Liga Mistrzów: kiepski występ Polaków z Motoru Zaporoże. Rekordowe Celje

Motor Zaporoże z Pawłem Paczkowskim i Mateuszem Kusem w składzie wygrał z Nantes 27:23 i opuścił ostatnie miejsce w tabeli grupy B. W drugim meczu w tej stawce zespołów Celje Pivovarna Lasko ograło PPD Zagrzeb 30:21.
Daniel Kordulski
Materiały prasowe / HC MOTOR ZAPOROŻE / Na zdjęciu: Paweł Paczkowski w akcji

Paczkowski pojawił się w wyjściowej siódemce. Już w 4. minucie zdobył bramkę efektownym rzutem z wyskoku. Jak się miało okazać, było to jego jedyne trafienie tego wieczoru, choć próbował jeszcze czterokrotnie. Wracający po kontuzji Polak grał tylko w ofensywie, będąc oszczędzanym przez trenera Nikołaja Stepanetsa. Drugi z naszych rodaków Kus siedział na ławce, a na jego pozycji, obrotowego, grał Dmitro Doroszczuk do spółki z Maksimem Babiczewem.

Po pięciu minutach gry wynik zatrzymał się w miejscu, a obie drużyny prześcigały się w niecelnych rzutach i stratach. Dopiero Babiczew wyprowadził Motor na prowadzenie 4:2. Przez pierwszy kwadrans meczu wciąż na prowadzeniu byli goście. Polski obrotowy pojawił się w końcu na parkiecie, około 20. minuty, grając tylko w obronie. Wychodziło mu to z różnym skutkiem. Mecz zakończył z jednym wykluczeniem.

W drugim kwadransie inicjatywa przeszła w ręce gospodarzy. W pewnym momencie mieli trzybramkową przewagę. Udane interwencje bramkarza Motoru Giennadija Komoka pozwoliły do przerwy zmniejszyć prowadzenie Nantes do minimalnych rozmiarów (13:12). Bliźniaczo podobne statystyki obu drużyn różniły się minimalnie lepszą skutecznością rzutową ekipy francuskiej.

Wyrównany pojedynek, ale z tym razem z lekkim wskazaniem na Motor, trwał aż do  54 minuty. Wtedy to Kirył Łazarow doprowadził do remisu 22:22. Ostatnie akcje to kolejny już popis gry golkipera zaporożan, Komoka. Zamurował niemal zupełnie dostęp do bramki, pozwalając się pokonać tylko raz. W ataku gości o wygraną zadbali za to Boris Puchowski i Aidenas Malasinskas do spółki z Jurijem Kubatko.

W drugim spotkaniu tej grupy Celje od początku nieznacznie prowadziło z RK PPD Zagrzeb. Obrońcy i bramkarze obu ekip stawali na wysokości zadania. W 22. minucie gospodarze objęli prowadzanie 10:7. Wtedy do gry włączył się golkiper zagrzebian Urh Kastelić. Odbił pięć z rzędu rzutów rywali, a jego koledzy odrobili do przerwy dwie bramki straty.

Druga połowa to już popis gry Słoweńców. Do dobrej obrony dołożyli w końcu skuteczny atak. Rzecz warta odnotowania, mianowicie Celje osiągnęło w tej części gry rzadko spotykaną skuteczność, ponad 90 procent! Błędy techniczne Chorwatów były karane natychmiastowymi kontrami gospodarzy. Brylował w nich zwłaszcza Branko Vujović.