Hiszpania: koniec fenomenalnej serii Barcelony!

Wydawało się, że to nigdy nie nastąpi. Barcelona po raz pierwszy od 133 spotkań nie wygrała w lidze hiszpańskiej. Drużynę Kamila Syprzaka zastopował BM Guadalajara.

Marcin Górczyński
Trener Xavi Pascual i zawodnicy Barcelony WP SportoweFakty / SZYMON ŁABIŃSKI / Trener Xavi Pascual i zawodnicy Barcelony

Odkąd splajtował wielki Ciudad Real, Barcelona nie miała godnego przeciwnika w Hiszpanii. Wysoko wygrywała nawet z czołówką rozgrywek, często bez gwiazd, oszczędzanych na Ligę Mistrzów. Za każdym razem, od maja 2013 roku, Blaugrana zdobywała komplet punktów. Aż do wyjazdu na teren rewelacyjnego w tym sezonie BM Guadalajara.

Spotkanie - do pewnego momentu - przebiegało według utartego scenariusza. Rywale przez pierwszą połowę dotrzymywali kroku, po czym po przerwie dali odskoczyć mistrzom Hiszpanii (20:16). Guadalajara nie poddała się jednak, świetnie bronił weteran, 45-letni José Javier Hombrados i do końca meczu na tablicy wyników co chwila pojawiał się remis. W 57. minucie Jose Maria Marquez Coloma wyprowadził gospodarzy na prowadzenie 26:25!

80 sekund przed końcem wyrównał Valero Rivera. Barcelona mogła jeszcze przedłużyć serię zwycięstw, ale Aronowi Palmarssonowi nie wyszła ostatnia akcja i Islandczyk musiał szukać szansy bezpośrednio z wolnego, bez powodzenia. Tym samym skończyła się najdłuższa passa w historii.

Trzy bramki dla Dumy Katalonii rzucił Kamil Syprzak. Barcelona niezmiennie prowadzi w lidze z sześcioma punktami przewagi nad Helvetią Anaitasuna. Oczko niżej Guadalaraja. Rywal Azotów Puławy w Pucharze EHF - Fraikin BM Granollers - na piątej lokacie (w ostatniej kolejce triumf nad najsłabszym Seguros Zamora).