Egzekutor Daszek, profesor Sulić. Orlen Wisła Płock wygrała w Lidze Mistrzów

Orlen Wisła Płock wreszcie zwycięska. W kluczowym dla awansu do dalszej fazy Ligi Mistrzów spotkaniu wicemistrzowie Polski pokonali u siebie Dinamo Bukareszt 29:28.

Bartek Choinkowski
Zdjęcie z meczu Orlen Wisła Płock - Dinamo Bukareszt w Lidze Mistrzów PAP / Marcin Bednarski / Zdjęcie z meczu Orlen Wisła Płock - Dinamo Bukareszt w Lidze Mistrzów
Jeszcze przed meczem w Orlen Arenie, swoje spotkanie wygrał inny grupowy rywal Wisły - Elverum Handball. Norwegowie pokonali na wyjeździe Riihimaeki Cocks i zrównali się punktami z mistrzami Rumunii. Marcin Wichary i spółka, jeżeli chcieli zachować szanse na wyjście z grupy, nie mogli sobie zatem pozwolić na wpadkę w starciu z drużyną z Bukaresztu.

Byle dobrze zacząć

Obydwie drużyny wyszły na parkiet mocno nabuzowane. Szczególnie goście, którzy już po kilku akcjach w defensywie grali w podwójnym osłabieniu. W niczym to jednak nie pomogło Nafciarzom. Płocczanie męczyli się niemiłosiernie. Nie szło w ataku pozycyjnym (podaniami wszerz nie zaskoczy się obrony rywali), nie szło w kontrze (wybroniony rzut Michała Daszka).

W grze gospodarzy coś drgnęło dopiero po 10 minutach. Kilka dobrych akcji w obronie i wicemistrzowie Polski wyszli na dwubramkowe prowadzenie. Nie trwało to jednak długo, obydwa zespoły szybko wróciły do nijakiej, pełnej błędów gry, okraszonej kolejnym wykluczeniem dla Dinama.

Emocje jednak dopiero miały się zacząć. W 18. minucie w idiotyczny sposób Kamela Alouiniego faulował Jose Guilherme de Toledo. Brazylijczyk łokciem zaatakował schodzącego na skrzydło Tunezyjczyka, za co obejrzał niebieską kartkę. W odpowiedzi, w następnej akcji jednego z Nafciarzy faulował... Alouini, za co playmaker Dinama został "nagrodzony" drugą już karą.

Obraz gry nie zmienił się do końca pierwszej połowy. Wisła grała seriami, momenty przyzwoitej postawy przeplatała głupimi stratami. Pomimo aż siedmiu (!) dwuminutowych kar dla Rumunów, do szatni Nafciarze schodzili tylko z minimalnym prowadzeniem (14:12).

Nie wypuścić punktów z rąk

Podobnie jak na początku spotkania, drugie 30 minut również rozpoczęło się od niewykorzystanych kontr gospodarzy - tym razem Makrem Missaoui okazał się dwukrotnie lepszy od Lovro Mihicia. Mentalna przewaga gości ze stolicy Rumunii nie trwała jednak długo, bo chwilę później karę otrzymał Ciprian Sandru.

Kilka akcji i - co za zaskoczenie. Następna kara dla drużyny Dinama. Tym razem przepisy przekroczył Seyed Mousavi, a że było to już trzecie wykluczenie Irańczyka, to dołączył on do siedzącego na trybunach de Toledo.

Wydawało się, że po tym ciosie goście się już się nie podniosą. Kilka skutecznych kontr Nafciarzy i wicemistrzowie Polski prowadzili pięcioma bramkami. Szczególnie skuteczny był Daszek, który w sobotnim spotkaniu zaliczył swoją 700. bramkę. Świetną zmianę, po raz kolejny w tym sezonie, dał Nacho Moya, a w bramce dobry występ zaliczył Adam Borbely.

Tak spokojnie jednak nie mogło być i podopieczni Xaviera Sabate zafundowali swoim kibicom sporo emocji w ostatnich minutach meczu.

Nieskuteczna gra gospodarzy natchnęła mistrzów Rumunii. Na 3 minuty przed końcem Nafciarze prowadzili raptem dwiema bramkami. Jakby tego było mało, w ostatniej akcji Wiślacy stracili piłkę i na pustą bramkę trafił Muhamed Zulfić. Na dogonienie wicemistrzów Polski gościom nie starczyło jednak czasu i dwa punkty zostały w Płocku.