Puchar Niemiec: faworyci nie zawiedli. Flensburg, Kiel i Rhein-Neckar w Final4

SG Flensburg-Handewitt, THW Kiel oraz Rhein-Neckar Loewen wywalczyły w środę awans do turnieju Final4 Pucharu Niemiec. Dzień wcześniej jako pierwsza kwalifikację uzyskała drużyna Andrzeja Rojewskiego, SC DHfK Lipsk.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Mattias Andersson Getty Images / Sascha Klahn / Na zdjęciu: Mattias Andersson

Najtrudniejsze zadanie miał w środę Flensburg, któremu przyszło zmierzyć się z MT Melsungen. "Wikingowie" na rozstrzygnięcie losów spotkania potrzebowali ponad trzy kwadranse. Początkowo drużyna Ljubomira Vranjesa nie była w stanie zbudować sobie przyzwoitej przewagi, a z czasem to goście zaczęli przejmować inicjatywę. Tuż po zmianie stron prowadzili nawet 19:17.

Losy meczu rozstrzygnęło pojawienie się w bramce Flensburga Kevina Moellera, który w ciągu pół godziny zanotował osiem parad i miał 44-procentową skuteczność interwencji. Dzięki jego postawie "Wikingowie" przełamali w końcu rywali i w 47. minucie prowadzili już 27:23.

Flensburg po raz 13. w historii, a siódmy z rzędu awansował do półfinału Pucharu Niemiec. Po raz 10. w turnieju Final4 zagra z kolei Rhein-Neckar Loewen, które pewnie pokonało w środę HBW Balingen-Weilstetten 32:25.

Mecz od samego startu przebiegał pod dyktando "Lwów". Gracze Nikolaja Jacobsena spotkanie rozpoczęli od prowadzenia 4:0, a potem poleciało już z "górki" - 7:2, 10:4, 17:10 do przerwy, a tuż po wznowieniu gry nawet i 19:10. Wynik mistrzom Niemiec trzymali bramkarz Mikael Appelgren (14 interwencji, 44-procentowa skuteczność) oraz rozgrywający Kim Ekdahl Du Rietz, Andy Schmid i Alexander Petersson (19 bramek). Balingen było bezradne.

Niespodziewane problemy z drugoligowym TSG Lu-Friesenheim miało natomiast THW Kiel. "Zebry" do przerwy tylko remisowały 14:14, choć to i tak nie był zły wynik dla drużyny Alfreda Gislasona, bo kilka minut wcześniej przegrywali jeszcze 11:14. Tak jak we Flensburgu, tak i tu losy meczu odmieniła zmiana bramkarza - w 23. minucie między słupkami zameldował się Niklas Landin i Kiel zaczęło gonić rywala.

W drugiej połowie "Zebry" były bezlitosne dla Friesenheim. W 32. minucie było już 16:14, a kwadrans przed końcem meczu 21:16. Od tego momentu THW spokojnie kontrolowało wynik, a Landin notował kolejne interwencje. W sumie odbił 9 na 19 rzutów rywali (45-procentowa skuteczność).

Półfinałowe pary rozlosowane zostaną w ten weekend przy okazji meczów Bundesligi. Turniej Final4 odbędzie się w Hamburgu w dniach 8-9 kwietnia 2017.