MŚ 2017. Macedończycy wzięli rewanż za Gdańsk. 12 bramek Łazarowa!

Reprezentacja Macedonii zwyciężyła Tunezję 34:30 (13:14) w drugim meczu grupy B mistrzostw świata piłkarzy ręcznych. Spotkanie było małym rewanżem za kwietniową porażkę Macedonii podczas kwalifikacji do igrzysk w Rio.

Daniel Kordulski
Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017

Macedończycy rozpoczęli mecz od mocnego uderzenia. Animuszu starczyło im jednak tylko na pierwszych kilka minut, po których prowadzili 2:0. W 9 min. to reprezentacja Tunezji, rzucając trzy kolejne bramki z rzędu, wyszła po raz pierwszy na prowadzenie. W kolejnych akcjach obie ekipy wymieniały ciosy i żadna z nich nie była w stanie odskoczyć na przewagę większą niż jedno trafienie. Po kwadransie gry było 7:7.

reprezentacji Macedonii prym wiedli Kirył Łazarow (tradycyjnie) oraz równie skuteczny tego dnia obrotowy, Stojancze Stoiłow. Ich dobra gra, wspierana jeszcze przez skrzydłowego Dejana Manaskowa, pozwoliła w końcu odskoczyć Tunezyjczykom na dwie bramki (10:8 w 19 min.). Wydawało się, że szczypiorniści z czarnego lądu dostali lekkiej zadyszki.

Nic bardziej mylnego. W bramce uaktywnił się doświadczony Makrem Missaoui, który udanymi interwencjami motywował swoich kolegów z pola do lepszej gry. Czynił to na tyle skutecznie, że w 25 min. po dwóch bramkach z rzędu Issama Teja, Tunezyjczycy wrócili na prowadzenie (12:11). Minimalną przewagę wicemistrzowie Afryki utrzymywali także do przerwy.

Po zmianie stron ofensywa reprezentacji Tunezji trwała nadal. W 35 min prowadzili już 20:16. Dwie bramki padły do pustej macedońskiej bramki, której nie zdążył obstawić schodzący na ławkę przy grze w ataku, Kirył Kolew. Wynik po stronie ekipy z półwyspu bałkańskiego trzymał niezawodny Łazarow. U Tunezyjczyków w ataku brylował z kolei skuteczny Oussama Boughanmi.

Kilka minut dekoncentracji pozbawiło ich jednak długo budowanej przewagi, kiedy to podopieczni Lino Cervara odrobili stratę czterech bramek. W 46 min. niezawodny Stoiłow doprowadził bowiem do remisu 25:25. Na odzyskanie prowadzenia przyszło im czekać kolejne sześć minut. Opłaciło się jednak, bo przyciśnięci do muru gracze z Tunezji mylili się coraz częściej.

Ostatnie pięć minut to już dominacja Macedończyków, którzy spokojnie wypunktowali rywala. Graczem meczu został nie kto inny, tylko Kirył Łazarow - zdobywca dwunastu bramek. Do magicznej granicy tysiąca trafień brakuje mu już tylko siedmiu.