MŚ 2017 juniorów: katastrofa, Polacy przegrali wygrany mecz!

Spory niedosyt zamiast olbrzymiej niespodzianki. Polscy szczypiorniści zmarnowali osiem bramek przewagi i w swoim trzecim meczu na mistrzostwach świata juniorów przegrali z Chorwatami. Na awans do 1/8 finału muszą jeszcze poczekać.

Marcin Górczyński
Młodzieżowa reprezentacja Polski w piłce ręcznej Materiały prasowe / ZWIĄZEK PIŁKI RĘCZNEJ W POLSCE / Młodzieżowa reprezentacja Polski w piłce ręcznej

To był pierwszy poważny test dla naszych juniorów na turnieju w Gruzji. Nie można deprecjonować wcześniejszych triumfów z Brazylią i Argentyną, ale dopiero po spotkaniu z chorwackimi wicemistrzami Europy mieliśmy poznać rzeczywistą siłę naszej kadry.

Jeżeli weźmiemy pod lupę tylko pierwszą połowę, to Biało-Czerwoni zachwycali. Ponownie świetne zawody rozgrywał bramkarz Marek Bartosik, defensorzy wymuszali na Chorwatach błędy i do kontr ruszał Piotr Jarosiewicz. Skrzydłowy Azotów Puławy trafił też z nominalnej pozycji, po przeciwnej stronie bramki dokładał Alan Guziewicz. Mogła się podobać współpraca naszej drugiej linii z Aleksandrem Olkowskim w środku i Maciejem Zarzyckim w lewym sektorze. Przecieraliśmy oczy ze zdumienia. To Polacy wyglądali jak wicemistrzowie Europy i pogrom wisiał w powietrzu. Chorwaci nie istnieli.

Nic nie zapowiadało klęski, bo tylko tak można nazwać roztrwonienie dziesięciu bramek (23:13 w 34 minucie). Polacy od tego czasu stanęli. Nie potrafili poradzić sobie z wysuniętą obroną 5:1, od czasu do czasu przedzierał się jedynie Zarzycki. Większość rzutów padało łupem chorwackiego bramkarza bądź odbijało się od bloku. Hrvatska wychodziła z kontrami i nie pomagały nawet interwencje Bartosika.

Przewaga topniała w oczach, ale największy kryzys przyszedł w końcówce. W 48 minucie juniorzy mogli jeszcze wierzyć w sukces (28:25). Z akcji na akcję wyglądali jednak gorzej. Ivan Martinović i Halil Jaganjac znaleźli sposób na polską defensywę, co gorsze, Biało-Czerwoni przez 12 ostatnich minut nie zdołali pokonać golkipera rywali! Chorwaci spokojnie odpowiadali i w 57 minucie byli już pewni zwycięstwa (31:28). Polacy w niewytłumaczalny sposób stracili bardzo cenny sukces.

Po porażce nie ma jeszcze wielkich powodów do zmartwień, bowiem dwa zwycięstwa z Brazylią i Argentyną postawiły naszych szczypiornistów w niezłej sytuacji. Przed zawodnikami Dariusza Tomaszewskiego jeszcze dwa mecze - z nieprzewidywalną Koreą Południową i Portugalczykami. Jeden triumf zapewni Biało-Czerwonym miejsce w 1/8 finału.