El. ME 2018. Niespodzianka, Czarnogórcy lepsi od Szwedów, Rosjanie uciekli spod topora

Czarnogóra blisko mistrzostw Europy. Vuko Borozan i koledzy niespodziewanie ograli Szwedów 28:24. Losy awansu rozstrzygną się jednak w ostatniej kolejce, bowiem Rosjanie rzutem na taśmę pokonali Słowaków 25:24.
Marcin Górczyński
Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / Na zdjęciu: Lukas Nilsson

Do tej pory Szwedzi w eliminacjach odprawiali z kwitkiem kolejnych przeciwników, ale po wywalczenie kwalifikacji trener Kristjan Andresson dokonał kilku roszad personalnych. Zmiany odbiły się na jakości gry Trzech Koron. Przed przerwą Szwedzi rzucili Czarnogórcom zaledwie siedem bramek, a do tej pory byli jedną z najskuteczniejszych drużyn kwalifikacji.

Reprezentacja z Bałkanów nie czekała biernie na rozwój wypadków i dopomogła szczęściu. Vuko Borozan zachwycał jak podczas niedawnego Final4 Ligi Mistrzów i właściwie w pojedynkę budował przewagę. Rozgrywający Vardaru Skopje rzucił Szwedom 10 bramek.

Co zwycięstwo Czarnogórców oznacza dla układu tabeli? Otóż w ostatnim meczu z Rosją będą musieli wywalczyć tylko punkt, by zagrać na mistrzostwach. Niewiele brakło, a szampany strzeliły już po zwycięstwie ze Szwecją.

Sborna męczyła się ze Słowakami i na minutę przed końcem meczu była nad przepaścią. Nasi południowi sąsiedzi odskoczyli w końcówce na dwa trafienia, Rosjanie rozpoczęli pogoń, ale remis wciąż oznaczał odpadnięcie z walki o wyjazd na ME 2018. Kolegów, trenera Dmitrija Torgowanowa i kibiców uszczęśliwił jednak Daniił Sziszkariew. Skrzydłowy Vardaru przy wyniku 24:24 przejął piłkę i pomknął w stronę słowackiego pola bramkowego. Trafił, podobnie jak kilkanaście sekund wcześniej, gdy doprowadzał do remisu.

Rosjan w ostatniej kolejce urządza tylko zwycięstwo, nawet jednobramkowe. Przy identycznym dorobku o awansie zdecyduje bilans bezpośrednich spotkań, a ten Sborna miałaby wówczas lepszy. W pierwszej konfrontacji padł bowiem remis 27:27.