El. ME 2020: wpadka Islandii w meczu z Grekami. 10 bramek Pehlivana rzuconych Macedonii

Zacięte mecze eliminacji mistrzostw Europy zobaczyli nie tylko kibice Biało-Czerwonych. W grupie 3. reprezentacja Grecji niespodziewanie zremisowała z Islandczykami 28:28, a Macedonia Północna pokonała 26:25 drużynę narodową Turcji.

Daniel Kordulski
reprezentant Islandii, Gudjon Valur Sigurdsson Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / Na zdjęciu: reprezentant Islandii, Gudjon Valur Sigurdsson
Gracze z Islandii uratowali punkt w wyjazdowym pojedynku w miejscowości Kozani zaledwie na 2 sekundy przed końcem. Chwilę wcześniej to trener reprezentacji Grecji poprosił o czas by ustawić akcję pieczętującą wygraną. Ku jego rozpaczy, zamiast udanej zagrywki, nastąpiła strata piłki i wśród boiskowego chaosu kontra gości zakończona trafieniem Arnora Throra Gunnarssona. Gospodarzy tylko w niewielkim stopniu usprawiedliwia gra w jednoosobowym osłabieniu.

W pierwszej połowie nic nie zapowiadało takiego obrotu sprawy dla reprezentacji Islandii. Przez niemal cały ten czas prowadzili z Grekami. Dwa razy ta różnica wynosiła cztery bramki. Szczytem osiągnięć zawodników z południa kontynentu było doprowadzenie do remisu. Zwrot nastąpił po przerwie, kiedy to w niespełna 5 minut gospodarze zdobyli cztery trafienia z rzędu, wychodząc na prowadzenie 16:15. Mimo, że już do końca spotkania obie ekipy grały falami, to bliżej finalnego sukcesu byli właśnie podopieczni Ioannisa Arvanitisa.

Duży wkład bramkowy do dorobku Greków wniósł po raz drugi Dimitrios Tziras. Grecki prawoskrzydłowy dwa miesiące temu zaaplikował Turkom aż dwanaście bramek. Tym razem zaliczył dziewięć skutecznych rzutów. W ekipie z wysypy gejzerów brylował wspomniany Gunnarsson do spółki z 40-latkiem, Gudjonem Valurem Sigurdssonem, z niemieckiego Rhein-Neckar Loewen.

W drugim spotkaniu awans do turnieju finałowego mistrzostw wywalczyła reprezentacja Macedonii Północnej. Wygrana z Turkami była dla podopiecznych trenera Danilo Brestovaca trzecią z rzędu w tych eliminacjach. Teraz mają na koncie siedem punktów. Turcja pozostaje trzecia z czterema oczkami.

Tradycyjnie liderem ekipy z północnej części Bałkanów był Kirył Łazarow. Dzielenie przeciwstawiał się mu rozgrywający Doruk Pehlivan. Nowy nabytek PGE VIVE Kielce, którego transfer do mistrza Polski ogłoszono o ironio w Prima Aprilis, zdobył aż dziesięć bramek.