MŚ 2017: Katar znowu dopadł reprezentację Argentyny. Blamaż Albicelestes do przerwy

Reprezentacja Kataru wygrała 21:17 (9:2) z Argentyną w ostatnim meczu 3. kolejki grupy D. mistrzostw świata szczypiornistów. Do przerwy brązowi medaliści mistrzostw Ameryki zdołali rzucić rywalom zaledwie dwie bramki!

Daniel Kordulski
Rafael Capote Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / J. CROSNIER / Na zdjęciu: Rafael Capote

Po dwóch bolesnych porażkach, z Danią i Szwecją, reprezentacja Argentyny liczyła na pierwsze turniejowe zwycięstwo. Katarczycy, aktualni wciąż wicemistrzowie globu, są tylko cieniem drużyny, która dwa lata temu, w kontrowersyjnych okolicznościach, wywalczyła na własnym terenie srebrne medale. Po porażce z Egiptem i zwycięstwie nad Bahrajnem, wygrana nad Amerykanami było im niezbędna by liczyć się w walce o 1/8 finału światowego czempionatu.

Smaczku rywalizacji katarsko-argentyńskiej dodawał też fakt, że podczas igrzysk w Rio obie drużyny także grały w jednej grupie. Po bezpośrednim pojedynku, wygranym 22:18, Reprezentacja Kataru kosztem Argentyńczyków awansowała do 1/4 finału. Obie drużyny spotykają się z resztą ostatnio nader często. Podczas turnieju w hiszpańskim Irunie, Katarczycy także pokonali Albicelestes (30:25).

I tym razem zaczęło pomyślnie dla Azjatów. Dość powiedzieć, że Argentyńczycy pierwszą bramkę zdołali zdobyć dopiero w 13 min. Spora w tym zasługa obrony podopiecznych Valero Rivery z Danijelem Sariciem w bramce, na czele. Trzecia drużyna mistrzostw Ameryki sama też myliła się co chwila w ataku. Ich skuteczność w tym elemencie była dramatycznie słaba. Przez 25 min. pierwszej połowy trafili zaledwie jeden rzut! W tym momencie Katarczycy prowadzili już 8:1.

Do przerwy wynik był iście hokejowy. Wicemistrzowie świata prowadzili 9:2! Ich gra też nie zachwycała, ale żenujący, w tej części gry, Argentyńczycy nie potrafili tego wykorzystać, co chwile tracąc piłkę w ataku. Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że Sarić miał po 30 minutach skuteczność na poziomie 71 procent, broniąc pięć z siedmiu rzutów. Swoistego rodzaju rekord ustanowili gracze z Argentyny, trafiając ze skutecznością 13 proc. (2 celne z 15 rzutów)!

Po przerwie podopieczni Eduardo Gallardo już po pięciu minutach zdobyli tyle bramek co przez pierwsze trzydzieści. Katarczycy jednak też nie zasypiali gruszek w popiele i prowadzili już wówczas 13:4. W katarskim ataku skuteczny był zwłaszcza rozgrywający Kamal Aldin Mallash. On i jego koledzy tylko pilnowali wypracowanej przewagi (16:7 w 45 min.). W tym czasie Albicelestes spudłowali dwa karne pod rząd.

Wśród graczy z Ameryki Południowej wyróżniał się jedynie walczący ambitnie lewoskrzydłowy, Federico Fernandez. Zawodził natomiast nieskuteczny jego imiennik - Pizarro. W ostatnim kwadransie nastąpił jednak zryw Argentyńczyków. Przez osiem minut rzucili 8 bramek i w 57 min. przegrywali tylko 18:14. Wicemistrzowie świata zdołali jednak opanować w porę sytuację i ostatecznie dowieźli wygraną do końca. Ich rywale mogli zaś mieć niewielką satysfakcję, z faktu, że nie oddali wygranej bez walki i choć trochę zmyli plamę z pierwszej połowy.