Vive Tauron - Azoty. Mistrzowie urwali się ze stryczka. Kapitalne widowisko w Kielcach

Wielki mecz w Hali Legionów w Kielcach! Gospodarze, Vive Tauron, w hicie 12. kolejki dopiero po dogrywce pokonali Azoty Puławy 39:38, choć byli o krok od sensacyjnej porażki w regulaminowym czasie gry.

Marcin Górczyński
WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara

W ostatnich dniach obrodziło hitami Superligi. Formę najlepszych - Vive Tauronu i Orlen Wisły Płock - sprawdził już MMTS Kwidzyn. Raptem pięć dni później mistrzów Polski z Kielc czekało jeszcze poważniejsze wyzwanie. KS Azoty Puławy, zespół, który na dobre dołączył do grona potentatów Superligi.

12 minut i prowadzenie 10:6. Brzmi znajomo? Podobnie przebiegał niedawny mecz z MMTS-em. Puławianie z różnym skutkiem próbowali uruchomiać Bartosza Jureckiego. Vive było jednak przygotowane na ten wariant. Odcinali weterana od podań, a gdy już obrotowy stawał oko w oko z Filipem Iviciem, to Chorwat dokonywał cudów. Zdecydowanie lepszą skutecznością popisywał się Julen Aguinagalde. Hiszpan oszukiwał Walentyna Koszowego, wcześniej kręcąc piruety na kole i gubiąc opiekę.

Twarda defensywa, będąca przeważnie silnym punktem Azotów, tym razem kulała. Dean Bombac i Mariusz Jurkiewicz z łatwością znajdowali wolny korytarz. Jeżeli indywidualne wejścia nie kończyły się bramką, to po chwili i tak kielczanie wykonywali wyrok z linii siódmego meta. Po swoich szarżach rozgrywający siłą rozpędu wpychali w pole bramkowe obrońców z Puław i sędziowie mogli podjąć tylko jedną decyzję.

Największy problem zawodników Marcina Kurowskiego leżał gdzie indziej. Gdyby koledzy zachowywali zimną krew, to Krzysztof Łyżwa zapisałby na swoim koncie kilka asyst z najwyższej półki. Puławianie nabijali jednak statystyki Iviciovi i ... Mateuszowi Jachlewskiemu. Po paradach Chorwata skrzydłowy Vive startował do kontr i tylko raz Koszowy nie dał się pokonać.

Po przerwie mecz się wyrównał. Brązowi medaliści Superligi nie tracili już notorycznie piłek, odważne decyzje rzutowe podejmował Łyżwa. Zmiennikowi Koszowego, Wadimowi Bogdanowowi, otuchy dodały interwencje z początku drugiej połowy, a kielczanom zdobywanie bramek przychodziło z coraz większym trudem.

Po cichu Azoty wracały do meczu. W 42 minucie Nikola Prce zmniejszył stratę do dwóch goli. Przyjezdni zwietrzyli szansę. Swoją drużynę napędzał znakomity Bogdanow, a na 10 minut przed końcem do upragnionego remisu doprowadził Adam Skrabania (29:29)! Jeszcze przed przerwą w taki rozwój wypadków wierzyli tylko niepoprawni optymiści.

Zaczęły się nerwy. Gubił się Prce, poprzeczkę w świetnej sytuacji obił Rafał Przybylski. Gospodarzom także zdarzały się wpadki. Presję na rozgrywających wywierał Leos Petrovsky, który rozruszał pasywnych kolegów z linii defensywnej. Wynik wciąż oscylował wokół remisu i każdy scenariusz wchodził w rachubę. Zwłaszcza, gdy przy stanie 32:31, na dwie minuty przed końcem, sędziowie odesłali na ławkę Mateusza Kusa i w ostatniej akcji kielczanie stracili piłkę!

Azoty stały przed historyczną szansą. Zwycięstwo leżało na ziemi i wydawało się, że schylił się po nie Przybylski, który trafił na 12 sekund przed końcem. Kielczanie dokonali jednak niemożliwego. Nie układała im się ostatnia akcja, do tego Bogdanow odbił rzut Jurkiewicza i tylko rozpaczliwe pchniecie Aguinagalde do pustej bramki uratowało gospodarzy przed sensacyjną porażką. Równo z syreną.

Sensacyjny sukces odjeżdżał. Na początku dogrywki posypały się bowiem kary dla przyjezdnych. Przez minutę czterech puławian próbowało urwać się od indywidualnego krycia. Specjalistą od sytuacji kryzysowych okazał się jednak Prce, który wyzwał na korespondencyjny pojedynek Jurkiewicza. Na indywidualną akcję Deana Bombaca już jednak nie odpowiedział. Ivić zatrzymał kapitalnie dysponowanego Bośniaka i dał zespołowi zwycięstwo po wielkim meczu.