MŚ 2017. Paryskie wakacje Szwedów. Pogrom reprezentacji Bahrajnu

Reprezentacja Szwecji rozgromiła Bahrajn 33:16 (17:5) w drugim spotkaniu grupy D mistrzostw świata piłkarzy ręcznych. Dominacja ekipy z kraju Trzech Koron ani przez moment nie podlegała dyskusji.

Daniel Kordulski
Jerry Tollbring Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / J. CROSNIER / Na zdjęciu: Jerry Tollbring

Spotkanie od początku było mocno jednostronne. Po dziewięciu minutach Szwedzi prowadzili 5:0, a o czas poprosił trener reprezentacji Bahrajnu. Dopiero jego wskazówki pozwoliły na zdobycie pierwszej bramki - ku uciesze publiczności - w dodatku przy grze w osłabieniu. Wcześniej wicemistrzowie Azji razili nieskutecznością w ataku, mając wyraźne problemy z przebiciem się przez defensywę Skandynawów. Mnóstwo udanych interwencji zanotował też golkiper Żółto-Niebieskich, Mikael Appelgren. Jego skuteczność wynosiła w tym czasie 88 procent!

Jedyną jasną postacią w ekipie z Bahrajnu był vis a vis Appelgrena, Mohamed A. Husain Abdulla, który ratował swoich kolegów przed blamażem. Ci jednak niemiłosiernie szarpali się w ataku, a drugie trafienie zanotowali dopiero w 18. minucie (8:2). Jedynie co czwarty rzut lądował w bramce reprezentacji Szwecji. W jej szeregach wyróżniał się z kolei skuteczny w swoich poczynaniach lewoskrzydłowy, Jerry Tollbring (7 bramek w pierwszej połowie).

Bezradność Azjatów w ofensywie była porażająca. Do przerwy trafili zaledwie pięć z dwudziestu czterech rzutów z gry! Szwedzi nie rozgrywali jakiegoś wybitnego spotkania, ale na tle tak fatalnie grającego rywala, zdołali sobie wypracować przewagę aż dwunastu bramek.

Po zmianie stron na parkiecie paryskiej hali Accorhotels Arena obowiązywała stara łacińska maksyma - nihil novi. Podopieczni Kristjana Andressona drugą połowę rozpoczęli od runu 5:1. Cuda w bramce Szwedów wyczyniał drugi z golkiperów, Andreas Palicka. Jego koledzy z pola pokazali w końcu kilka efektownych akcji, owacyjnie przyjętych przez widownię. Po kwadransie drugiej połowy było już 25:10.

Poczynania ekipy znad Zatoki Perskiej wciąż przypominały przysłowiowe walenie głową w mur. Dopiero w ostatnich piętnastu minutach rozluźnieni Szwedzi pozwolili rywalom nieco zmniejszyć straty. Graczem meczu wybrano rozgrywającego Żółto-Niebieskich, Jima Gottfridssona.