MŚ 2017. Klasyfikacja końcowa. Polska najgorszą drużyną z Europy na mistrzostwach

25. mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn Francja 2017 dobiegły końca. Wywalczony przed dwoma laty tytuł obronili szczypiorniści reprezentacji Francji. Polacy turniej zakończyli na 17. miejscu, jako najgorsza drużyna z Europy.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
PAP / PAP/Adam Warżawa
W finałowym meczu mundialu Trójkolorowi pokonali Norwegów 33:26 (18:17). To ich szósty tytuł w historii. Pierwszy wywalczyli w 1995 roku. Spośród dwunastu turniejów mistrzowskich rozegranych od tego momentu wygrali dokładnie połowę.

Oprócz Francuzów i Norwegów z medalem mistrzostwa zakończyli Słoweńcy. Dla nich i dla Skandynawów to pierwsze krążki w historii. Norwegowie nigdy wcześniej nie grali o medale, a Słoweńcy przed czterema laty dotarli do półfinału mistrzostw w Hiszpanii, ale przegrali tam oba decydujące mecze.

Słaby wynik na mistrzostwach we Francji zanotowali mistrzowie olimpijscy Duńczycy oraz brązowi medaliści z Rio i aktualni mistrzowie Europy Niemcy. Obie drużyny, mimo że na mistrzostwa pojechały w najsilniejszych składach, odpadły już w 1/8 finału. Pierwsi ulegli Węgrom, a drudzy - reprezentacji Kataru.

Spośród wszystkich europejskich zespołów najsłabszy wynik osiągnęli Polacy. Żadna inna drużyna nie była jednak we Francji tak osłabiona i przebudowana. Biało-Czerwoni na mistrzostwach zagrali bez Karola BieleckiegoKrzysztofa Lijewskiego i Sławomira Szmala, którzy zakończyli grę w kadrze oraz kontuzjowanych Michała Jureckiego, Kamila Syprzaka i Piotra Wyszomirskiego. W zespole Dujszebajewa było w sumie aż 10 debiutantów.

Mimo wielkich zmian kadra postawiła się wszystkim grupowym rywalom, w tym późniejszym finalistom Norwegom i Francuzom. Wygrana z Japonią przy jednoczesnych porażkach z Rosją i Brazylią nie wystarczyły jednak, by Polacy zagrali w 1/8 finału. Turniej kończyli rywalizując o Puchar Prezydenta, gdzie pokonali Tunezję i Argentynę i do kraju wrócili z trofeum.

Kolejne mistrzostwa świata rozegrane zostaną w 2019 roku w Niemczech. Eliminacje zaplanowane są na czerwiec 2018. Bezpośredni awans wywalczy ponadto przyszłoroczny mistrz Europy lub - jeśli będą to Francuzi - wicemistrz.