PGNiG Superliga: wysokie zwycięstwo okupione kontuzją. Spójnia bezradna w Kielcach

Szczypiorniści PGE VIVE w meczu 24. kolejki PGNiG Superligi Mężczyzn zwyciężyli ze Spójnią Gdynia 46:27. Wygraną kielczanie okupili jednak kontuzją Bartłomieja Bisa.

Aneta Szypnicka-Staniec
Manuel Strlek WP SportoweFakty / TOMASZ FĄFARA / Na zdjęciu: Manuel Strlek
Kielczanie zagrali bez Marko Mamicia, Mariusza Jurkiewicza, Krzysztofa Lijewskiego, Mateusza Jachlewskiego oraz zawieszonego na jedno spotkanie Michała Jureckiego. Spójnia przyjechała za to do stolicy województwa świętokrzyskiego w składzie z Ołeksandrem Kyrylenko, Jewhenem Krawczenko oraz nowym nabytkiem zespołu Jackiem Lubereckim.

Przyjezdni zanotowali obiecujące otwarcie, dzięki czemu początek meczu był niezwykle wyrównany. Szczypiorniści z Gdyni tempo wytrzymali jednak do 9. minuty - wtedy też na tablicy wyników po raz ostatni widniał remis (po 6). Kielczanie szybko odskoczyli i powoli zaczęli budować swoją przewagę. Nie wszystko jednak wyglądało kolorowo.

Ze względu na mocno okrojony skład mistrzowie Polski w defensywie grali z trzema obrotowymi - Mateuszem Kusem, Julenem Aguinagalde i Bartłomiejem Bisem. W 14. minucie 20-latek doznał groźnie wyglądającego urazu. Kołowy niefortunnie upadł przy kontrataku i długo nie podnosił się z boiska. Ostatecznie opuścił parkiet przy pomocy kolegów i nie wrócił już do końca meczu.

Nie minęło dziesięć minut, gdy żółto-biało-niebiescy musieli poradzić sobie z kolejną stratą. Tym razem z grą musiał pożegnać się Mateusz Kus. Zawodnik wbiegał na boisko po odbyciu kary dwóch minut i zderzył się z biegnącym do ataku rywalem. Sędziowie byli jednomyślni - obrotowy zobaczył czerwoną kartkę i resztę pojedynku obejrzał z trybun.

Mimo kłopotów kielczanie cały czas systematycznie powiększali swoją przewagę. Po trzydziestu minutach prowadzili już ośmioma trafieniami, a szczypiorniści Spójni nie potrafili znaleźć recepty na powstrzymanie gospodarzy.

Po przerwie mistrzowie Polski zaczęli się coraz bardziej rozkręcać. Podopieczni Tałanta Dujszebajewa byli bezlitośni i wykorzystywali każdy błąd rywali. Kielczanie zabiegali rywali - wyprowadzali błyskawiczne kontry i podkręcali tempo meczu. Przewaga rosła jak szalona - na trzynaście minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego wynosiła już dwadzieścia trafień.

Kibice mieli zagwozdkę - czy tym razem żółto-biało-niebieskim uda się dobić do pięćdziesięciu bramek? Było blisko, jednak cel nie został osiągnięty. W ostatnich trzech minutach kielczanie nie zdołali pokonać bramkarza gości i licznik ich zdobyczy zatrzymał się na liczbie czterdzieści sześć.