MŚ 2017. Wielkie emocje w Metz! Islandia uciekła spod topora i zremisowała z Macedonią

W ramach mistrzostw świata piłkarzy ręcznych doszło w grupie B do emocjonującego starcia Macedończyków z Islandią. Ekipa Kiryła Łazarowa w końcówce spotkania podkręciła tempo i urwała skandynawskiej ekipie punkt. (27:27)

Małgorzata Boluk
PAP/EPA
Mało brakowało, a Islandia pożegnałaby się z udziałem w mistrzostwach świata we Francji. Mimo iż dominowała przez niemal cały mecz, w końcówce dała się dogonić Macedończykom i pozwoliła im na minutę przed końcem objąć prowadzenie. Wynik spotkania uratował precyzyjnym rzutem z dziewiątego metra Runar Karason.

Ale zacznijmy od początku. A należał on do Kiryła Łazarowa i spółki, która po pięciu minutach gry prowadziła cztery do zera. Team Lino Cervara nie cieszył się długo z prowadzenia. Skandynawski zespół obudził się z letargu, rzucił pięć bramek z rzędu i objął prowadzenie. Od tego momentu w Metz zaczęła dominować ekipa szkoleniowca Geira Sveinssona.

W drugiej części spotkania Islandia podkręciła tempo i zaczęła powiększać zaliczkę wywalczoną w pierwszej połowie. Po trafieniach Bjarki Mar Elissona przewaga graczy w białych trykotach wzrosła w 35. minucie starcia do czterech bramek.

Im szybciej Macedonia chciała odrobić straty, tym więcej popełniała błędów, dlatego wszelkie próby kończyły się fiaskiem. Przełom nadszedł w 48. minucie po rzucie Dejana Manaskowa. Skrzydłowy pobudził swój zespół do walki i kilka akcji później tablica wyników wskazywała już remis. Na 180 sekund przed ostatnim gwizdkiem szala zwycięstwa przechyliła się na stronę zawodników Lino Cervara i wydawało się, że Islandia pożegna się z MŚ 2017. Nic bardziej mylnego. Z pomocą przyszedł wówczas wyżej wspomniany Runar Karason, dzięki któremu Skandynawowie pozostają w grze.

Macedonia - Islandia 27:27 (13:15)

Macedonia: Kolew (13/37 - 35%) - Manaskow 5, Stoilow 3, Łazarow 7, Mitkow, Drogriszki 1, Taleski 1, Mirkułowski 1, Markoski 1, Georgiewski 6, Łazarow 1, Ojleski, Neloski 1, Peszewski.