasie monitorując i kontrolując nowotwór.

W ubiegłych latach Movember Polska zrealizowało dziesiątki spotkań i spędzili setki godzin rozmawiając na temat profilaktyki męskich nowotworów - podobnie jak ma to miejsce w listopadzie na całym świecie, dzięki obejmującemu już ponad 20 krajów ruchowi Movember. W tym roku w Polce realizują bezpłatne badania USG jąder dla mężczyzn w 9 galeriach handlowych w całej Polsce.

Mężczyźni też mogą mieć taki swój "mammobus" i korzystać z badań USG jąder. W Sandra Spa Pogoń Szczecin wąs w związku z akcją zapuszcza Arkadiusz Bosy. Wygląd "Alwara" niebawem ulegnie zmianie. Zamiast tradycyjnego zarostu i brody pojawi się całkiem konkretny wąs. Antonio Pribanić z KPR RC Legionowo nie miał najmniejszego problemu z tym, że na jego twarzy pojawi się gęsty zarost.

Klubowy Ambasador Meble Wójcik Elbląg Adrian Fiodor, porzucił na jakiś czas swój atrybut jakim jest broda i postanowił zapuścić wąsa! Podobno ma to być konkretny zaczes i zakrętas! Kapitan Gwardii Opole Mateusz Jankowski także zaprasza do udziału w akcji Movember. Damian Kostrzewa z Wybrzeża Gdańsk ma już wąsa, nie jest zbyt okazały, ale się stara. Udało mu się namówić do akcji trzech kolegów z zespołu - Marka Podobasa, Jacka Suleja i Mateusza Wróbla.

Kostrzewa utworzył na swoim fanpage'u album i będzie tam publikował nadesłane zdjęcia od kibiców. A  Stanisław Makowiejew  z Piotrkowianina namówił już trzech kolegów do zapuszczania wąsów - jemu samemu też idzie całkiem nieźle.

Informacja prasowa

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×