El. MŚ 2019: udane rewanże faworytów. Szwecja, Islandia i Austria z awansem

Rewanżowe spotkania wygrały Szwecja, Islandia i Austria. Gospodarze wykorzystali przewagę własnego boiska i uzyskali bilety na najbliższe mistrzostwa świata w Danii i Niemczech.

Bartosz Grzelak
Mikael Appelgren (Szwecja) Getty Images / Alex Grimm / Na zdjęciu: Mikael Appelgren (Szwecja)

Przed drugim spotkaniem wszyscy w reprezentacji Holandii spodziewali się trudnej przeprawy, ale nie tak jednostronnej potyczki, jaka miała miejsce w Kristianstad Arena. Po kilkunastu minutach Szwedzi prowadzili już 7:1, a przeciwnicy nie mogli pokonać rewelacyjnego w pierwszej odsłonie Mikaela Appelgrena. Dopiero w końcówce zespół z Oranje złapał odpowiedni rytm i rozpoczął odrabianie strat, przy czym brakowało zespołowych akcji. Holandia bazowała głównie na rzutach Kaya Smitsa (20:15).

W ostatnich minutach grający przed własną publicznością Szwedzi, nie pozwolili na nic więcej i pewnie wygrali 26:20. Iso Sluijters, piłkarz ręczny NMC Górnika Zabrze, rzucił tym razem jedną bramkę.

O wiele więcej emocji przeżyli miejscowi kibice w Austrii, których reprezentacja narodowa awansowała na mundial, eliminując po drodze Białoruś. Na wyjeździe padł remis (28:28), zaś w pierwszej odsłonie rewanżu lepiej spisywali się nasi wschodni sąsiedzi, którzy wygrali 16:13.

Rozstrzygnięcie wyrównanego pojedynku nadeszło w ostatnich dziesięciu minutach. Po bramce Nikoli Bilyka gospodarze osiągnęli przewagę czterech bramek, którą utrzymywali w końcówce (25:21). Kolejnym zawodnikiem, który przyczynił się do korzystnego rezultatu był Thomas Bauer, który obronił kilka rzutów z  rzędu. Najskuteczniejszym w barwach Białorusi był Artsiom Karalek. Przyszły nabytek PGE VIVE Kielce rzucił cztery bramki.

Znacznie bliżej sprawienia niespodzianki byli Litwini, którzy przez większość rewanżowego starcia prezentowali się jak równy z równym, tracąc jedynie dwie bramki do Islandii. Ambicjom nie dorównały umiejętności i to podopieczni Gudmundura Gudmundssona na trzy minuty przed końcem mogli cieszyć się z awansu, kiedy podwyższyli prowadzenie do trzech trafień różnicy (33:29).