Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Maciej Wojs: Kowal zawinił, a Cygana powiesili (komentarz)

NMC Górnik Zabrze nie puścił Marka Daćki i Mateusza Korneckiego na zgrupowanie reprezentacji Polski, więc Komisja Dyscyplinarna ukarała klub, a zawodników zawiesiła na trzy miesiące. To najniższa możliwa kara. Ale i zarazem drakońska.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Marek Daćko Materiały prasowe / KRZYSZTOF KUROŃ / NMC GÓRNIK ZABRZE / Na zdjęciu: Marek Daćko

Drakońska z punktu widzenia zawodników oczywiście, bo 15 tysięcy złotych, które ZPRP nałożył na Górnika, to dla prezesa tego klubu Bogdana Kmiecika co najwyżej drobne. I choć zabrzanie przez trzy miesiące będą musieli radzić sobie bez obu liderów, to na samym zawieszeniu bardziej niż klub ucierpią Daćko i Kornecki.

Obaj cierpią zresztą od początku konfliktu, bo już na starcie znaleźli się w sytuacji, z której nie mogli dobrze wybrnąć. Wyjazd na kadrę wbrew woli Górnika skończyłby się dla nich finansową karą w klubie. Pozostanie w Zabrzu dało im trzy miesiące zawieszenia od ZPRP.

Oto ile warta jest lojalność.

Rozumiem, co w tej sytuacji chciał osiągnąć Górnik. Kmiecik zainwestował spore pieniądze w sprowadzenie do Zabrza Rastislava Trtika, a ten chce wykorzystać każdy dzień na przekazanie drużynie swojego pomysłu na grę. Trudno się więc dziwić, że zgrupowanie kadry w środku przygotowań, a przy tym wyjazd dwóch kluczowych graczy jego ekipy, mogły się Czechowi nie spodobać.

ZOBACZ WIDEO: Pierwszy gol Piotra Chrapkowskiego w Bundeslidze. Piotr Wyszomirski solidny w starciu z RNL

Rozumiem też Piotra Przybeckiego, dlaczego właśnie w takim terminie zorganizował zgrupowanie. Kadra jest w potrzebie, czasu do prekwalifikacji do MŚ 2019 nie ma za wiele i każde jej spotkanie jest na wagę złota. Tym bardziej, że przecież wyniki reprezentacji to siła napędowa całej dyscypliny.

W końcu, rozumiem też dlaczego Komisja Dyscyplinarna wyegzekwowała wobec klubu i zawodników karę. Musiała. Gdyby sprawę zamiotła pod dywan, pokazałaby nie tylko swoją słabość, ale też że regulamin dyscyplinarny jest wart mniej niż zeszłoroczny śnieg.

Szkopuł tej sprawy leży nie w zachowaniu klubu czy decyzji Komisji Dyscyplinarnej, a w przepisie, bo ten, w myśl przysłowia "Kowal zawinił, a Cygana powiesili", karze przede wszystkim niewinnych graczy.

15 tysięcy złotych to dla klubu pokroju Górnika równowartość jednomiesięcznej pensji przyzwoitej klasy zawodnika. Trzy miesiące zawieszenia - nawet skrócone po odwołaniu o połowę - to dla Daćki i Korneckiego (reprezentantów Polski!) nie tylko brak grania i wypadnięcie z meczowego rytmu, ale przede wszystkim obniżenie wartości rynkowej. Dla obu to ostatni rok kontraktu w Zabrzu. Jeśli zawieszenie zaważy na ich dyspozycji w sezonie, a co za tym idzie ewentualnym transferze, to czy ktoś z Komisji lub klubu będzie im w stanie zadośćuczynić za osobiste przepychanki?

Nie przekonują mnie tłumaczenia Komisji, że nie skreślając Daćki i Korneckiego z listy członków kadry narodowej (mimo zawieszenia mogą grać w reprezentacji), wyszła im na przeciw. To wyłącznie pokaz siły i cofnięcie klubu na jego miejsce w szeregu. A zawodnicy są tylko tłem.

Tu zresztą pojawia się druga istotna kwestia. Absurdem jest, że zgodnie z przepisami EHF i IHF, polskie kluby mogą zablokować wyjazd zagranicznych graczy na zgrupowania, jeśli te odbywają się poza terminem ustalonym przez EHF lub IHF. Względem krajowych zawodników nie mają natomiast nic do gadania.

Górnik pewnie jeszcze przez chwilę będzie się przepychał z Komisją Odwoławczą i poprosi o zmniejszenie lub likwidację kary dla Daćki i Korneckiego. Jeśli to się nie uda, to sami zawodnicy po 45 dniach złożą odwołanie o zawieszenie dalszej kary. I najpóźniej wtedy zgodę dostaną, ale to nie powinno kończyć sprawy. ZPRP musi przemyśleć, czy w takich sytuacjach przepis powinien karać czy może chronić zawodników. Tym bardziej, że ciche głosy sprzeciwu wobec kolejnego zgrupowania (kilka dni po starcie ligi), napływały w ostatnich dniach z dwóch dużych ośrodków. Teraz pewnie ucichną, choć zobaczymy na jak długo.

Maciej Wojs

Czy ZPRP powinien zmienić przepis dotyczący karania zawodników za to, że klub zablokował im możliwość udziału w zgrupowaniu reprezentacji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (8)
 • Handball_for_ever Zgłoś komentarz
  Uważam że taka decyzja jest idiotyczna !! Nie przynosi niczego dobrego żadnej ze stron !! Powodowane błednym rozumieniem władzy przez ZPRP. Pokazuje to niestety wąskie horyzonty naszych
  Czytaj całość
  działaczy. Pytanie gdzi w tym wszystkim jest Trener Przybecki ? Pasuje mu ta decyzja ? Powinien ująć się za zawodnikami. Oczywiście postawa klubu Górnika jest zła i taki sygnał powinen zostać jasno wysłany. Dlaczego tak drastycznie ukarano zawodników, do tego nie dająć im szans na poprawę ?? Powinni dostać szansę na przyjazd na zgrupowanie i kary powinny zostać cofnięte. Kara na klub powinna zostać w mocy i konic tematu. Zgadzam się z autorem tekstu. Tytuł świetnie oddaje to co się wydarzyło.
  • Osiedle Czaszki Zgłoś komentarz
   Takie bzdurne przepisy powodują, że kluby ściągają coraz więcej zawodników z zagranicy. Najczęściej nie są to reprezentanci kraju, więc nie ma problemu z powoływaniem na kadrę w ich
   Czytaj całość
   krajach. Kto na tym traci, kto zyskuje? W drużynie nikt z ZPRP nie miesza w terminach i przygotowaniach! Cała ekipa przygotowuje się do sezonu bez zawirowań i zgodnie z wizją trenera. Jednocześnie mniej młodych zawodników dostaje szanse w klubach na grę w Superlidze i rozwój! O co chodzi? ZPRP chodzi chyba o to żeby kluby ściągały więcej zawodników z zagranicy... Dziwny regulamin pozwala karać tych, którzy nie zawinili!
   • monti34 Zgłoś komentarz
    Jestem zdania, że powinno się teraz Komisje ukarać za głupie kary. Po 5000 zł i zawiesić na okres 6 miesięcy z tym że mogą odwołać się ale po okresie minimum roku i wpłacie kaucji
    Czytaj całość
    10000 zł
    • Cbc Zgłoś komentarz
     W tej kwestii akurat w 100% zgadzam się z red. Wojsem.
     • zab.66 Zgłoś komentarz
      zprp powinien zawiesić wykonanie kary dyskwalifikacji. To byłby aktualnie jedyny sensowny ruch w tej sytuacji... ale nie wiem czy będzie ich na to stać.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×