PGE Vive Kielce bezkonkurencyjne na starcie. Karuzela transferowa Ligi Mistrzów

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / TOMASZ FĄFARA / Na zdjęciu: Blaż Janc
WP SportoweFakty / TOMASZ FĄFARA / Na zdjęciu: Blaż Janc
zdjęcie autora artykułu

Żaden klub z Europy nie dokonał tak spektakularnych transferów jak Vive Kielce. Mistrzowie Polski wygrali wyścig po gwiazdy światowego formatu. Konkurenci nie przespali jednak okresu transferowego. W najlepszych klubach sporo się zmieniło.

Cisza przed burzą w Skopje?

Gdyby nie list właściciela klubu Siergieja Samsonenki, napisalibyśmy, że w stolicy Macedonii lato minęło spokojnie. Jedna zaplanowana od dawna zmiana (Dainis Kristopans za Alexa Dujszebajewa), pożegnania z niezbyt przydatnymi Petarem Angełowem i Aleksandrem Derewieniem. I to by było na tyle. O emocje zadbał za to rosyjski miliarder. Deklaracja o odcięciu gotówki zmroziła krew w żyłach i tętnicach kibiców Vardaru. Nie trzeba specjalnie tłumaczyć, co to oznacza. Za rok zwycięzca Ligi Mistrzów może stanąć nad przepaścią. Przed Vardarem prawdopodobnie ostatni sezon eldorado.

Bez pozasportowych spraw nie obyło się też w Płocku. Prawie dwa miesięce ciągnął się temat przynależności klubowej Nemanji Obradovicia. Serba nie chciał wypuścić Metalurg Skopje i transferowi musiała przyjrzeć się europejska federacja. Dygnitarze przyznali Wiśle rację, co oznacza, że trener Piotr Przybecki zyskał niezbędnego gracza do drugiej linii.

Nafciarze nie powinni stracić na wymianie kołowych. Nawet gdyby Tiago Rocha pozostał w Płocku, to pewnie myślami byłby w ojczyźnie. A Igor Żabić już udowadnia, że nie jest gorszym obrotowym od Portugalczyka. Dobre wrażenie pozostawia po sobie następca Rodrigo Corralesa, Adam Borbely. Madziar traciłby tylko czas na trybunach w Veszprem, w Wiśle jego kariera nabierze rozpędu.

Do szatni Barcelony wpłynęła świeża krew. Podziękowano Kiryłowi Łazarowowi, nadal piekielnie groźnemu, ale snajper nie zatrzyma upływającego czasu. Macedoński król piłki ręcznej ma przed sobą nowy cel - doprowadzić Nantes do sukcesów. Duma Katalonii postawiła na Jure Dolenca z Montpellier, ściągnęła też kolejnego z młodych, gniewnych (i zdolnych). Dla Francuzów 21-letni Yanis Lenne stał się najpoważniejszym kandydatem na sukcesora Luca Abalo.

ZOBACZ WIDEO PGNiG Superliga: młodzi mają fantazję. Dawid Krysiak i Seweryn Gryszka błysnęli w Płocku

Roczna umowa dla Kubańczyka Alexisa Borgesa to raczej transfer "na przeczekanie". Po odejściu Jespera Noddesbro Barcelona potrzebowała obrotowego na rok, aż do momentu, kiedy koszulkę Blaugrany założy Ludovic Fabregas. Jako że mistrzom Hiszpanii się nie odmawia, szerzej nieznany kołowy Porto podpisał kontrakt życia.

FC Barcelona Lassa

Przyszli: Jure Dolenec (Montpellier), Yanis Lenne (Sélestat), Alexis Borges Hernandez (FC Porto) Odeszli: Jesper Noddesbo (Bjerringbro-Silkeborg), Kirył Łazarow (Nantes), Joan Saubich (koniec kariery), Antonio Garcia (CSM Bukareszt)

Vardar Skopje

Przyszli:  Dainis Kristopans (Mieszkow Brześć) Odeszli: Alex Dujszebajew (PGE Vive Kielce), Petar Angelov (Antalya), Aleksander Derewień (Spartak Moskwa)

Orlen Wisła Płock

Przyszli: Adam Borbely (Telekom Veszprem), Nemanja Obradović (HC Metalurg), Przemysław Krajewski (Azoty Puławy), Igor Żabić (Sporting Lizbona) Odeszli: Rodrigo Corrales (PSG), Dmitrij Żytnikow (MOL Pick Szeged), Miljan Pusica  (GWD Minden), Adam Wiśniewski (koniec kariery), Tiago Rocha (Sporting Lizbona), Zbigniew Kwiatkowski (MKS Kalisz)

HBC Nantes

Przyszli: Kirył Łazarow (FC Barcelona), Julian Emonet (Dunkerque), Rudolf Faluvegi (Csurgoi KK) Odeszli: Theo Derot (Pays d'Aix), O’Brian Nyateu (USAM Nimes Gard), Mahmoud Gharbi, Florian Delecroix

W Rhein-Neckar Loewen nie zaszły wielkie zmiany
W Rhein-Neckar Loewen nie zaszły wielkie zmiany

Wielki talent w RNL, mała rewolucja w Zagrzebiu

Rhein-Neckar Loewen zrobiło jeden z najlepszych interesów od lat. Mistrzowie Niemiec dobili targu z IFK Kristianstad i podpisali kontrakt z Jerry'm Tollbringiem, drugim najbardziej pożądanym skrzydłowym świata (po Blazie Jancu). Szweda, pomimo 22 lat, cechuje boiskowa dojrzałość. Rzadko myli się w sytuacjach sam na sam, nie daje się raczej ponieść emocjom i jak przystało na Skandynawa z zimną krwią kończy akcje.

Trener Nikolaj Jacobsen o obsadę skrzydeł martwić się nie musi. W Mannheim nie obyło się jednak bez zagadek. Niespodziewane zakończenie kariery przez Kima Ekdahla du Rietza oznaczało poszukiwanie awaryjnych rozwiązań na najbliższy sezon. Jedną z alternatyw pozostaje ściągnięty z Melsungen Momir Rnić, ale na razie Jacobsen częściej przestawia na środek Andy'ego Schmida.

Mnóstwo przetasowań w Zagrzebiu. To już tradycja, że RK traci najbardziej uzdolnionych zawodników. W tym sezonie tendencja się odwróciła. Do stolicy trafiło kilku młodych graczy, w tym wyróżniający się w Lidze SEHA reprezentanci kraju Josip Bożić-Pavletić i Matej Hrstić. Transfer Luki Sebeticia i poważny uraz Davida Miklavcicia wymusiły poszukiwania nowego prawego rozgrywającego. Chyba nikt nie spodziewał się, że do Marco Vuglaca dołączy Żarko Marković, supersnajper reprezentacji Kataru. Wydawało się bowiem, że Czarnogórzec zapuścił korzenie w krainie ropą naftową płynącej.

Dwóch dość istotnych wzmocnień dokonał Pick Szeged. Grę wicemistrzów Węgier poprowadzi była gwiazda Superligi Dmitrij Żytnikow, na prawym skrzydle wystąpi Islandczyk Stefan Rafn Sigurmansson, który po roku niespodziewanie rozstał się z Aalborgiem. Znacznie osłabił się IFK Kristianstad. Wspomniany Tollbring w krótkim czasie dorobił się przecież statusu gwiazdy, a o bramkarza Nebojsę Simicia biło się pół Europy. Tego drugiego postara się zastąpić Richard Kappelin, Szwed ograny w lidze hiszpańskiej.

Rhein-Neckar Loewen

Przyszli: Kristian Bliznac (Elverum Handball), Bogdan Radivojević (SG Flensburg/Handewitt), Jerry Tollbring (IFK Kristianstad), Momir Rnić (MT Melsungen)

Odeszli: Marius Steinhauser (SG Flensburg/Handewitt), Dejan Manaskow (Telekom Veszprem), Kim Ekdahl Du Rietz (koniec kariery), Michel Abt (trener drugiej drużyny)

RK PPD Zagrzeb

Przyszli: Matej Hrstić (Izvidac Osiguranje), Tin Lucić (RK Zamet), Damir Bicanić (Chambery Savoie), Josip Bożić-Pavletić (Nexe Nasice), Valentino Ravnić (RK Umag), Urh Kastelić (Celje Pivovarna Lasko), Mario Vuglac (Lekhwiya SC), Zarko Marković (El-Jaish)  Odeszli: Ivan Stevanović (Kadetten Schaffhausen), Darko Cingesar (Pays d'Aix), Stefan Vujić (Steaua Bukareszt), Luka Sebetić (Trembley-en-France), Lovro Jotić (Aalborg), Velko Markoski (Dobrogea Sud Constanca), Sandro Obranović (Chambery Savoei), Lovro Sprem (MRK Sesvate)

MOL-Pick Szeged

Przyszli: Stefan Rafn Sigurmannsson (Aalborg Handbold), Dmitrij Żytnikow  (Orlen Wisła Płock) Odeszli: Bendeguz Boka (Balatonfüredi KSE), Sandro Obranović (powrót z wypożyczenia do Zagrzebia), Urh Kastelić (Celje Pivovarna Lasko)

IFK Kristianstad

Przyszli: Richard Kappelin (Naturhouse La Rioja), Helge Freiman (GWD Minden), Anton Persson (drużyna juniorów) Odeszli: Nebojsa Simić (MT Melsungen), Jerry Tollbring (Rhein-Neckar Löwen)

Pozyskanie Blaża Janca to wielki sukces kieleckich władz
Pozyskanie Blaża Janca to wielki sukces kieleckich władz

Vive królem polowania

Sternicy Vive mogą być z siebie bardzo zadowoleni. Majstersztykiem było pozyskanie Blaża Janca, fenomenalnego 20-latka ze Słowenii. Na co najmniej trzy lata Vive zabezpieczyło sobie prawe skrzydło bądź rozegranie. Pozycja nie robi Jancowi różnicy, na obu wygląda znakomicie. Do tego zwycięzca Ligi Mistrzów Alex Dujszebajew, harmonijnie rozwijający się Marko Mamić. Mistrzowie Polski, rozjuszeni porażką w fazie TOP 16 z Montpellier, ponownie ruszają na podbój Ligi Mistrzów.

Vive dba także o przyszłość. W Celje będą rozwijały się talenty Branko Vujovicia i Daniela Dujszebajewa. Obaj za dwa lata powinni wrócić jako w pełni ukształtowani gracze. Przed szansą na regularne występu w Zaporożu stoi Paweł Paczkowski. Na głęboką wodę - do Bundesligi - rzucono 20-letniego Szymona Sićkę.

Powiększa się paryski gwiazdozbiór. Sander Sagosen odciąży Nikolę Karabaticia i Daniela Narcisse'a, a kto wie, może sam będzie decydował o wynikach spotkań. Thierry Omeyer dostał do pary Rodrigo Corralesa i PSG będzie miało jedną z najlepszych bramek w rozgrywkach. Paryżanie ponieśli straty, jednak właściwie nieznaczące. Xavier Barachet wiecznie przebywał na L4, Gorazdowi Skofowi stuknęła "czterdziestka", William Accambray przydawał się głównie w obronie.

Niepostrzeżenie ciekawy skład zbudował Mieszkow. Miejsce Imana Jamaliego zajął Petar Djordjić, rozgrywający zupełnie niespełniony we Flensburgu, ale z wielkim potencjałem. Po nieudanej przygodzie z KIF-em Kolding na wschód wrócił Konstantin Igropoulo. Na dobre wyjdzie raczej zamiana kołowych. Vid Poteko to znacznie bardziej wszechstronny zawodnik niż Maksim Babiczew. W kadrze Mieszkowa znalazło się miejsce dla aż czterech golkiperów wysokiej klasy. Ostatnio do obsady bramki dołączył Iwan Mackiewicz, reprezentant Białorusi niezbyt dobrze wspominany przez Biało-Czerwonych. Były zawodnik SKA Mińsk zatrzymał naszych szczypiornistów w el. ME 2018.

W miejscu stanął Aalborg, a właściwie to zrobił mały kroczek w tył. Po odejściu Sandera Sagosena do Paryża mistrzowie Danii stracili sporo ze swojej wartości. Lovro Jotić, choć talentu nie można mu odmówić, raczej nie wejdzie od razu w buty Norwega.

PGE Vive Kielce

Przyszli: Alex Dujszebajew (Vardar Skopje), Marko Mamić (Dunkerque), Blaż Janc (Celje Pivovarna Lasko), Daniel Dujszebajew (FC Barcelona), Szymon Sićko (Chrobry Głogów) Odeszli: Branko Vujović, Daniel Dujszebajew (Celje Pivovarna Lasko - wypożyczenie), Tobias Reichmann (MT Melsungen), Piotr Chrapkowski (Magdeburg), Paweł Paczkowski (Motor Zaporoże - wypożyczenie), Szymon Sićko (TV Huettenberg - wypożyczenie)

Paris Saint-Germain HB

Przyszli: Sander Sagosen (Aalborg Handball), Rodrigo Corrales (Orlen Wisła Płock) Odeszli: William Accambray (Veszprem), Xavier Barachet (Saint-Raphaël), Dylan Garain (Dunkerque), Jeffrey M'Tima (Dunkerque), Gorazd Skof (Erlangen)

Aalborg Handbold

Przyszli: Andreas Holst Jensen (GOG Gudme), Søren Pedersen (Skjern Handbold), Jacob Hessellund (Frederikshavn), Jesper Meinby (Massy Essonne Handball), Sebastian Barthold (Haslum), Lovro Jotić (RK Zagrzeb) Odeszli: Chris Jørgensen, Christian Jensen (obaj SønderjyskE), Sander Sagosen (Paris Saint-Germain), Stefan Sigurmannsson (Pick Szeged)

Mieszkow Brześć

Przyszli: Petar Djordjić (SG Flensburg-Handewitt), Konstantin Igropulo (KIF Kolding), Pavel Horak (HC Erlangen), Aleksandr Szkurinskij (SKIF Krasnodar), Vid Poteko (RK Celje Pivovarna Lasko), Iwan Mackiewicz (CSA Steaua Bucuresti), Artiom Selviasiuk (Mezokovesdi KC), Oleg Astraszapkin (Csurgoi KK) Odeszli: Sasza Tiumencew (CSM Bukareszt), Pawieł Atman (TSV Hannover-Burgdorf), Maksim Babiczew (HC Motor Zaporoże), Iman Jamali (Telekom Veszprem HC), Dainis Kristopans (HC Vardar), Władisław Ostrouszko (Kadetten Schaffhausen)

Ljubo Vranjes staje przed nowymi wyzwaniami w Veszprem
Ljubo Vranjes staje przed nowymi wyzwaniami w Veszprem

Mały generał przejął dowodzenie

Trener największym wzmocnieniem? W przypadku Ljubo Vranjesa nie ma w tym krzty przesady. Szwed zbudował swoje małe imperium we Flensburgu, wygrał z Wikingami Ligę Mistrzów, w końcu przyszedł czas na nowe wyzwania. W Veszprem spotka się z jeszcze większą presją i oczekiwaniami. Madziarom marzy się pierwsze zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Mają w tym pomóc Kent Robin Tonnesen, Dejan Manaskow i William Accambray, choć prawdziwy szturm szykują na kolejne rozgrywki, gdy w składzie znajdą się Manuel Strlek i Kentin Mahe.

Zebry z Kilonii nie należały do najbardziej aktywnych graczy na rynku. Tak po prawdzie, tylko pozyskanie Mihy Zarabeca jest transferem na miarę THW. Na Słoweńcu ciąży olbrzymia odpowiedzialność, przynajmniej do czasu powrotu na parkiet Domagoja Duvnjaka. Pozostałe zmiany kosmetyczne i po części wymuszone. Emil Ofors skorzystał na poważnej kontuzji Raula Santosa, lukę po Christianie Sprengerze zapełnił Ole Rahmel, odkrycie poprzednich rozgrywek.

Na dzień dzisiejszy bilans zysków i strat Flensburga wychodzi na minus. Magnus Roed pewnie wkrótce zadomowi się w siódemce, na razie musi spokojnie czekać. Ot tak nie da się zastąpić Johana Jakobssona. Międzynarodowego obycia zdążył już nabrać Simon Jeppsson, ale najlepsze lata jeszcze przed Szwedem. Dziwne, że przy niemiecko-duńskiej granicy nie pomyśleli o godnym następcy Andersa Eggerta. Na lewym skrzydle pozostał jedynie Hampus Wanne, być może ze wsparciem Kentina Mahe.

W Celje pełną parą idzie nie tylko warzenie piwa. Mistrzowie Słowenii specjalizują się w szlifowaniu diamentów. W świat wysłali jeden ze swoich produktów (Blaż Janc). Przed nowym sezonem dostali sporo nowego surowca. Daniel Dujszebajew i Branko Bujović pewnie za dwa lata wrócą do Kielc jako handballowe brylanty. Browarnicy postanowili nieco zrównoważyć proporcję i na kole zagra 30-latek Igor Anić, były obrotowy THW Kiel. Średnia wieku i tak znacząco poszła w dół. Do Mariboru Branik odszedł bowiem Luka Zvizej (rocznik 1980), chodząca legenda klubu.

Telekom Veszprem

Przyszli: Dejan Manaskow (Rhein-Neckar Loewen), Kent Robin Tonnesen (Fuechse Berlin), William Accambray (PSG), Mattias Gyori (Balatonfuredi KSE), Iman Jamali (Mieszkow Brześć - powrót z wypożyczenia), trener Ljubomir Vranjes (Flensburg) Odeszli: Peter Gulyas (koniec kariery), Gergo Ivancsik (koniec kariery), Adam Borbely (Orlen Wisła Płock), Norbert Gyene (Oroshaza), Marko Kopljar (Fuechse Berlin), Chema Rodriguez (USM Saran Handball), Mirko Milasević (Goztepe SK), Erik Szeitl (Csurgoi KK), Zoltan Szita (wypożyczenie do Balatonfüredi KSE), Ivan Slisković, Attila Toth (Csurgói KK)

THW Kiel

Przyszli: Miha Zarabec (RK Celje Pivovarna Lasko), Emil Ofors (Alingsas HK), Ole Rahmel (HC Erlangen) Odeszli: Ilija Brozović (TSV Hannover-Burgdorf), Blazenko Lacković  (Handball Sport Verein Hamburg), Christian Sprenger (koniec kariery)

SG Flensburg-Handewitt

Przyszli: Rasmus Lind (TTH Holstebro), Simon Jeppsson (Lugi Lund), Marius Steinhauser (Rhein-Neckar Loewen), Magnus Abelvik Roed (Baekkelaget Handball Elite) Odeszli: Ljubomir Vranjes (Telekom Veszprem), Anders Eggert (Skjern Handbold), Bogdan Radivojević (Rhein-Neckar Loewen), Petar Djordjić (Mieszkow Brześć), Johan Jakobsson (IK Savehof)

Celje Pivovarna Lasko

Przyszli: Igor Anić (Saran), Branko Vujović i Daniel Dujszebajew (PGE Vive Kielce - wypożyczenie na dwa lata), Jan Jurecić (MRK Krka), Aljaż Panjtar (RD Urbanscape Loka), Luka Mitrović (RK Gorenje Velenje), Odeszli: Blaż Janc (PGE Vive Kielce), Miha Zarabec (THW Kiel), Vid Poteko (Mieszkow Brześć), Luka Zvizej (RK Maribor Branik), Ivan Gajić (koniec kariery), Povilas Babarskas (Bregenz), Arthur Patrianova (Benfica)

Anders Eggert wrócił do ojczyzny
Anders Eggert wrócił do ojczyzny

Powrót weterana, Kadeci znacznie silniejsi

Plany podboju Ligi Mistrzów przygotowują w Skjern. Wicemistrzowie Danii ściągnęli na emeryturę Andersa Eggerta, ale wątpliwe, by niedawny gwiazdor Flensburga tylko firmował drużynę nazwiskiem. Nieźle wygląda druga linia z reprezentantami Szwecji Jonathanem Stenbackenem i Jesperem Konradssonem. Wikingowie będą dogrywać piłki na koło do niezniszczalnego Bjarte Myrhola.

Najsłabsze ogniwo uzupełnili Kadeci z Szafuzy. Medalista mistrzostw Europy 2016 Ivan Stevanović jest o dwie klasy lepszym bramkarzem od Aurela Bringolfa. Z drugiej linii ma straszyć (nie tylko posturą) Vladislav Ostrouszko. Michał Szyba i koledzy mogą powalczyć o coś więcej niż pojedyncze zwycięstwa.

Skromnych transferów dokonało Gorenje Velenje. Wicemistrzom Słowenii na duży plus można zaliczyć jedynie pozyskanie kadrowicza Jana Grebenca.

Bez czołowych strzelców - Josefa Pujola i Tamasa Ivancsika - musi radzić sobie norweskie Elverum. Do Rhein-Neckar Loewen odszedł bardzo dobry obrońca Krustian Bliznac, a godnych następców na horyzoncie nie widać. Kosmetyczne zmiany w Ademarze Leon, wracającym do Ligi Mistrzów po czterech latach. Wieżę Babel stopniowo budują w Bukareszcie. Do Dinama dołączyło siedmiu nowych zawodników, każdy innej narodowości. Wśród nich m.in. 2-krotny reprezentant Francji Hugo Descat.

Abanca Ademar Leon

Przyszli: Zivan Pesić (RK Vojvodina), Predrag Vejin (Metalurg Skopje) Odeszli: Javier Garcia Lopez (BM San Jose Obrero Lanzarote), Ignacio Huerta Pire (BM Base Oviedo), Leonardo Sampaio Santos

Skjern Handbold

Przyszli: Anders Eggert (SG Flensburg-Handewitt), Emil Nielsen (Arhus Handbold), Jonathan Stenbäcken (TBV Lemgo), Jesper Konradsson (Alingsas HK), Christoffer Cichosz (Mors-Thy Handbold), Mathias Gliese, Mads Houmoller (z juniorów)

Odeszli: Soren Pedersen (Aalborg Handbold), Emil Bergholt (TM Tonder Handbold), Morten Balling (Skanderborg Handbold), Jesper Dahl (Nordsjaelland Handbold), Lasse Mikkelsen (MT Melsungen), Thomas Klitgaard, Magnus Dahl, Daniel Svensson (wszyscy koniec kariery)

RK Gorenje Velenje

Przyszli: Zarko Pejović (Dunkerque HB), Robert Markotic (Maccabi Rishon Lezion), Matic Verdinek (Maribor Branik), Jan Grebenc (Riko Ribnica), Jernej Drobez, Tilen Grobelnik (z juniorów) Odeszli: Andris Celmins (Maribor Branik), Janez Gams (SC Ferlach), Joze Baznik, Anze Ratajec (Trimo Trebnje), Luka Mitrović (Celje Pivovarna Lasko)

Kadetten Schaffhausen

Przyszli: Ivan Stevanović (RK PPD Zagrzeb), Nikola Cvijetić (RTV 1879 Basel), Pouya Norouzi (Bergischer HC), Władisław Ostrouszko (HC Mieszkow Brześć), Benjamin Zehnder (Kadetten Espoirs), Jonas Schelker (Kadetten Espoirs), Max Gerbl (RTV 1879 Basel) Odeszli: Markus Richwien, Aurel Bringolf (Fortitudo Gossau), Sergio Muggli (GC Amicitia Zürich), David Graubner (koniec kariery)

Dinamo Bukareszt

Przyszli: Milan Sajin (Cegledi KKSE), Wadim Gajduczenko (SKA Mińsk), Novak Bosković (Maccabi Castro Tel Aviv), Witalij Komogorow (Odorheiu Secuiesc), Hugo Descat (Creteil), Saeid Heidarirad (Sanat Mes Kerman), Razvan Gavriloaia Odeszli: Flavius Cimpan, Pierre Ragot (Minaur Baia Mare), Jakov Vrankovic (Grundfos Tatabanya), Razvan Pop

Elverum Handball

Przyszli: Richard Hanisch (IFK Kristianstad), Kristian Orsted (Bjerringbro-Silkeborg), Kevin Gulliksenn (Bekkelaget), Magnus Fredriksen (Falk Horten), Trainn Orri Jonsson (Grotta), Alexander Mitrović (St Halvard) Odeszli: Kristian Bliznac (Rhein Neckar Loewen), Tamas Ivancsik, Josef Pujol (VFL Gummersbach), Petter Overby (KIF Kolding)

"Polski" Motor

Parę lat minęło, odkąd polski trener prowadził zagraniczny zespół z rodakiem w składzie (ostatnim był Bogdan Wenta w Magdeburgu). Patryk Rombel na starcie przygody z Motorem Zaporoże dostał dwa duże nazwiska jak na tamtejsze warunki, w tym Pawła Paczkowskiego, wypożyczonego z Vive na dwa lata. Drugim z nowych jest Maksim Babiczew, obrotowy, który u boku Rastko Stojkovicia nabrał sporo doświadczenia w Lidze Mistrzów. 31-latek zadba o to, by kibice zbyt długo nie rozpamiętywali odejścia Gleba Kałaresza do Magdeburga.

Montpellier, potencjalnie najgroźniejszy rywal "polskiego" zespołu, dokonał tylko niezbędnych zmian. Bo więcej nie potrzebował. Klub z południa Francji pod każdym względem wygląda świetnie. Odejście Doleneca wymusiło transfer nowego prawego rozgrywającego, Melvyna Richardsson, wielce obiecującego 20-latka. Nie brakuje opinii, że równie utalentowanego jak jego ojciec Jackson.

Na sile sporo stracił Besiktas. Stolicę opuściła legenda klubu Ibrahim Demir, karierę zakończył wielokrotny reprezentant Chorwacji Ivan Nincević, bramki nie będzie strzegł Yunus Ozmusul. Nowe nazwiska nie powalają na kolana, choć nowy golkiper Karim Henadawy dał się poznać z niezłej strony w egipskiej kadrze. Doświadczeni gracze masowo emigrowali z Czechowa do Moskwy. Niedźwiedziom rośnie groźny rywal na krajowym podwórku - Spartak. Zespołowi wyrwano serce (Aleksander Czernoiwanow) i płuca (kapitalny w kontrach Dmitrij Kowaliew).

Bacznie trzeba się przyglądać Sportingowi Lizbona. Tylko naoliwiono nieco spracowaną, ale wciąż funkcjonującą maszynę. Do doświadczonych Carlosa Ruesgi, Ivana Nikcevicia i Janko Bozovicia doszli Tiago Rocha oraz najskuteczniejszy Brazylijczyk w historii, Felipe Borges. Ten skład może urywać punkty wszystkim drużynom w grupie D.

Metalurg Skopje

Przyszli: Ante Tokic (Varazdin), Luka Stojanovic (Talent Plzen), Bozo Andjelic (Cegledi Kezilabda), Darko Dimitrievski (Borec Veles), Janus Lapajne (Paris Saint-Germain), Nikola Dnilovski (Pelister Bitola) Odeszli: Nemanja Mladenovic (Constanta), Predrag Vejin (Gorenje) Nikola Kosteski (Selka Eskisehir), Martin Marcec (SG Bietigheim)

HC Motor Zaporoże

Przyszli: Maksim Babiczew (Mieszkow Brześć), Gleb Garbuz (Sparkasse Schwaz Tirol), Aleksiej Szynkiel (SKA Mińsk), Paweł Paczkowski (PGE Vive Kielce) Odeszli: Glieb Kałarasz (Magdeburg), Stanislav Jykow (Gummersbach), Sergij Burka

Montpellier HB

Przyszli: Benjamin Afgour (Dunkerque), Melvynn Richardsson (Chambéry), Mohamed Soussi (Club Africain) Odeszli: Arthur Anquetil (Sélestat), Samir Bellahcene (Massy Essonne HB), Jure Dolenec (FC Barcelona Lassa), Miha Zvizej (Ribe-Esbjerg)

Besiktas Mogaz Stambuł

Przyszli: Taner Günay (B.B. Ankaraspor), Karim Handawy (Zamalek Club), Mijo Tomic (Merzifon Belediyesi), Tomislav Nuic (Nexe Nasice), Stevan Sretenović (USAM Nimes Gard) Odeszli: İbrahim Demir (Bursa Nilüfer Bld.), Predrag Dacević (Maccabi Tel Aviv), Jozef Holpert, Ivan Nincević (koniec kariery), Yunus Özmusul (Göztepe SK)

Czechowskie Niedźwiedzie

Przyszli: Igor Karłow (SKIF Krasnodar),Denis Wasiliew (Dynamo Astrachań)

Odeszli: Dmitrij Kowaliew, Aleksander Czernoiwanow, Dmitrij Szelestjukow, Oleg Skopincew (wszyscy Spartak Moskwa), Aleksander Izmaiłow (HC Saint Petersburg), Aleksej Karibow (SGAU-Saratov)

Sporting CP Lizbona

Przyszli: Tiago Rocha (Orlen Wisła Płock), Felipe Borges (Montpellier), Pedro Valdes (Artistica de Avanca) Odeszli: Marco Oneto Zuniga, Igor Żabić (Orlen Wisła Płock), Joao Paulo Pinto (Madeira Andebol)

Źródło artykułu:
Który zespół dokonał najlepszych transferów?
PGE Vive Kielce
Veszprem
THW Kiel
Rhein-Neckar Loewen
PSG
Barcelona
inny klub (propozycja w komentarzu)
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (4)
avatar
Złoty Kundel
14.09.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Konfiturka znowu strzela z ucha  
avatar
Maxi-102
14.09.2017
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Kompleks co niektórym odebrał już rozum...:)  
avatar
Złoty Bogdan
14.09.2017
Zgłoś do moderacji
5
0
Odpowiedz
Zaraz zaraz, Orlen Wisełka też dokonała spektakularnych transferów. Wymieniła się kołowymi z portugalskim potentatem oraz stoczyła zacięty bój z Metalurgiem........o wolnego zawodnika :) Pomyśl Czytaj całość